środa, 12 październik 2022 12:23

Wypełnianie deklaracji podatkowych – czy to może być proste?

PIT-37 PIT-37 shutterstock

Praktycznie każdy obywatel raz do roku powinien złożyć we właściwym urzędzie skarbowym deklarację dotyczącą jego dochodów za dany rok.

Do najczęściej wypełnianych deklaracji zalicza się PIT-37 i PIT-36. Obecnie coraz łatwiej jest się rozliczyć, stosując rozwiązania przygotowane zarówno przez rząd, jak i różnego rodzaju firmy produkujące programowania do wypełniania formularzy. Zobacz, co warto wiedzieć na temat tych deklaracji podatkowych i w jaki sposób można sobie ułatwić ich przygotowanie.

Najważniejsze informacje dotyczące deklaracji PIT-37

Deklaracja PIT-37 przeznaczona jest dla osób, które uzyskują dochód opodatkowany skalą podatkową 12% i 36% uzyskany z tytułu umowy o pracę, umów zlecenie, umów o dzieło, a także renty czy emerytury. Deklarację tę składa się raz do roku do końca kwietnia roku następującego po tym, którego dotyczy rozliczenie. Deklarację tą można rozliczyć także wspólnie z małżonkiem lub niepełnoletnim dzieckiem, które uzyskuje już dochody. Jak to należy zrobić, można sprawdzić w przepisach prawnych i broszurach poradnikowych, które przygotowują urzędy skarbowe.

PIT 37

PIT 37

Co warto wiedzieć na temat deklaracji PIT-36?

Deklaracja PIT-36 służy m.in. do rozliczania pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, a także dochodów pozyskiwanych z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy. Stosuje się go także przy rozliczaniu dochodów uzyskanych od płatników spoza kraju, a także dochodów krajowych, za których wyliczenie odpowiada się samodzielnie. Wszystkie szczegóły dotyczące powyższych rozliczeń można znaleźć w przepisach podatkowych.

W jaki sposób ułatwić sobie składanie deklaracji podatkowych?

Wiele osób uważa, że rozliczanie dochodów jest skomplikowane. Jednak wyżej wymienione deklaracje należą do jednych z łatwiejszych do przygotowania. Obecnie osoby rozliczające się przy użyciu formularza PIT-37 mogą korzystać z automatycznego rozliczenia przygotowanego przez urzędy skarbowe. Jednak, gdy zachodzi konieczność ich modyfikacji mogą wspomóc się rozwiązaniami takimi jak programy do rozliczania podatków, które oferują automatyczne wypełnienie deklaracji po wpisaniu najważniejszych danych. Dodatkowo dobre programy tego rodzaju umożliwiają wysłanie drogą elektroniczną deklaracji, co znacznie przyspiesza proces złożenia dokumentów do właściwego urzędu skarbowego. Dzięki czemu nie wychodząc z domu można szybko załatwić tą sprawę urzędową.