poniedziałek, 03 czerwiec 2024 22:06

Odkrycie prehistorycznego potwora u wybrzeży Florydy

Wyjątkowe odrycie u wybrzeży Florydy Wyjątkowe odrycie u wybrzeży Florydy fot: Blair Morrow/Facebook

Mieszkaniec Florydy odkrył szczątki prehistorycznego potwora, który może mieć 10 milionów lat. Alex Lundberg, 29-letni miłośnik nurkowania, podczas nurkowania w pobliżu Venice Beach wyciągnął czterostopowy kieł mastodonta z głębokości 25 stóp poniżej powierzchni.

  • Kto odkrył prehistoryczny kieł mastodonta u wybrzeży Florydy?
  • Jakie są typowe znaleziska w rejonie Venice Beach?
  • Jakie znaczenie ma odkrycie kła mastodonta?
  • Jakie są typowe miejsca znalezienia skamieniałości mastodontów w USA?
  • Jakie są plany dotyczące przyszłości odkrycia Alexa Lundberga?

Unikalne znalezisko u wybrzeży Florydy

Lundberg odkrył, że kieł pochodzi od mastodonta - odległego krewnego mamuta włochatego, który żył 10 milionów lat temu. Ekspert z Bishop Museum of Science and Nature w Bradenton potwierdził autentyczność znaleziska, określając je jako "super rzadkie", ponieważ w tym rejonie zazwyczaj znajdują się tylko zęby prehistorycznych rekinów i fragmenty kłów mamutów.

Lundberg będzie musiał zgłosić swoje odkrycie do Florida Museum of Natural History, aby ustalić, czy ma ono jakąkolwiek wartość naukową. Typowe kły mastodontów o długości kilku cali sprzedają się za kwoty od 20 do 350 dolarów, ale Lundberg spekuluje, że wartość jego 60-funtowego kła może wynosić około 5 tysięcy dolarów.

Historia poszukiwań

Lundberg, który jest nurkiem i poszukiwaczem skamieniałości w niepełnym wymiarze godzin, opisał swoje odkrycie jako surrealistyczne.

"Kiedy go zobaczyłem, widziałem tylko mały pasek wystający z piasku, kiedy zacząłem odgarniać piasek, zobaczyłem przekrój i zdałem sobie sprawę, że to cały kieł." - Alex Lundberg

Lundberg od pięciu lat poszukuje skamieniałości w okolicach Venice Beach, gdzie znane są tysiące skamieniałych zębów rekinów szacowanych na około 10 milionów lat. Chociaż początkowo stwierdził, że kieł prawdopodobnie leżał pod wodą przez 10 milionów lat, później skorygował swoją ocenę, mówiąc, że:

"Kieł może mieć od 10 tysięcy do 500 tysięcy lat, na podstawie innych skamieniałości znalezionych w tym rejonie."

Znaczenie odkrycia

Mastodonty to wymarli krewni współczesnych słoni, którzy byli szeroko rozpowszechnieni w Ameryce Północnej do około 10 tysięcy lat temu. Skamieniałości mastodontów, w tym kły, kości i czaszki, są powszechnie znajdowane w dobrze zachowanych osadach z epoki pliocenu (5,4 do 2,4 milionów lat temu) i z późniejszej epoki plejstocenu (2,5 do 11 tysięcy lat temu).

Znalezisko Lundberga jest niezwykle rzadkie, ponieważ pełne szkielety mastodontów odkryto tylko w czterech stanach USA: Indiana, Kolorado, Kalifornia i Nowy Jork. W Florydzie znaleziono tylko około tuzina pełnych szkieletów mastodontów, w porównaniu do ponad 140 w stanie Nowy Jork.

Perspektywy na przyszłość

Lundberg będzie musiał zgłosić swoje znalezisko do Florida Museum of Natural History po wygaśnięciu jego pozwolenia na zbieranie skamieniałości w ciągu sześciu miesięcy. Wtedy muzeum zdecyduje, czy kieł ma znaczenie naukowe, czy też Lundberg będzie mógł go zatrzymać.

"To jak diament w surowym stanie, na który wszyscy paleontolodzy czekają. To, że ten kieł przetrwał w jednym kawałku, jest niesamowite." - Hunter Windham, specjalista ds. edukacji z Bishop Museum of Science and Nature w Bradenton

Lundberg ma nadzieję, że będzie mógł zatrzymać kieł, który, jak mówi, stanie się częścią jego rodziny.

"Powiedziałem mojej dziewczynie, że ten kieł przekażemy naszym dzieciom i wnukom. To teraz część rodziny." - Alex Lundberg dla Tampa Bay

 

Źródło: Dailymail