środa, 06 grudzień 2023 14:07

GTA 6 i Tom Petty: Jak gra zmienia muzykę

GTA 6 i Tom Petty GTA 6 i Tom Petty

Długo oczekiwany zwiastun gry Grand Theft Auto 6 nie tylko zelektryzował świat gamingu, ale również zaskakująco wpłynął na świat muzyki. Utwór Toma Petty'ego z lat 80., "Love Is A Long Road", wykorzystany w teaserze, doświadczył niespodziewanego wzrostu popularności, co pokazuje jak media cyfrowe mogą odmieniać muzyczne trendy.

 

Wzrost popularności klasyka rocka - "Love Is A Long Road"

Od momentu premiery zwiastuna w ubiegły wtorek, serwis Spotify odnotował aż 36,979% wzrost strumieniowania tej piosenki w porównaniu do poprzedniego tygodnia. "Love Is A Long Road" Petty'ego, wydany pierwotnie w 1989 roku jako B-side jego debiutanckiego solowego albumu, "Free Fallin'", nagle znalazł się w centrum uwagi nowego pokolenia słuchaczy, co pokazuje niezwykłą moc gier wideo w kształtowaniu trendów kulturowych.

GTA 6 - więcej niż gra

Oprócz muzycznego fenomenu, GTA 6 zapowiada się jako przełom w branży gier. Gra, zaplanowana na premierę w 2025 roku, powróci do inspirowanego Miami miasta Vice City i po raz pierwszy od lat 90. wprowadzi kobiecą protagonistkę, Lucię. Przypomnijmy, że seria GTA zawsze miała ogromny wpływ na kulturę masową, a jej poprzednia część, GTA 5, jest drugą najczęściej sprzedawaną grą wideo wszech czasów.

Nowe horyzonty dla muzyki i gier

Fenomen wzrostu popularności piosenki Toma Petty'ego, spowodowany przez GTA 6, jest przykładem, jak media cyfrowe i gry wideo mogą wpływać na inne aspekty kultury, w tym na muzykę. Wzrost popularności tej piosenki na Spotify, jak i powstanie playlisty skurorowanej przez twórców gry, która zdobyła niemal pół miliona polubień, świadczy o nowej erze w dyfuzji kulturowej, gdzie granice między różnymi formami sztuki stają się coraz bardziej płynne.