środa, 06 marzec 2024 15:49

Claude 3: Nowa generacja modeli AI

Nowa generacja modeli AI Nowa generacja modeli AI fot. pixabay

Startup Anthropic, utworzony przez byłych członków OpenAI, staje się coraz większym konkurentem dla tego giganta sztucznej inteligencji. Od końcówki 2023 roku wspierany jest przez firmy Amazon oraz Google, co sprawia, że zyskuje na znaczeniu i zasobach finansowych.

 

Nowa generacja modeli AI

Ogłoszono wprowadzenie nowej generacji modeli AI o nazwie Claude 3, które w skład wchodzą warianty: Haiku, Sonnet i Opus. Choć na ten moment dostępne są tylko dwa ostatnie, to wkrótce dołączy także Haiku. Claude 3 Opus wyróżnia się doskonałą trafnością w testach MMLU oraz GPQA, a także szybkością działania. Model Sonnet, choć płatny, jest dwukrotnie szybszy od poprzedniej generacji, a do tego posiada lepsze zrozumienie tekstu. Wszystkie modele są multimodalne, co oznacza, że potrafią analizować zarówno tekst, jak i obrazy.

Dokładność i niezpieczeństwo Claude 3

Trzecia generacja modeli ma zapewniać większą dokładność, a gdy model nie zna odpowiedzi, zamiast jej wyimaginować, po prostu odpowie zgodnie z prawdą. Jednakże wciąż istnieje ryzyko wystąpienia halucynacji, które nie zostały jeszcze całkowicie wyeliminowane. Dla zainteresowanych korzystaniem z Claude 3 Opus konieczne jest wykupienie abonamentu Claude Pro. Jednak model Sonnet jest dostępny za darmo, choć z pewnymi ograniczeniami. Więcej informacji na temat nowej rodziny modeli Claude 3 można znaleźć na oficjalnej stronie startupu.

Claude 3 to kolejny krok w rozwoju sztucznej inteligencji, otwierając nowe możliwości i podnosząc jakość komunikacji z maszynami. Claude 3 zapowiada nową erę w dziedzinie sztucznej inteligencji, oferując zaawansowane modele AI, które przewyższają dotychczasowe rozwiązania. Dzięki nowym funkcjom i większej dokładności, Claude 3 staje się konkurencyjnym graczem na rynku, otwierając nowe możliwości w obszarze komunikacji z maszynami.

Źródło: Purepc, Ego-Man