środa, 22 grudzień 2021 14:01

Ethereum Classic – co warto wiedzieć o tej kryptowalucie?

kurs Ethereum Classic kurs Ethereum Classic pixabay

ETC to kryptowaluta uważana za starszego brata ETH, gdyż powstała poprzez podział (hard fork), którego następstwem było powstanie Ethereum.

Jest często wymieniana w kontekście miningu. Poza tym warto odnotować, że jest to wyjątkowo „wiekowy” jak na świat kryptowalut projekt, gdyż token ETC powstał w 2015 roku. Co jeszcze warto wiedzieć o Ethereum Classic? Jak wygląda historia kursu oraz jak wyglądają prognozy na przyszłość? 

ETC to „starszy brat” ETH

Należy odnotować, że Ethereum Classic jest użyteczną kryptowalutą, a nie czysto spekulacyjnym aktywem, gdyż podobnie jak Ethereum umożliwia budowanie smart kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji. Pomimo niewątpliwej użyteczności społeczność deweloperów chętniej korzysta z Ethereum, co pozwala wątpić w to, że Ethereum Classic zacznie być realnym konkurentem dla Ethereum. Tym bardziej, że o miano platformy do smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji zabiega także Cardano, EOS oraz parę innych projektów. 

Skąd wzięła się nazwa Ethereum Classic (ETH Classic/ETC)? Wynika to z burzliwych początków projektu. Projekt Ethereum Classic powstał bowiem poprzez podział sieci (tzw. hard fork), w ramach którego ETC pozostał na starym, pierwotnym łańcuchu, a na nowym utworzono dużo popularniejszą dzisiaj sieć Ethereum. Podział ten miał miejsce ze względu na problemy z bezpieczeństwem. Ethereum Classic to projekt z wyjątkowo długą jak na świat kryptowalut historią. Jego powstanie datowane jest na 30 lipca 2015 roku, natomiast wspomniany hard fork miał miejsce 25 października 2016 roku. 

W ten sposób powstała opinia o ETC jako o projekcie, który stawia czoło pojawiającym się problemom – jednocześnie będąc na te problemy narażonym. Autorzy postanowili przestrzegać zasady „code is law” i postawili na konsekwentne trzymanie się oryginalnego łańcucha. Kryptowaluta ETC jest zresztą poważnie traktowana przez społeczność na całym świecie, czego potwierdzeniem jest notowanie na największych giełdach kryptowalut (między innymi na Binance). 

ETC to kryptowaluta górnicza 

Podstawą działania Ethereum Classic jest algorytm konsensusu Proof of Work. Oznacza to, że jest to kryptowaluta, którą można kopać przy użyciu koparek wykorzystujących moc obliczeniową.

Zgodnie z zapowiedziami w niedalekiej przyszłości Ethereum ma przejść na algorytm Proof of Stake, co oznacza, że będzie się w istotny sposób różnić od ETC. Obecnie jedną z bardziej dochodowych kryptowalut do kopania przy użyciu układów GPU jest Ethereum, ale Ethereum Classic również znajduje się w czołówce kryptowalut najbardziej opłacalnych z perspektywy górnika. Trudno przewidzieć, jak przejście ETH na algorytm Proof of Stake odbije się na rentowności kopania ETC. Górnicy kopiący obecnie ETC prawdopodobnie z dnia na dzień przesiądą się na inne kryptowaluty – w tym na ETC – co prawdopodobnie odbije się na opłacalności kopania ETC, RVN oraz innych kryptowalut będących przedmiotem zainteresowań górników. Czy opłacalność zmaleje, czy się z zwiększy to na razie wielka niewiadoma, ale z pewnością  jest to interesujące zagadnienie, które warto mieć na uwadze. 

Kurs i notowania Ethereum Classic (ETC) 

Kapitalizacja ETC przekracza 4 miliardy dolarów, co daje tej kryptowalucie miejsce w czwartej dziesiątce. Największe wzrosty token ETC notował – podobnie jak większość kryptowalut – podczas hossy 2017 roku oraz na początku 2021 roku. 

Pomiędzy lutym 2017 r. a czerwcem 2017 r. kurs ETC wzrósł z 1,19 USD do mniej więcej 24 USD, co oznacza niewiarygodny wzrost o 2000%. Oczywiście przy założeniu, że komuś udało się sprzedać na górce. Niemniej jednak nawet Ci, którzy przegapili okazję do sprzedania ETC na tak zwanej górce, mogli to potem zrobić w 2018 roku, po kursie rzędu kilkunastu dolarów za jednostkę. Dopiero koniec 2018 roku przyniósł spadek do poziomów rzędu 5 USD. 

Poziomy w granicach 5 dolarów utrzymywały się aż do początku 2021 roku. Wtedy ponownie zanotowano ogromne wzrosty. 1 stycznia 2021 roku cena Ethereum Classic wynosiła 5,67 USD, a 6 maja 2021 roku zanotowano maksimum historyczne na poziomie 167,09 USD. Oznacza to, że w niewiele ponad 5 miesięcy wzrost przekroczył 2900%. Co prawda szczyt trwał krótko i nie każdemu mogła się udać sprzedaż na górce, ale spadek nie był aż tak bardzo drastyczny – w kolejnych miesiącach 2021 roku kurs Ethereum Classic oscyluje w granicach 37 USD–73 USD, co dla każdego, komu udało się dokonać zakupów rok wcześniej, i tak oznacza zyski rzędu 500%–1000%.

Podsumowując, Ethereum Classic to przykład projektu z wyjątkowo ciekawą i nieco burzliwą historią. Obecnie interesują się nim osoby zajmujące się spekulacją na rynku kryptowalut oraz szukające szans na zarobek poprzez tak zwane kopanie kryptowalut.