sobota, 02 lipiec 2022 13:34

Kolarstwo górskie: Ćwiczenia, świeże powietrze i ludzie Wyróżniony

Kolarstwo górskie - jak zacząć Kolarstwo górskie - jak zacząć fot: pixabay

Dzięki większej liczbie tras, lepszym rowerom i wzrostowi zainteresowania w szkołach średnich, kolarstwo górskie przeżyło błyskawiczny wzrost popularności w ciągu ostatniej dekady. Pandemia dodała oliwy do ognia.

 

Pani Dorota i jej przygoda z kolarstwem górskim

Zeszłego lata pani Dorota miała nadwagę i przechodziła menopauzę w przyspieszonym tempie. To, oprócz stresu związanego z pandemią, doprowadziło do kryzysu zdrowia psychicznego. Zaczęła biegać w terenie, aż zraniła się w kolano. Tymczasem rowerzyści górscy po prostu śmigali obok niej. Znalazła ona społeczność rowerową i od tamtej pory zakochała się w tym sporcie.
Uderzyło ją to, jak serdeczni byli inni rowerzyści, niezależnie od wieku i poziomu umiejętności. Im dłużej jeździła, tym lepiej się czuła.
Mówi, że kolarstwo górskie uratowało mi życie. Nie jeździła na rowerze od dzieciństwa, ale poczuła to coś w poruszaniu się po szlakach. Poczuła się jakby znów miała 13 lat.

Wzrost zainteresowania kolarstwem górskim

Kolarstwo górskie doświadczyło błyskawicznego wzrostu zainteresowania w ostatniej dekadzie. Stało sie tak dzięki ulepszonej technologii rowerowej, zwiększonej infrastrukturze szlaków i rosnącemu zainteresowaniu sportem w szkołach średnich. Pandemia dodała oliwy do i tak już rosnącego pożaru.
Rozwój kolarstwa górskiego w ostatnim czasie był niezwykły. Według firmy badawczej, sprzedaż rowerów górskich z przednim zawieszeniem wzrosła o 150 procent; do czerwca sprzedaż droższych rowerów górskich z pełnym zawieszeniem wzrosła o 92 procent. Wydaje się, że wzrost będzie kontynuowany. Przewiduje się, że do 2027 r. rynek na całym świecie wzrośnie o 10 procent.

Korzyści z kolarstwa górskiego

Podczas jazdy na rowerze górskim jeźdźcy mogą wyjechać na łono natury i być z dala od tłumów. Jest to aktywność, która przemawia do osób w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności. Jest dobrodziejstwem dla rodziców, którzy chcą zaangażować dzieci, które nie są w domu. I nie musisz być ćpunem adrenaliny, aby wsiąść lub cieszyć się jazdą na rowerze górskim, chociaż z pewnością może to być jego częścią, jeśli to jest to, co Cię interesuje. Kolarstwo górskie może obejmować jazdę po płaskich trasach przez las lub wzdłuż plaży. Może także koncentrować się na przejażdżkach wspomaganych windą w przebudowanych ośrodkach narciarskich. Może też wiązać się z twardym pedałowaniem pod górę po drogach pożarowych i zjazdem w dół. Mogą to być miejskie parki rowerowe i szlaki, a także może to być „pakowanie na rower” lub długie, kilkudniowe przejażdżki ze sprzętem kempingowym przymocowanym do pleców lub roweru. Więcej rodzajów przejażdżek doprowadziło do powstania większej liczby jeżdżących. Różnorodność kolarzy naprawdę się zmieniła. Kiedyś było po prostu wielu facetów. Teraz widzę więcej kobiet.

Jak i gdzie powstało kolarstwo górskie?

W połowie lat 70. była taka grupa, która zabierała stare, plażowe krążowniki z lat 50. i zakładała na nie części motocyklowe. Były za ciężkie, żeby jeździć pod górę. Wpychali je więc na wzgórze Tamalpais. Pierwsi majsterkowicze zaczęli projektować i budować rowery specjalnie do pokonywania wzgórz i jazdy w terenie, co doprowadziło do rozwoju dedykowanej branży i wzrostu zainteresowania kolarstwem górskim. Ostatnie odrodzenie kolarstwa górskiego jest w dużej mierze związane z jego rozwojem jako sportu zespołowego. Jest więcej zapaleńców, którzy chcą pozostać przy tym sporcie przez lata. Zabierają oni ze sobą rodziców i rodzeństwo.

Miejsca do jazdy

Innym powodem rosnącej popularności kolarstwa górskiego jest ogromna liczba miejsc do jazdy i rodzaje doświadczeń, które możesz mieć jako rowerzysta. Myślę, że powszechną pułapką dla osób, które chcą zainteresować się kolarstwem górskim, jest sposób przedstawiania tego sportu w mediach.

Jak zacząć?

Dobra zabawa i bezpieczeństwo wydają się być dwiema podstawowymi zasadami dla rowerzystów górskich. Wybranie dobrego szlaku, znalezienie grupy jeździeckiej lub kumpla i zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt to część tego.
Rowery różnią się znacznie zarówno pod względem funkcji, jak i ceny. Wybór odpowiedniego roweru może zależeć od Twojego budżetu, rodzajów przejażdżek, których szukasz i tego, czy jesteś zainteresowany rowerem elektrycznym.
W ostatnich latach rozwój technologii rowerów górskich doprowadził do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu we wszystkich przedziałach cenowych — od konstrukcji ramy i amortyzacji, po koła bezdętkowe.
Poza rowerem dobry kask jest koniecznością. Rękawiczki zaś zapobiegną przecięciom i zadrapaniom podczas przewracania się. Ochrona oczu też jest ważna, aby uniknąć latających odłamków. Amortyzowane spodenki rowerowe mogą uratować życie podczas dłuższych przejażdżek.

Gdzie jeździć?

Znalezienie miejsc do jazdy w pobliżu miejsca zamieszkania to dobry sposób na rozpoczęcie jazdy na rowerze górskim. Ale kiedy już zasmakujesz tego sportu, to jest to świetny powód do podróży. A tam, gdzie jeżdżą rowerzyści górscy, następuje rozwój.