czwartek, 11 lipiec 2024 17:25

Robotaksówki? To niemożliwe - jeśli tak myślisz, to jesteś w błędzie

Robotaksówki - Chiny i Tesla Robotaksówki - Chiny i Tesla fot: pixabay

Pekin intensywnie promuje robotykę w transporcie pasażerskim oraz wypożyczalniach samochodów. Jednak autonomiczne auta muszą mieć na pokładzie kierowców lub funkcjonariuszy ds. bezpieczeństwa albo zostać wyposażone w możliwość zdalnego przechwytywania danych w razie potrzeby.

Robotaksówki, będące tańszą alternatywą, operują tam całodobowo przez cały tydzień. Choć klienci są zadowoleni, to lokalna społeczność żywi obawy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tesla także stawia na robotaksówki

W międzyczasie Tesla przygotowuje się do zaprezentowania własnej robotaksówki. Prezentację zaplanowano na 8 sierpnia. Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, odbył niedawno podróż do Chin w celu uzyskania zgody na wprowadzenie zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy. Jednak nie jest pewne, czy nowe przepisy w Pekinie uznają te pojazdy za „kwalifikowanych operatorów”.

Tesla, mimo zaawansowania technologicznego, ma swoje problemy. Firma musiała wycofać miliony samochodów i zmaga się z procesami w USA z powodu wypadków związanych z systemem wspomagania kierowcy.