poniedziałek, 09 styczeń 2023 19:18

Działka: 10 odpornych na mróz roślin zewnętrznych Wyróżniony

rośliny zewnętrzne odporne na mróz rośliny zewnętrzne odporne na mróz pixabay

Czasami posiadanie pięknego tarasu to nie tylko kwestia estetyki. Wiele roślin, które zwykle umieszczane są na tarasach, patio czy balkonach więdnie wraz z pierwszymi przymrozkami i nie wraca do życia, więc być może kluczem jest wybór idealnych roślin na chłody, zdolnych wytrzymać niskie temperatury.

 

Syngonium.

Krzew ten jest dobrze znany jako jeden z symboli świątecznych par excellence i właśnie dlatego w niektórych częściach Europy jest rośliną chronioną ze względu na wylesianie, któremu został poddany. Najbardziej odporny na mróz jest ostrokrzew zielony, czyli najczęściej spotykany, i choć potrzebuje wilgoci i dobrze znosi lato w cieniu, to wytrzymuje również suche środowisko. Dzięki temu jest to idealna roślina na cały rok, zwłaszcza ze względu na kolczastą geometrię liści. Kolejną jego osobliwością są owoce, które kwitną jesienią i choć nie nadają się do spożycia, to ich czerwony kolor doskonale nadaje się do dekoracji.

Chryzantema.

Roślina ta pochodzi z Chin i jest charakterystyczna ze względu na szeroką gamę kolorowych kwiatów, które rodzą się późnym latem i wczesną jesienią. Chryzantema potrzebuje dużo wilgoci i nawozu organicznego odprowadzającego wodę, a także dużo światła. Chociaż jest to roślina bardzo odporna na zimno, ważne jest, aby w tygodniach, w których kwitnie, chronić ją przed niskimi temperaturami i wiatrem, aby nie zwiędła.

Jaśmin.

Chociaż istnieje wiele rodzajów jaśminu, wszystkie mają podobne cechy. Jest to idealny krzew pnący na ściany patio lub tarasy, szczególnie ze względu na zapach jego kwiatów w okresie kwitnienia, które przypada zwykle pod koniec wiosny. Roślina ta nie wymaga codziennego podlewania, dostosowuje się do wielu rodzajów gleby i jest odporna na zimno. Jeśli chodzi o światło, to preferują bezpośrednie nasłonecznienie, choć przetrwają również w miejscach nieco zacienionych.

Cyklamen perski.

Jak można się domyślić, roślina ta wywodzi się z Bliskiego Wschodu, choć o dziwo rośnie również w Alpach (inna jego nazwa to fiołek alpejski). Jest to wskazówka, że cyklamen jest jedną z najbardziej odpornych na zimno roślin. Co więcej, kwitnie zarówno jesienią, jak i wiosną oraz zimą, więc mimo skrajnych chłodów będziesz mógł pochwalić się fiołkami perskimi w swoim ogrodzie. Kwiaty cyklamenu występują w różnych odcieniach i aby kwitły, należy o nie odpowiednio dbać, utrzymując dobrą wilgotność nawozów i umieszczając je w miejscach zacienionych lub półcienistych, bez bezpośredniego nasłonecznienia.

Durillo.

To rodzimy krzew o osobliwym intensywnie zielonym kolorze, który kwitnie zimą i wiosną. Owocuje jednak zimą i jesienią. Są to łatwe w pielęgnacji i bardzo ulistnione krzewy, które ze względu na swój przyciągający wzrok wygląd znajdują szerokie zastosowanie w dekoracji ogrodów i balkonów. Dziki wawrzyn jest przystosowany do uprawy na Półwyspie Iberyjskim i dlatego wytrzymuje temperatury poniżej zera. Kolejną jego zaletą jest to, że nie wymaga zbyt wiele uwagi w kwestii podlewania, gdyż jest to bardzo wytrzymała roślina deszczowa.


Kapusta ozdobna.

Jest bardzo osobliwa roślina właśnie ze względu na swój kształt, który nieuchronnie przypomina kapustę ze względu na jej liście, które są okrągłe i kręcone jak wygląd tego warzywa. Są bardzo mrozoodporne i choć wymagają regularnego podlewania i głównie światła słonecznego, to kapusty ozdobne warto sadzić na tarasie lub w donicach balkonowych ze względu na ich efektowny wygląd. Roślina ta kwitnie dokładnie jesienią, a kolorowe liście przeżywają swój szczyt w zimie, więc są świetnym wyborem do dekoracji ogrodu w chłodne dni.

Irga.

Wyglądem krzewy te często przypominają ostrokrzew, są jednak mniejsze. Kolejną cechą odróżniającą te dwa rodzaje roślin jest właśnie okres kwitnienia, który w przypadku irgi występuje wiosną. Ponadto jego liście mogą nabrać pewnego czerwonawego odcienia i nie toleruje zbyt dobrze wilgoci, w rzeczywistości najlepiej żyć w słońcu, chociaż dostosowuje się również do półcienia. Irga jest bardzo typową rośliną na terenach zielonych wielu miast ze względu na swoją odporność na upały, a przede wszystkim na bardzo niskie temperatury, będąc w stanie wytrzymać temperaturę około 20 stopni poniżej zera.


Narcyz.

Te kwiaty o charakterystycznym żółtym odcieniu, choć dobrze znoszą chłód, wymagają ochrony przed silnymi przymrozkami. Żonkile wymagają dużo pielęgnacji, gdyż nie tolerują dużych ilości wody, muszą mieć dobry przepust odprowadzający nadmiar wody i trzeba usuwać kwiaty, gdy wyblakną, aby reszta rośliny nie obumarła. Mimo że dobrze znosi różne poziomy oświetlenia, żonkil preferuje półcień, a podlewanie powinno być bardzo umiarkowane, choć zawsze należy utrzymywać wilgoć przy pomocy nawozu.

Bluszcz.

Ta pnąca się po ścianach roślina, tak często wykorzystywana do pokrycia ścian, jest kolejną z najbardziej odpornych na zimno roślin. Choć bluszcz rodzi bardzo drobne kwiaty i nieliczne owoce, jego urok tkwi właśnie w bujnym ulistnieniu. Jest to roślina bardzo długowieczna, wytrzymująca zarówno zimno jak i ciepło. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebuje cienia, chociaż ilość światła będzie się różnić w zależności od rodzaju bluszczu, a jeśli chodzi o wilgotność, może tolerować wodę rozpylaną na liściach, chociaż nie nadmiernie.

Lawenda.

Lawenda jest kolejną rodzimą rośliną śródziemnomorską, która jest niewątpliwie dobrze znana, zwłaszcza ze względu na kolor jej kwiatów, które mają kształt kłosów. Bardzo dobrze znosi zimno, wytrzymując temperatury nawet do minus 15 stopni Celsjusza. Nie nadaje się jednak do wilgotnego środowiska, ale powinien być wystawiony na dużą ilość światła słonecznego. Jedną z osobliwości tej rośliny, której żywotność wynosi 6 lat, oprócz atrakcyjności jest dobry zapach jej kwiatów, który potęguje się pod wpływem słońca.