środa, 26 październik 2022 16:37

Softshell: Czym jest? Jaki wybrać? Wyróżniony

Czym jest softshell Czym jest softshell fot: pixabay

Softshell stał się popularny w ostatnim czasie. Warto jednak pamiętać, że jest to tkanina wiatroodporna, a nie wodoodporna. Dlatego jest dobrą alternatywą dla kurtki membranowej i polaru. Jednak jaki softshell warto kupić? Czym kierować się podczas zakupu?

Lepszy softshell z izolacją czy bez?

Najważniejszą funkcją softshella jest ochrona przed wiatrem, a także odprowadzanie ciepła. Dlatego jest to idealny wybór dla osób, które na co dzień uprawiają sporty na zewnątrz, jak jogging czy wspinaczkę.
Softshell jest lekki i cienki, dobrze chroni, a przy tym staje się idealnym ubraniem na wyjścia. Można w sklepach znaleźć wersję z izolacją np. polarem lub bez niej. Pierwsza wersja przyda się osobom pracującym na zewnątrz, a także tym, którzy uprawiają wspinaczkę górską.

Softshell a kurtka membranowa

Kurtka membranowa ma tę funkcję, że chroni przed wilgocią i deszczem. Jednak softshell nie posiada takiej funkcji, więc nadaje się na wyjścia jedynie wtedy, gdy sprzyjają warunki pogodowe. Dobrze ochroni przed mżawką, ale na ulewę już się nie nadaje.
Dlatego gdy wybieramy się na zewnątrz podczas gorszej pogody, kurtka membranowa może okazać się lepszym rozwiązaniem. Przy słonecznej pogodzie o wiele lepszy będzie po prostu softshell.

Jak wybrać softshell?

Najlepiej dobierać go pod swoje potrzeby. W sprzedaży są dostępne wersje męskie, damskie i dziecięce. Pierwsze dwa różnią się głównie krojem, który zależy od sylwetki męskiej i damskiej, ale też kolorem i designem.
W przypadku dziecięcego softshellu warto o nim pomyśleć na piesze wycieczki. Jednak przydatny będzie taki, który dodatkowo posiada warstwę membranową.

Podsumowanie

Softshell jest idealny na wyjścia. Przyda się podczas wypadów w góry, a także zwykłego trening na zewnątrz. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie jest odpowiedni na ulewy, a jedynie na sprzyjające warunki pogodowe.