wtorek, 12 marzec 2024 13:35

Xiaomi: Firma wkracza na rynek samochodów elektrycznych

Xiaomi samochody elektryczne Xiaomi samochody elektryczne John kwame westafrica, CC0, via Wikimedia Commons

Chiński gigant technologiczny Xiaomi ogłosił swoje plany dotyczące rozpoczęcia dostaw swojego pierwszego pojazdu elektrycznego (EV) w tym miesiącu, co stanowi przełomowe wejście firmy na konkurencyjny rynek motoryzacyjny. Oczekuje się, że cena samochodu zostanie ogłoszona 28 marca. Xiaomi twierdzi, że ma 59 sklepów w 29 miastach w całym kraju, w których przyjmuje zamówienia.

Ambitne cele Xiaomi

Dyrektor naczelny Xiaomi, Lei Jun, podczas zeszłorocznej prezentacji modelu Speed Ultra 7 (SU7), wyraził ambicję firmy, aby stać się jednym z pięciu największych producentów samochodów na świecie. Gigant smartfonów zapowiedział także inwestycje w wysokości 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat w swój biznes motoryzacyjny.

Technologiczna innowacja od chińskiego giganta

SU7, który ma być produkowany przez oddział państwowego producenta samochodów BAIC Group, wyposażony będzie w technologię „superelektrycznego silnika”, co może przyspieszyć rozwój elektrycznych pojazdów w Chinach. Xiaomi wchodzi na rynek, na którym toczy się zażarta wojna cenowa między firmami takimi jak BYD i Tesla. Zniżki cenowe i nowe inwestycje to odpowiedź na coraz większą konkurencję na tym dynamicznym rynku.

Po dzisiejszym ogłoszeniu akcje Xiaomi wzrosły w Hongkongu o ponad 10%, co świadczy o pozytywnym odbiorze przez rynek decyzji firmy o wejściu na rynek samochodów elektrycznych. Premiera Xiaomi Automobile to kolejny krok chińskiego giganta w poszerzaniu swojej działalności na nowe obszary rynku. Ich ambitne plany i inwestycje w przyszłość motoryzacji elektrycznej pokazują determinację firmy w zdobyciu udziału w konkurencyjnym przemyśle samochodowym.

Źródło: BBC, X, Ego-Man