Determinacja w walce z inflacją
W obliczu rosnących cen, głównie w sektorze usług, oraz utrzymującego się popytu krajowego, Komitet Polityki Monetarnej Banku Centralnego Turcji wyraził zaniepokojenie "utrzymującą się inflacją w usługach, oczekiwaniami inflacyjnymi, ryzykiem geopolitycznym i cenami żywności", które nadal napędzają inflacyjną spiralę. Podkreślając swoje zobowiązanie do osiągnięcia celów inflacyjnych, Komitet nie wykluczył dalszych podwyżek stóp, jeśli okażą się one konieczne do przywrócenia stabilności cenowej.
Niezależność banku centralnego pod lupą
Ostatnia decyzja o podwyżce stóp procentowych jest postrzegana jako wyraz determinacji w walce z inflacją i może uspokoić inwestorów co do niezależności tureckiego banku centralnego. Decyzja ta została podjęta pomimo nacisków politycznych przed lokalnymi wyborami zaplanowanymi na 31 marca, co świadczy o silnym mandacie dla Ministra Finansów Mehmeta Simseka oraz dla samego banku centralnego do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu zwalczania inflacji.
Waluta i gospodarka na rozdrożu
Turecka lira osiągnęła poziom 32,13 w stosunku do dolara tuż po ogłoszeniu decyzji, zbliżając się do rekordowo niskiego kursu. W ciągu ostatniego roku lira straciła 40% swojej wartości względem dolara, a przez ostatnie pięć lat jej wartość spadła o 82,6%. Mimo że obecne działania polityczne wielu inwestorów uspokoiły, sytuacja gospodarcza Turcji nadal budzi obawy, zwłaszcza w kontekście długotrwałej polityki niskich stóp procentowych promowanej przez Prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, co doprowadziło do znacznego osłabienia waluty i wzrostu inflacji.
Podjęcie tradycyjnej polityki monetarnej i kumulatywne podwyżki stóp procentowych o 3650 punktów bazowych od maja 2023 roku do stycznia 2024 roku stanowią próbę odwrócenia negatywnych trendów gospodarczych, które zostały zasilone przez lata nieortodoksyjnej polityki. Pomimo tych wysiłków, Turcja stoi przed trudnym zadaniem szybkiego zrównoważenia swojej gospodarki i opanowania inflacji, która odmawia ustąpienia.