Oto 7 zastosowań wapieni, o które nawet ich nie podejrzewasz:
1. Akcesoria do… rysowania?
Kreda jest unikalna ze względu na kilka właściwości - po pierwsze, ma stosunkowo małą gęstość, a po drugie, na jej powierzchni występuje wiele mikroskopijnych rowków. W środowisku przyrodniczym możemy ją znaleźć tylko w dwóch barwach, a mianowicie bieli i szarości. (Jeżeli jednak widzieliście ją w innych, bardziej wymyślnych kolorach, nie dajcie się zwieść – to tylko barwniki!)
Dzięki temu, że kreda nie jest gęsta, a wręcz przeciwnie - sypka - za pomocą jednego ruchu ręki możemy ją zetrzeć. Na pewno nie raz sami się z tym spotkaliście, stojąc przed szkolną tablicą albo mażąc dziecięce bazgroły na kostce brukowej przed domem.
Ciekawostka: W sklepach w kategorii budowlanych możecie kupić specjalną farbę nazywaną 'tablicową'. Jeśli pomalujecie nią ściany w jakimkolwiek pokoju, stworzycie sobie gotową powierzchnię, po której można pisać kredą!
2. A skoro o farbach mowa...
Farby wapienne wykorzystywano od wieków do pokrywania wnętrza budynków, jak i ich zewnętrznej strony. Od XX wieku ta „tradycja” uległa zmianie, a do obiegu weszły farby krzemianowe. Dlaczego?
Niestety czynnikiem, który zadecydował w tej sprawie okazał się fakt, iż farby wapienne ulegają niesprzyjającym warunkom przyrodniczym szybciej niż większa część nowoczesnych farb fasadowych. Nie sprzyjają im na przykład miasta, w których ogromną rolę odgrywa przemysł ciągnący za sobą fałdy zanieczyszczenia. Dodatkowo ich odporność zmniejsza wystawienie na działanie wilgoci.
Nie można jednak pominąć milczeniem tego, że użycie farb wapiennych na odpowiednim podłożu przez wprawionego malarza, umożliwia stworzenie intrygujących i stabilnych wymalowań. Stanowi to pewny argument przemawiający na ich korzyść.
3. Trochę wapnia zdrowia doda!
Odpowiednia dawka wapnia wzmacnia nasze kości - to wiedza powszechna. Ale czy znacie inne właściwości zdrowotne tego pierwiastka?
Zgaga, zatrucia, rozwolnienie – kreda to idealna substancja na wszelkie podobne problemy żołądkowe.
Jest to również ingrediencja stosowana w pastach do zębów czy maści wzmacniających i natłuszczających skórę.
Dziś kreda jest również świetnym nośnikiem dla innych substancji, głównie cieczy i olejków eterycznych. Oznacza to, że wykorzystuje się ją do robienia kapsułek, pigułek, tabletek itp.
Ciekawostka: Chociaż dla człowieka kreda może być pomocna, na insekty wywiera całkiem inny wpływ. Na ich nieszczęście wapienie są składnikiem środków owadobójczych.
4. Wróg wilgoci
Niepokonany grzyb, zalegająca wilgoć – znacie takie problemy? W ich przypadku również sprawdza się użycie wapieni!
Umieszczenie zwykłej szkolnej kredy w miejscach podatnych na zawilgocenie będzie w stanie je przed nim uchronić. Szczególnie sprawdzi się w miejscach, które są narażone na częste występowanie pary wodnej, takie jak łazienka czy kuchnia.
A dodatkowo mieszanka sproszkowanej kredy i zwyczajnej sody kuchennej wypłoszy niechciane zapachy. Tylko nie próbujcie się nią sypać przed pierwszą randką!
5. Kreda do picia?
Może teraz sobie myślicie: „Nie ma mowy! Przecież nie wsypię kredy do swojego napoju!”. Ale widzicie, węglan wapnia doskonale nadaje się do odkwaszania jeszcze niesfermentowanego soku z winogron.
Jaka jest „magiczna” receptura? Wystarczy, że zastosujecie kredę z wodą w stosunku 7:100 gram, a potem przelejecie tę mieszankę do 10 litrów soku. Dopilnujcie, by składniki dobrze się połączyły. Po 24 godzinach pozbądźcie się powstałej zawiesiny i sok jest już Wasz!
6. Alternatywa fryzjera
A teraz punkt programu dla dziewczyn, (choć kto wie, może i któryś chłopak też się skusi?).
Siedziałyście kiedyś u fryzjera, czekając aż przefarbuje wam włosy? A może nowy kolor znudził Wam się już po tygodniu? Jeśli tak, to posłuchajcie, jakie cuda za pomocą wapieni możecie zdziałać tym razem.
Kreda fryzjerska, to wynalazek w postaci sypkiej lub płynnej. Wystarczy wybrać ulubiony kolor (albo więcej – wtedy efekt jest dużo ciekawszy), nałożyć go na włosy i voila!
Efekt nie będzie długotrwały, co ma swoje plusy, jak i minusy. W końcu rzadko kiedy chcemy zmienić swój design zaledwie na parę dni. Ale z drugiej strony, jeśli chcecie zwrócić na siebie uwagę prawdziwie ognistą fryzurą – wieczór będzie Wasz, a rodzice nawet się nie zorientują, bo spłuczecie wszystko zaraz po imprezie!
7. Papier nie tylko z drewna
Czy do tej pory byliście przekonani, że kartki z Waszej drukarki powstają tylko z drzew? Co to, to nie!
Producenci papieru wykorzystują zmiażdżony węglan wapnia, który pokrywają pigmentem, w którego składzie również znajduje się bohater dzisiejszego artykułu, czyli wapń. W ten sposób powstaje kilka rodzajów papieru, a nawet tektura.
Wykorzystywany w tym celu marmur jest wyjątkowy nie tylko pod względem swojej wybitnie białej barwy, ale również tego, jak jego wykorzystanie może zmienić wizję naszej przyszłości.