czwartek, 20 czerwiec 2024 23:09

Elon Musk przesadził stwierdzając aby reklamodawcy się j*bali

Elon Musk i jego kontrowersyjne wypowiedzi Elon Musk i jego kontrowersyjne wypowiedzi fot: pixabay

Elon Musk, znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem postanowił wycofać się z jednej z nich. W zeszłym roku CEO Tesli i SpaceX zaatakował reklamodawców, którzy zaczęli opuszczać jego platformę społecznościową, X, mówiąc im, by "poszli się pieprzyć". Teraz, w obliczu negatywnych skutków dla swoich firm, Musk postanowił zmienić swoje stanowisko.

  1. Jakie były kontrowersyjne wypowiedzi Elona Muska skierowane do reklamodawców?
  2. Jakie konsekwencje miały te wypowiedzi dla platformy X?
  3. Jak Musk tłumaczy swoje wcześniejsze wypowiedzi?
  4. Jakie kroki podejmują Musk i Linda Yaccarino, aby uspokoić reklamodawców?
  5. Jakie firmy wycofały swoje kampanie z platformy X po wypowiedziach Muska?

Musk w Cannes - zmiana tonu

Na festiwalu reklamy Cannes Lions we Francji, Musk został zapytany przez Marka Reada, CEO brytyjskiej firmy komunikacyjnej WPP (1), co dokładnie miał na myśli, kiedy mówił reklamodawcom, by "poszli się pieprzyć". Musk, zdając sobie sprawę z konsekwencji swoich słów, zmienił ton.

"To nie było skierowane do reklamodawców jako całości, chodziło o wolność słowa. Uważam, że ważne jest posiadanie globalnej platformy wolności słowa, gdzie ludzie o szerokim spektrum opinii mogą wyrażać swoje poglądy." - Elon Musk

Obrona wolności słowa

Musk tłumaczył, że niektórzy reklamodawcy nalegali na cenzurę.

"Na końcu dnia, jeśli musimy wybierać między cenzurą a utratą pieniędzy, albo cenzurą i pieniędzmi, lub wolnością słowa i utratą pieniędzy, wybierzemy to drugie." - Elon Musk

Musk podkreślił, że jego decyzje kierowane są moralnym obowiązkiem wspierania wolności słowa, a nie zgodą na cenzurę dla zysków.

Problemy z reklamodawcami

W listopadzie ubiegłego roku Musk otwarcie krytykował reklamodawców podczas rozmowy na DealBook Summit, gdzie mówił o interakcjach z antysemitami na Twitterze (obecnie X), co skłoniło wielu reklamodawców do wycofania się z platformy.

"Mam nadzieję, że przestaną. Nie reklamujcie się, jeśli ktoś chce mnie szantażować reklamą, szantażować pieniędzmi, to niech się pieprzy. Czy to jest jasne? Mam nadzieję, że tak." - Elon Musk

Reakcje rynku

Reakcje na te wypowiedzi były natychmiastowe. Najwięksi reklamodawcy świata, tacy jak Apple, Disney, IBM i Sony, wycofali swoje kampanie z platformy X. To nie było idealne dla firmy. Teraz Musk, wraz z CEO X, Lindą Yaccarino, starają się uspokoić reklamodawców i przekonać ich, że X jest nadal dobrym miejscem na wydawanie pieniędzy reklamowych.

Tylko czas pokaże, czy przeprosiny i zmiana tonu Elona Muska wystarczą, by odzyskać zaufanie reklamodawców. Nawet jeśli uda się ich przekonać do powrotu, będą musieli zmierzyć się z problemami, jakie platforma X napotkała pod rządami Muska. Czy nowa strategia przyniesie oczekiwane efekty? Przyszłość X jest nadal niepewna.

Przypisy:

(1) WPP to brytyjska międzynarodowa firma zajmująca się usługami marketingowymi i komunikacyjnymi. Jest uważana za jedną z największych firm w branży reklamowej na świecie. WPP zostało założone w 1971 roku jako Wire and Plastic Products plc, ale z czasem przekształciło się w globalną grupę zajmującą się głównie marketingiem i reklamą.

WPP obejmuje wiele różnych agencji specjalizujących się w różnorodnych aspektach marketingu, w tym w reklamie, zarządzaniu relacjami z klientami, public relations, doradztwie medialnym, doradztwie strategicznym, marketingu cyfrowym i innych pokrewnych dziedzinach. Firma działa w wielu krajach na całym świecie, oferując swoje usługi globalnym, krajowym i lokalnym klientom.

W skład grupy WPP wchodzą takie znane agencje jak Ogilvy, Grey, GroupM, Kantar, Young & Rubicam i inne, które współpracują z szerokim spektrum klientów, od dużych korporacji po mniejsze przedsiębiorstwa i organizacje non-profit.

Źródło: Jalopnik