piątek, 05 lipiec 2024 22:16

Ponad jedna trzecia tuszów do tatuaży jest skażona bakteriami

Problem z sterylnością tuszy do tatuaży Problem z sterylnością tuszy do tatuaży fot: unsplash

Nowe badania ujawniają mniej znane ryzyka związane z tatuażami. Według badania opublikowanego we wtorek w czasopiśmie naukowym "Applied and Environmental Microbiology", aż 35 procent tuszów do tatuaży sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych jest skażonych bakteriami. Badacze uważają, że dowody te pokazują związek między tuszem do tatuaży a infekcjami u ludzi.

  1. Jakie bakterie wykryto w tuszach do tatuaży?
  2. Jakie są potencjalne skutki zdrowotne skażenia tuszów do tatuaży?
  3. Jakie inne zagrożenia zdrowotne związane są z tuszami do tatuaży, poza bakteriami?
  4. Dlaczego FDA nie zatwierdza tuszów do tatuaży do wstrzykiwania w skórę?
  5. Jakie są zalecenia badaczy dotyczące monitorowania bezpieczeństwa tuszów do tatuaży?

Skażenie tuszów do tatuaży

W badaniu, które jest pierwszym tego rodzaju, przetestowano 75 tuszów do tatuaży od 14 producentów, aby wykryć obecność bakterii tlenowych i beztlenowych. Spośród 75 próbek tuszu, badacze stwierdzili, że 26 próbek było skażonych.

"Nasze odkrycia pokazują, że nieotwarte i zapieczętowane tusze do tatuaży mogą zawierać beztlenowe bakterie, które rozwijają się w środowiskach o niskiej zawartości tlenu, takich jak warstwa skórna, obok bakterii tlenowych. Sugeruje to, że skażone tusze do tatuaży mogą być źródłem infekcji zarówno od bakterii tlenowych, jak i beztlenowych." - autorzy badania

Wzrost komplikacji związanych z tatuażami

Dr Seong-Jae (Peter) Kim, mikrobiolog z amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) z Arkansas, który współtworzył badanie, zauważył w komunikacie prasowym, że "wzrost popularności tatuaży w ostatnich latach zbiegł się z wzrostem komplikacji lub niepożądanych reakcji związanych z tatuażami".

"Należy zauważyć, że infekcje mikrobiologiczne stanowią tylko jeden aspekt tych komplikacji. Oprócz infekcji mikrobiologicznych, immunologiczne komplikacje, takie jak reakcje zapalne i nadwrażliwość alergiczna, a także toksyczne reakcje, stanowią znaczną część tych problemów. W świetle wyników naszego badania chcemy podkreślić znaczenie ciągłego monitorowania tych produktów w celu zapewnienia mikrobiologicznego bezpieczeństwa tuszów do tatuaży." - dr Seong-Jae (Peter) Kim

Inne zagrożenia związane z tuszami do tatuaży

FDA obecnie nie zatwierdza żadnych tuszów do tatuaży ani makijażu permanentnego do wstrzykiwania w skórę, ponieważ uważa te produkty za kosmetyki. Na swojej stronie internetowej agencja ostrzega przed potencjalnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak infekcje i poważne choroby spowodowane nieczystymi narzędziami, praktykami lub produktami do tatuaży; reakcje alergiczne, które mogą powodować problemy skórne lub wysypki; oraz zwiększone ryzyko oparzeń słonecznych, wysypek, zaczerwienień lub blizn.

Jednak bakterie nie są jedynym potencjalnym ryzykiem związanym z tatuażami. Inne badanie wykazało, że większość tuszów do tatuaży sprzedawanych w USA zawiera nieujawnione dodatki i pigmenty, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. W szczególności, wiele tuszów zawierało 2-fenoksyetanol, który może powodować toksyczne efekty, w tym uszkodzenia nerek, płuc i nerwów.

Pomimo związanych z tym ryzyk, ponad 100 milionów Amerykanów ma co najmniej jeden tatuaż, według badań Pew Research. Nowe odkrycia podkreślają znaczenie świadomego podejścia do decyzji o tatuażu oraz konieczność dalszych badań i monitorowania produktów używanych do tatuaży, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie osób je noszących.

 

Źródło: MensJournal