poniedziałek, 16 styczeń 2023 11:08

Lubisz się bać? Koniecznie zagraj w te 9 wybitnych horrorów Wyróżniony

9 gier wybitnych horrorów 9 gier wybitnych horrorów pixabay

Ciemny pokój, na uszach słuchawki z dźwiękiem przestrzennym i niesamowity klimat. Kto nie lubi dobrych horrorów, po których nie można zasnąć, a każdy cień na ścianie przyprawia o mini zawał? Poniżej znajduje się krótka lista tytułów, które warte są uwagi każdego fana gier grozy.

 

Horror w grach wideo

Jest niezliczona ilość gier grozy, które zachwycają swoim zamysłem, historią oraz sposobem przedstawienia świata. Niektóre opierają się na scary jumpach, inne budują niezwykle gęstą atmosferę. Potrafią budzić lęk poprzez obecność wszelkiego rodzaju wampirów, zombie, wilkołaków czy innych potworów. Są też tytuły skupiające się na psychice gracza. Niestety jest ich zbyt wiele, by wspomnieć o wszystkich, ale od czegoś trzeba zacząć. Poniżej znajduje się lista 9 tytułów, które z pewnością zachwycą niejednego gracza.

 

Alone in the Dark: Koszmar powraca (2001)

Gracz wciela się w prywatnego detektywa. Jego celem jest odnalezienie zaginionego profesora, a tropy wiodą na tajemniczą Wyspę Cieni. Produkcja charakteryzuje się przyjemną dla oka, choć trochę już archaiczną, grafiką. Ogromną zaletą jest intrygująca historia i piękne operowanie światłocieniem, co tworzy niepowtarzalny klimat horroru i pobudza wyobraźnię gracza.

Siren (2003)

Japońskie gry potrafią wzbudzić prawdziwy zachwyt. Kraj Kwitnącej Wiśni znany jest z niesamowitych produkcji, od których nie sposób się oderwać. Tak samo jest z grą Siren. Gęsta atmosfera wprowadza w ponury nastrój i prowokuje stany lękowe. Sposób opowiadania historii, przerażające duchy i śmierć w męczarniach to zaledwie początek mrożącej krew w żyłach przygody. Siren zawiera wiele interesujących mechanik i rozwiązań, które przez długi czas nie pozwolą zapomnieć o przeżytym koszmarze.

Visage (2020)

Piękna oprawa graficzna i klaustrofobiczne doznania. Graczowi przyjdzie odkrywać sekrety nawiedzonego mieszkania. Chociaż fabuła nie jest zbyt oryginalna, to klimat jest niepowtarzalny. Każde pomieszczenie niesie ze sobą nowe doświadczenia i silne emocje, a także pozwala odkryć kolejne elementy układanki. Tym sposobem gracz poznaje fabułę i odkrywa przerażającą prawdę (chyba, że nie wytrzyma do końca).

Silent Hill 2 (2001)

Tytuł, który przytłacza gracza swoją brutalnością, a także łączy w sobie wiele przeciwności. Gra ma w sobie wiele elementów horroru psychologicznego, który opowiada o demonach żyjących w ludziach. Porusza trudną tematykę egzystencji, a czyni to w sposób bezlitosny. Producenci Silent Hill 2 zadbali o każdy szczegół historii, tworząc fascynujący świat i intrygujący profil psychologiczny głównego bohatera. Ta gra, choć przerażająca, z pewnością zmusi do wielu refleksji.

 

The Outlast (2013)

Jeden z najbardziej przerażających horrorów w świecie gier wideo. Perspektywa pierwszej osoby i opuszczony szpital psychiatryczny. Czy istnieje lepsze połączenie? Mroczne cienie i czający się dookoła obłęd sprawiają, że gracz również może potrzebować profesjonalnej pomocy psychologicznej. Szaleństwo i absurd wylewają się z ekranu, obezwładniają psychikę i wprowadzają w niezrównany klimat grozy.

Alien: Isolation (2014)

Emocje sięgające zenitu i paranoiczna atmosfera. Zadaniem gracza jest wcielenie się w Amandę, która poszukuje swojej matki na opuszczonej stacji kosmicznej. Pierwszoosobowa strzelanka w konwencji horroru przyspiesza bicie serca i sprawia, że gracz nerwowo reaguje na każdy szelest. Czy uda się przejść niezauważonym do kolejnej bezpiecznej lokacji? Gdzie jest Ksenomorf?

Resident Evil VII: Biohazard (2017)

Fascynująca fabuła i porywająca historia w popularnym uniwersum Resident Evil. Jedna z niewielu gier, która sprawia, że gracz czuje się częścią historii. Otaczają go cienie, potwory i lęki, a wszystko to jest niebezpiecznie bliskie i rzeczywiste. Nieustanne napięcie, pierwszoosobowa perspektywa, brutalne i momentami obrzydliwe sceny oraz widoki, o których nie sposób zapomnieć. To wszystko sprawia, że Resident Evil VII: Biohazard jest pozycją obowiązkową dla każdego fana horroru.

Layers of Fear (2016)

Jak wygląda strach? Malarz ma tylko jedno pragnienie. Ukończyć swój obraz, który będzie prawdziwym arcydziełem. Sytuacja komplikuje się, gdy trafia do nawiedzonego domu, a całość wprowadza gracza w psychodeliczną podróż igrającą ze zmysłami. Artystę powoli zaczyna ogarniać obłęd. To samo dotyczy gracza. Drzwi w domu znikają, korytarze zdają się żyć własnym życiem, wystarczy na chwilę odwrócić wzrok, aby w pomieszczeniu zaszły zmiany. Co jest rzeczywiste, a co jest wytworem wyobraźni? Jak odróżnić prawdę od fikcji? Do tego wszystkiego dochodzi nieliniowa, oryginalna fabuła, a gracz znajdzie się niebezpiecznie blisko granicy szaleństwa.

Little Nightmares (2017)

Baśniowy klimat i przygoda rozgrywająca się w zwyczajnym domu. Chociaż steruje się małą, tajemniczą postacią w żółtym płaszczu, to świat obrazuje to, co widzą dzieci w swoich koszmarach. Na pozór zwyczajne rzeczy codziennego użytku zyskują zupełnie nowy wizerunek. Gra niestety bywa frustrująca ze względu na sterowanie i toporną perspektywę, to niezwykle mroczna atmosfera, poczucie niepokoju i nieustający lęk potrafią zrekompensować drobne niedogodności. Little Nightmares zachwyca oprawą graficzną, której bliżej do filmu animowanego niż do gry wideo.