czwartek, 16 luty 2023 17:51

CCleaner: Do czego i jak działa Wyróżniony

CCcleaner CCcleaner Pixabay

Podczas użytkowania komputera nieustannie gromadzone są niepotrzebne pliki, a rejestr ulega uszkodzeniom. CCleaner od lat jest najlepszym sposobem na zadbanie o dobry stan systemu.

Spowalniający komputer

Praca komputerów z czasem ulega znacznym spowolnieniom. Taki stan rzeczy spowodowany jest wieloma czynnikami. Między innymi są to:
- aktualizacje systemowe
- zmiany wprowadzane przez programy
- przechowywane pliki tymczasowe
- nieaktualne sterowniki
- uszkodzone elementy rejestru


Teoretycznie pliki tymczasowe powinny być automatycznie usuwane, gdy tylko przestaną być potrzebne. Tak samo programy nieużywane nie powinny działać w tle. W praktyce jednak wiele z nich działa nieustannie, a pliki gromadzą się i zajmują całe gigabajty danych. To z kolei powoduje znaczne obniżenie wydajności komputera.

Niezastąpiony CCleaner

Z pomocą przychodzi najpopularniejszy program, którego zadaniem jest sprzątanie komputera. Intuicyjny i czytelny interfejs pozwala z łatwością zadbać o wydajność systemu. Chętnie wykorzystują go nie tylko osoby niespecjalnie znające się na komputerach, ale także pracownicy z działów IT.

Program powstał w 2003 roku, ale w tym czasie znacznie się rozwinął. Jego działanie nie ogranicza się już do podstawowego sprzątnięcia niechcianych plików, a mimo to wciąż pozostaje prosty w użyciu.

Możliwości CCleanera

CCleaner ma wiele interesujących i naprawdę potężnych narzędzi, które z łatwością pomogą zapanować nad komputerowym bałaganem.

Sprawdzanie stanu komputera

Pierwsza na liście jest analiza stanu zdrowia komputera. Przeprowadzana jest niezwykle szybko i skutecznie. Pozwala znaleźć wszystkie pliki śledzące znajdujące się na dysku, a także przeanalizować i obliczyć objętość zbędnych plików tymczasowych.

W wersji PRO dostępne są również dwie dodatkowe zakładki:
- Prędkość - CCleaner analizuje wszystkie programy i aplikacje spowalniające komputer, a także umożliwia zwiększenie jego wydajności
- Bezpieczeństwo - program sprawdza poziom zabezpieczeń i wyszczególnia obszary, które mogą być podatne na ataki cybernetyczne

Niestandardowe czyszczenie

W tej zakładce istnieje możliwość przeskanowania wybranych aplikacji i programów systemowych, a także zaznaczenia elementów, które interesują użytkownika (na przykład historia przeglądarki, ciasteczka, historia pobranych plików czy zapisane hasła).

Optymalizator wydajności

W tej zakładce podany zostaje wpływ poszczególnych programów działających w tle na prędkość działania komputera. W wersji darmowej można przeanalizować dysk pod ich kątem, a wersja PRO umożliwia uśpienie ich. Na szczęście znając nazwę programu, można wyłączyć go ręcznie z pominięciem CCleanera.

Aktualizacje sterowników

Dla użytkowników komputerów aktualizacje sterowników często są problematyczne. Zaniedbanie tej części optymalizacji oprogramowania może nie tylko spowalniać komputer, ale czasem nawet prowadzić do problemów z jego działaniem (zawieszanie się, brak dźwięku, a nawet trudności z jego uruchomieniem). Na szczęście CCleaner w wersji darmowej wskaże wszystkie sterowniki wymagające uaktualnienia, a w wersji PRO sam wszystkim się zajmie.

Rejestr

Rejestr systemu potrafi poważnie spowolnić komputer. To właśnie tutaj znajdują się pozostałości po odinstalowanych programach, ścieżki aplikacji, biblioteki, dźwięki, czcionki oraz wszystkie inne pliki związane ze wszystkim, co dzieje się na komputerze. CCleaner w wersji darmowej szczegółowo wszystko przeanalizuje (nawet obszary, do których ciężko dostać się użytkownikowi), a także je naprawi. Zaoferuje przy tym możliwość wykonania kopii zapasowej, dzięki czemu można mieć całkowitą pewność bezpieczeństwa podejmowanych działań.

Narzędzia

Najobszerniejsza zakładka dostępna w CCleanerze. To tutaj znajdują się takie możliwości jak:
- odinstalowywanie programów - zaleca się usuwanie programów z pomocą tego narzędzia, aby pozbyć się jednocześnie wszystkich plików, które zazwyczaj pozostają w pamięci
- aktualizacje oprogramowania - dba o sprawność systemu i pobocznych programów i aplikacji
- start systemu - pokazuje liste programów uruchamiających się zaraz po włączeniu komputera, a także pozwala na zarządzanie nimi
- wtyczki zainstalowane w przeglądarkach - pozwala na łatwe zarządzanie nimi
- analiza dysku w postaci czytelnego diagramu przedstawiającego rodzaj plików, które zajmują najwięcej miejsca na dysku (dokumenty, muzyka, zdjęcia, filmy oraz inne).
- wyszukiwarka duplikatów - pokazuje wszystkie pliki na dysku, które się powtarzają i mogą niepotrzebnie zabierać przestrzeń
- odzyskiwanie systemu - w przypadku poważnych problemów z komputerem, ta zakładka umożliwia przywrócenie ustawień sprzed wybranej aktualizacji systemu
- czyszczenie - można zadbać o wolną przestrzeń albo całkowicie wyczyścić wybrany dysk z wszelkich danych, które są na nim zapisane


Ustawienia CCleanera

Tutaj znajdują się ogólne ustawienia programu, takie jak język, możliwość uruchamiania CCleanera razem z systemem, a także personalizacja działania programu pod danego użytkownika. Bardziej szczegółowe ustawienia przeznaczone są głównie dla doświadczonych użytkowników, chociaż w znacznej mierze są one dostępne jedynie dla posiadaczy wersji płatnej.