Warto pamiętać, że AI wciąż raczkuje, więc trzeba spodziewać się błędów. Z niektórymi formami tekstu ChatGPT radzi sobie bardzo dobrze, a z innymi nieco gorzej. Czym dokładnie jest postrach pisarzy?
Czym jest ChatGPT?
Niedawno sztuczna inteligencja podbiła świat sztuki. Przynajmniej do pewnego poziomu. Słynny DALL-E jest w stanie tworzyć piękne obrazy i zdjęcia[/b], które niejednokrotnie wygrywały konkursy kierowane do ludzi.
Teraz, dzięki OpenAI, powstał bot ChatGPT. Teoretycznie jest on w stanie tworzyć dowolne teksty, w tym także wypracowania, referaty, artykuły naukowe. Jest również w stanie poradzić sobie z programowaniem i zadaniami matematycznymi.
W teorii brzmi to rewelacyjnie, choć jednocześnie przerażająco. Skoro już mniej więcej wiadomo, co to jest ChatGPT, czas zapoznać się z instrukcją użytkowania.
Jak korzystać z ChatGPT?
Korzystanie z ChatGPT jest niezwykle proste. Wystarczy odwiedzić oficjalną stronę OpenAI, a następnie zarejestrować się (za darmo). W tym momencie użytkownik dostaje dostęp do panelu sterowania.
Po lewej stronie umieszczone jest menu z historią rozmów, opcją czyszczenia konwersacji, a także przekierowaniem do oficjalnego serwera Discord i działem "Pytania i odpowiedzi".
Całość jest w języku angielskim, ale ChatGPT rozumie również polski. Dzięki temu wszystkie pytania, komendy, a także gotowy tekst wygenerowany przez bota mogą być w języku polskim.
ChatGPT - wady i zalety
Niemal niemożliwe jest, aby tak potężny projekt nie miał wad. W tym przypadku jest ich jednak zaskakująco mało. Co trzeba wiedzieć o ChatGPT?
Zalety:
- szybkość - wygenerowanie odpowiedzi na dowolnie zadane pytanie zajmuje do kilkunastu sekund
- wszechstronność - ChatGPT tworzy teksty na dowolny temat, a także obejmuje programowanie i rozwiązywanie równań matematycznych
- naturalność- wiele treści stworzonych przez ChatGPT nie wymaga większych poprawek i brzmi dość naturalnie, choć czasem zdarzają się wyjątki
Wady:
- obciążenie strony - ChatGPT cieszy się ogromną popularnością, przez co często nie można zalogować się na stronę i skorzystać z bota. Ten problem można przeskoczyć kupując abonament (20 dolarów miesięcznie)
- blokady - ChatGPT ma nałożone ograniczenia, przez co nie jest w stanie napisać niektórych rzeczy (np. aktów prawnych)
- pomyłki - ChatGPT nie jest nieomylny. W ogólnych poleceniach jest większe ryzyko wystąpienia błędów niż w sprecyzowanych pytaniach
- popularność języków - bot najlepiej radzi sobie z językiem angielskim, w polskim już nieco gorzej, choć nadal dobrze. Im mniej popularny język, tym gorszej jakości teksty zostają wygenerowane
- merytoryczna treść - nie ma problemu z napisaniem ogólnych tekstów, bajek, opowiadań czy tekstów reklamowych. Schody pojawiają się w momencie, gdy użytkownik chce napisać nieco poważniejszy i bardziej precyzyjny artykuł
- prywatność - ChatGPT zapamiętuje informacje wpisane przez użytkowników, dlatego lepiej jest unikać dzielenia się danymi wrażliwymi
- odłączenie od sieci- ChatGPT nie aktualizuje swojej wiedzy, a jego trening odbył się na podstawie danych z 2021 roku
ChatGPT w języku polskim
Czy ChatGPT w języku polskim jest wart uwagi? Jak najbardziej. Bot znakomicie tworzy proste teksty, opisy produktów, wypełniacze, a nawet wypracowania i proste artykuły. Oczywiście zawsze trzeba sprawdzić ich poprawność.
Jeśli jednak potrzebny jest precyzyjny artykuł, a nie ogólna treść, to trzeba bardziej uważać. W takiej sytuacji istnieje większe ryzyko, że ChatGPT się pogubi.