Wydrukuj tę stronę
niedziela, 31 lipiec 2022 17:47

Rower: Jak zabezpieczyć przed kradzieżą? Wyróżniony

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą fot: pixabay

Rowery są w Polsce bardzo lubianym i często wykorzystywanym środkiem transportu. Kupujemy je coraz bardziej świadomie i nie żałujemy środków na przydatne funkcje w rowerze. Coraz więcej osób jeździ także rowerami ze wspomaganiem elektrycznym, które jak wiadomo kosztują niemało. Niestety rosnącej popularności rowerów towarzyszy także wysoki poziom kradzieży. Poznajmy więc najważniejsze zasady, dzięki którym uchronimy rower przed kradzieżą.

 

Dlaczego tak lubimy rowery?

Gdy tylko zrobi się nieco cieplej coraz więcej ludzi wsiada a rowery. Dojeżdżamy nimi do pracy, do szkoły oraz jeździmy rekreacyjnie. Rowery są dzisiaj łatwo dostępne a wybór sprzedażowy jest naprawdę duży. Do jazdy rowerem zachęcają także licznie powstające ścieżki i szklaki rowerowe. Ostatnio nie brakuje także osób, które przesiadają się na rower z powodów ekonomicznych, gdyż paliwa są bardzo drogie. Najwięcej jednak osób jeździ dla przyjemności i dla zdrowia.

Jak należy postępować z rowerem, aby nie narażać go na kradzież?

Rowery należy przechowywać w bezpiecznych miejscach i nigdy nie pozostawiać ich niezamkniętych. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym rower najlepiej trzymać w zamkniętym garażu. Mieszkańcy bloków, o ile są posiadaczami komórek lokatorskich, to właśnie tam powinni przechowywać swoje rowery. Oczywiście komórka nie powinna być zabezpieczona zwykłą kłódką, bo ta jest łatwa do sforsowania. Pamiętajmy też by czasie użytkowania, nawet na chwilę nie pozostawiać roweru bez zabezpieczenia. Jeśli wchodzimy na przykład do sklepu i widzimy swój rower na stojaku przez okno możemy go pozostawić tylko na blokadzie tylnego koła. Pozostawianie rowerów na stojakach należy traktować w kategoriach tymczasowych. Nie jest wskazane by wartościowy rower zostawiać na noc na stojaku na przykład pod blokiem.

Jakie zamknięcia w rowerach możemy stosować?

Wiele osób robi ten błąd, że kupuje zwykłą, cienką linkę stalową z marketu a tę łatwo można rozciąć nożycami. Pamiętajmy, że jeśli mamy drogi rower powinniśmy kupić odpowiednio solidne i drogie zapięcie. Nieco lepsze od linek są składane zabezpieczenia roweru. Warto jednak wiedzieć, że złodziej i z nim sobie poradzi przy pomocy specjalnego narzędzia do usuwania nitów. Za najsolidniejsze zabezpieczenie uważa się zapięcie typu u-lock oraz grube łańcuchy.

Jakie jeszcze inne zabezpieczenia można stosować rowerach?

Do kupienia są specjalne małe lokalizatory, które umieszcza się w dyskretnym miejscu. W razie kradzieży łatwiej będzie namierzyć rower. Można też zamontować specjalny alarm na pilota. Ma on niewielki zasięg, zwykle do 20 metrów i w razie przewrócenia roweru, rozpięcia czy próby usunięcia urządzenia z alarmem, emitowany jest głośny sygnał. Taki alarm może być przydatny, gdy ktoś w czasie dnia trzyma rower na stojaku pod blokiem. Będzie on odstraszający dla złodzieja, bo zwraca na niego uwagę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Właściciele rowerów muszą mieć na uwadze, że ważne jest nie tylko solidne zapięcie ale także i miejsce do którego je instalujemy. Nie należy przypinać się do cienkiej siatki, bo taką łatwo jest przeciąć. Pamiętajmy też, by zapięcie mocować zarówno do ramy jak i do koła. Nie należy też zostawiać roweru w miejscu ciemnym i odludnym, bo ułatwia to pracę złodziejowi. Najlepiej jest korzystać ze stojaków, które są w pobliżu monitoringu. Warto też profilaktycznie zrobić zdjęcie swojego roweru. Gdy zostanie on skradziony takie zdjęcie pomoże policji w poszukiwaniach a osoba poszkodowana będzie mogła także zamieścić ogłoszenie na portalach społecznościowych.

Czy warto oznakować rower?

Na komisariatach policji oraz podczas miejskich festynów można znakować swoje rowery. Robi się to na dwa sposoby: przy użyciu graweru albo specjalnego niewidocznego markera. Oznaczenie grawerem uniemożliwia jego całkowite usunięcie, co utrudnia późniejszą sprzedaż roweru złodziejom. Z kolei niewidoczne oznakowanie markerem pozwala policjantom ustalić właściciela roweru w sytuacji, gdy odzyskają oni rower, namierzą grupę przestępczą albo ktoś zgłosi porzucenie roweru.