Wydrukuj tę stronę
czwartek, 19 maj 2022 09:59

Zabudowa balkonu - co warto wiedzieć?

Szklanorama Szklanorama pixabay

Dobrze zaprojektowana zabudowa balkonowa pozwoli Ci uzyskać dodatkową przestrzeń w mieszkaniu. Z naszego tekstu dowiesz się kilka przydatnych informacji na ten temat.

 

Czy pozwolenie jest niezbędne?

Z reguł pozwolenie na zabudowę balkonową jest potrzebne, jednak istnieją wyjątki. Nie da się ukryć, że zabudowa balkonu ingeruje w wygląd budynku, w związku z tym musimy uzyskać zgodę od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Natomiast jeżeli chodzi o zabudowę w domu to żadnego pozwolenia nie potrzebujesz. Konieczność uzyskania zgody dotyczy jednak tylko konstrukcji cięższych, takich jak szklane czy drewniane drzwi.

Zabudowa balkonu - dlaczego warto?

Na zabudowę balkonu w ostatnich czasach decyduje się dużo osób. Zalety takiego rozwiązania to:

  • możliwość uzyskania dodatkowego miejsca do relaksu,
  •  dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy,
  • ochrona przed włamaniem i kradzieżą,
  • bezpieczeństwo małych dzieci i zwierząt domowych jest zwiększone, ponieważ zabudowa minimalizuje ryzyko wypadnięcia,
  • zabudowa tłumi dźwięki ulicy,

Jaki rodzaj zabudowy wybrać?

Po pierwsze to, jaką zabudowę najlepiej wybrać, zależy w dużej mierze od konstrukcji balkonu. Jeżeli, ze względu na konstrukcję budynku, nie będziesz zasłaniać widoku sąsiadom to do zabudowy balkonu możemy wykorzystać drewno. Jest to ciężka zabudowa, jednakże ze względów estetycznych ma swoich fanów. Do zabudowy balkonu w ten sposób warto wykorzystać płoty drewniane, płoty lamelowe oraz kantówki. Natomiast, gdy balkon wystaje poza obrys budynku, zabudowa musi być przezroczysta, aby nie przysłaniać widoku sąsiadom, którzy korzystają z sąsiednich balkonów. W tym przypadku może wykorzystać albo przeszklenie, albo przeźroczyste tworzywo sztuczne.

System ramowy czy bezramowy - który wybrać?

Decydując się na zabudowę szklaną, można wybrać system ramowy lub bezramowy. Konstrukcja ramowa polega na tym, że aluminiowa konstrukcja tworzy ramkę wokół każdej tafli szkła. Jest to rozwiązanie trwałe i niewymagające specjalnej pielęgnacji. Niemniej jednak ze względów estetycznych ta opcja nie jest zbyt często wybierana. System bezramowy polega z kolei na tym, że grubsze szkło hartowane montuje się bez pionowych profili. W tym systemie szkło przylega bezpośrednio do szkła, a specjalne uszczelki powodują, że zabudowa nie przepuszcza powietrza. W ten sposób zabudowa balkonu będzie wyglądała jak jedna duża, atrakcyjna wizualnie powierzchnia.

Jakie są style zabudowy balkonu?

  • Oranżeria - najbardziej pożądany styl zabudowy balkonu. Roślinność, dywaniki i fotele sprawiają, że balkon zamienia się w pewną oazę. Walory takiego balkonu są najbardziej doceniane zimą, gdy na balkonie możemy się poczuć jak w tropikach.
  • Przytulna strefa relaksu - w tym przypadku musimy dobrać meble ogrodowe, dodatki i resztę wyposażenia w taki sposób, aby był dopasowany do stylu mieszkania.
  • Składzik - balkon może być także miejscem do składowania rzeczy, które nie mieszczą się już w domu. Rowery, rolki, narzędzia czy słoiki, te rzeczy z pewnością odnajdą się na balkonie.

Jeżeli szukasz miejsca, które pomoże Ci z zabudową balkonu to zachęcamy do zapoznania się z ofertą profesjonalnej firmy Szklanorama - https://szklanorama.pl/