sobota, 01 czerwiec 2024 19:33

Najstraszniejszy dźwięk na świecie

Aztecki gwizdek śmierci Aztecki gwizdek śmierci fot: pexels

Od wycia wilka po krzyk mrożący krew w żyłach, są dźwięki, które powodują dreszcze nawet u najbardziej zahartowanych miłośników horrorów. Jednak te przerażające odgłosy bledną w porównaniu do jednego dźwięku, który został opisany jako "najstraszniejszy na świecie". Aztecki gwizdek śmierci jest czymś pomiędzy upiornym podmuchem wiatru a "krzykiem tysiąca ciał", według ekspertów.

  • Jakie jest pochodzenie azteckiego gwizdka śmierci?
  • Jakie teorie istnieją na temat użycia azteckiego gwizdka śmierci?
  • Jak działa mechanizm wydobywania dźwięku z azteckiego gwizdka śmierci?
  • Jak współcześni badacze zrekonstruowali aztecki gwizdek śmierci?
  • Jakie są możliwe współczesne zastosowania azteckiego gwizdka śmierci?

Historia azteckiego gwizdka śmierci

Aztecki gwizdek śmierci był używany przez Azteków podczas ceremonii ofiarnych, a jego dźwięk miał honorować boga wiatru, Ehecatla. Oryginalny gwizdek został znaleziony w 1999 roku w ręku bezgłowego szkieletu podczas wykopalisk w świątyni azteckiej w Meksyku.

"Archeolodzy początkowo myśleli, że to musi być jakaś zabawka i nie zwracali na niego większej uwagi, dopiero 15 lat później z jakiegoś powodu naukowiec dmuchnął w otwór na górze i wydobył się z niego dźwięk przypominający krzyk człowieka." - James J. Orgill, prezenter kanału edukacyjnego Action Lab na YouTube

Rekonstrukcja i badania

Odważni eksperci niedawno odtworzyli dźwięk azteckiego gwizdka śmierci, budując nową wersję legendarnego instrumentu przy użyciu drukarki 3D. Rekonstrukcja była oparta na oryginalnym projekcie w kształcie czaszki, który został znaleziony wraz ze szkieletem w Meksyku pod koniec lat 90.

"Ten dźwięk został uznany za najbardziej przerażający na świecie, to nie jest ludzki krzyk, ale dźwięk, który gwizdek śmierci wydaje, instynktownie budzi strach w sercu." - James J. Orgill

Teorie i zastosowanie gwizdka

Chociaż dokładny cel gwizdka śmierci został utracony w historii, istnieje kilka głównych teorii na jego temat. Niektórzy eksperci uważają, że Aztekowie używali tego dźwięku, aby pomóc duszom ludzi w podróży do zaświatów podczas ceremonii ofiarnych. Inna teoria sugeruje, że oryginalny szkielet został pochowany z tym urządzeniem jako ochrona, aby odstraszyć złe duchy podczas przejścia do innego świata. Gwizdki mogły być również używane przez wojowników, aby "wzbudzić strach w sercach wrogów" na początku bitwy, jak twierdzi Orgill.

Mechanizm działania gwizdka

Kształt gwizdka naśladuje kształt ludzkiej krtani. Gdy użytkownik dmucha w gwizdek, powietrze jest dzielone na dwie części, tworząc oscylujące fale dźwiękowe, które krążą wokół dużej komory, zanim uciekną przez drugi otwór. Niektóre z gwizdków mają kulkę wewnątrz komory, często wykonaną z korka, która odbija się i dodatkowo zniekształca dźwięk.

Współczesne zastosowanie i dostępność

Podczas eksperymentu, Orgill testował nowoczesne wersje azteckiego gwizdka śmierci wykonane przy użyciu drukarki 3D przez firmę HeyGears z USA. Wydają różne dźwięki w zależności od wielkości obiektu i miejsca przyłożenia ust do gwizdka. Obecnie można kupić własne gwizdki śmierci na Amazonie, wykonane z różnych materiałów, takich jak żywica, ceramika, a nawet włókno węglowe.

Aztecki gwizdek śmierci przyciągnął uwagę archeologów ze względu na swój kształt czaszki, ale dopiero niedawno zaczęto badać jego przerażający dźwięk. Meksykański muzyk Quijas Yxayotl uważa, że gwizdek śmierci był używany podczas specjalnych ceremonii, w tym Dnia Zmarłych, oraz w wojnie.

"Grając na ponad stu instrumentach, sto gwizdków śmierci maszerowało, aby wywołać ogromny efekt psychologiczny na wroga." - Quijas Yxayotl

 

Źródło: Dailymail