Wydrukuj tę stronę
wtorek, 13 kwiecień 2021 10:42

Mity o domach drewnianych: w co nie warto wierzyć?

Domki drewniane całoroczne Domki drewniane całoroczne AdobeStock

Wiele osób marzy o posiadaniu drewnianego domu. Jednak te osoby są często zniechęcone przez mity o domach z drewna. Warto zatem włożyć trochę wysiłku w ich obalenie.

 

Warto wierzyć faktom, a nie mitom

Zanim zacznie się wierzyć w mity o domach drewnianych, warto najpierw przyjrzeć się faktom. Oczywiście, wszystko ma swoje słabe i mocne strony, jednak prawda jest taka, że wiele osób zauważa tylko negatywne aspekty domów z drewna. Fakty są jednak inne. Drewniane domki są bardzo dobrze wyposażonym, bezpiecznym, ciepłym i przytulnym miejscem do życia; główną różnicą jest materiał, z którego dom jest wykonany. Jedyną przeszkodą są stereotypy o domach z drewna. W co najczęściej wierzą ludzie?

Wybudowanie domu z drewna wymaga dużo czasu

Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w to, że domy drewniane są w rzeczywistości szybkie w budowie? Jeśli coś wymaga dużo czasu to jest to postawienie domu z cegły i betonu. Oczywiście, jest mnóstwo czynników które wpływają na czas jaki jest potrzebny do wybudowania domu z drewna. Należy do nich m.in.: lokalizacja, dostępność materiału, czy nawet liczba specjalistów, którzy się tym zajmują. Jednak ten czas i tak jest o wiele krótszy niż w przypadku budowania domu z innego materiału – drewniany dom może być postawiony nawet 10 razy szybciej.

Drewno oznacza wysokie zagrożenia pożarowe

Popularnym mitem, który w znacznym stopniu zniechęca wiele osób do kupna domu z drewna jest ten, który mówi o wysokim zagrożeniu pożarowym. Oczywiście, prawdą jest, że drewno jest materiałem łatwopalnym. Jednak niskie bezpieczeństwo pożarowe drewnianych konstrukcji można zwiększyć. W dzisiejszych czasach, drewno poddawane jest specjalnej obróbce w środkach, które w znaczny sposób zmniejszają jego palność. Ten proces minimalizuje czas zapalenia się drewnianego budynku nawet do 90 minut.

Drewniane domki mogą być użytkowane tylko w weekendy

Drewno dla wielu osób jest materiałem, który nie zatrzymuje ciepła w środku. Dlatego tak bardzo rozpowszechnionym przekonaniem jest to, że drewniane domki nadają się do użytkowania tylko w weekendy. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach mnóstwo osób decyduje się na posiadanie domu całorocznego z drewna, a nie z cegły. Jednym z powodów jest to, że drewno posiada niezwykłe właściwości izolacyjne, dzięki którym latem w pomieszczeniach jest chłodno, a zimą ciepło. Tak naprawdę, wystarczy odpowiedni, dobrze dopasowany projekt takiego budynku, żeby można było cieszyć się nim przez cały rok.

Drewno jest materiałem nietrwałym

Z racji tego, że drewno jest surowcem naturalnym, często jest uważane za nietrwałe i niestabilne, za to będące niezwykle delikatnym. Prawda jest jednak inna. Drewno to doskonały materiał konstrukcyjny, z którego powstają przepiękne i trwałe budynki mieszkalne. Na ulicach miast wciąż możemy zobaczyć drewniane konstrukcje, które powstały 200 lat temu. Ponadto niewiele osób ma świadomość, że drewno pochłania wstrząsy mechaniczne, powstające podczas trzęsienia ziemi, co czyni budynki z tego surowca niezwykle bezpiecznymi.

Warto spojrzeć prawdzie w oczy zamiast ślepo wierzyć mitom. W rzeczywistości, drewniany budynek może służyć jako stała przestrzeń życiowa. Domki drewniane całoroczne jak każdy dom, czy to z cegły, czy z innego materiału konstrukcyjnego, świetnie nadają się do zamieszkania i niczym nie odbiegają od budynków z innego surowca.