poniedziałek, 12 kwiecień 2021 17:35

5 złotych zasad wychowania

5 złotych zasad wychowania 5 złotych zasad wychowania

Bycie dobrym rodzicem nie jest łatwe. Często popełniamy błędy lub wydaje nam się, że jakieś popełniliśmy, ale zawsze myśliwy o dobru naszego dziecka. Czy jednak zawsze to, co nam wydaje się dobre, będzie faktycznie dobre dla niego i jego przyszłości? Dziecko to też człowiek, też ma swoje potrzeby, indywidualne wymagania i też chce być szanowanym. Co rozbić i czego przestrzegać, aby maksymalnie ułatwić naszemu dziecku wejście w dorosłość? Oto 5 złotych zasad wychowania, które powinien znać i praktykować każdy świadomy rodzic!

 

1. Tłumacz powoli i spokojnie


Dzieci są ciekawe świata, szybko łapią chęć na dowiedzenie się o czymś, bardzo mocno zależy im na prawdzie. Ale są również czepialskie i często myślą nielogicznie. Nie należy się jednak na nie denerwować, podnosić głosu czy ignorować, bo z czasem zabije to w nich chęć odkrywania świata. Jeśli uzbroimy się w cierpliwość, będziemy spokojnie i powoli tłumaczyć i opowiadać wszystko to, co nasze dziecko chce wiedzieć, przekażemy mu, że powinno w taki sam sposób rozmawiać, gdy dorośnie. Nigdy nie wyśmiewaj jego braku wiedzy czy nielogicznego myślenia, nawet w formie żartu. Pozwól swojemu dziecku być ciekawym i podsuwaj różne źródła wiedzy, aby nauczyło się z nich czerpać.

2. Pozwól dziecku decydować


Już od najmłodszych lat dziecko powinno same podejmować decyzje. Niekoniecznie te najważniejsze i najpoważniejsze, ale chociaż drobne i pozornie nieistotne. W ten sposób uczymy dziecko nie tylko rozważania za i przeciw pozostałych wyborów, ale także dajemy mu do zrozumienia, na czym polega proces podejmowania decyzji i dlaczego jest on taki ważny. Musimy pamiętać, że rodzice powinni przygotować dzieci na dorosłe życie, a tam nie ma nikogo, kto wyręczyłby ich w tym. Ponadto pozwalamy dziecku poczuć, że ma realną kontrolę nad swoim życiem i nie prowokujemy go do przedwczesnego buntu.

3. Gdy coś Cię niepokoi - reaguj


Niektórzy rodzice mają tendencję do ignorowania zachowań czy znaków, które w ich odczuciach mogą źle wpływać na ich dziecko. Taka postawa może wynikać z wielu rzeczy. Rodzice nie chcą wyjść na przewrażliwionych, głupio im wciskać się na siłę w sprawy prywatne dziecka albo nie czują się na siłach, aby rozmawiać o tym z dzieckiem. A to właśnie rola rodzica, aby reagować, gdy z dzieckiem zaczyna się dziać źle. Przez brak reakcji możemy nie tylko skrzywdzić dziecko, ale doprowadzić do sytuacji, że sami nie będziemy chcieli utrzymywać już z nim kontaktu, bo będzie dla nas nie do wytrzymania. Reakcja natychmiast po zaobserwowaniu zmian jest kluczowa do poprawy sytuacji.

4. Nie lekceważ pasji dziecka


Dziecko ma prawo wybrać, czym się interesuje, jaką szkołę wybierze oraz w jakim zawodzie będzie w przyszłości pracowało. Rodzicowi może się wydawać, że jego dziecko się zmarnuje, że wybiera źle. Nie jest to jednak podstawa do obrzydzania dziecku wybranego przez nie zajęcia czy zniechęcania do rozwijania się w tym kierunku. Rodzic powinien wspierać swojego wychowanka i pokazywać mu nieprzerwanie, że w niego wierzy. Bez tego dziecko nigdy nie wykształci pewności siebie, całe życie będzie zgnębione i nie znajdzie swojego miejsca. Wsparcie rodziców jest kluczowe w rozwoju.

5. Pozwól dziecku naprawiać swoje błędy


Wielu rodziców uważa, że powinno wspierać swoje dziecko w rozwiązywaniu problemów. Jest to jak najbardziej prawda, natomiast wspierać nie oznacza rozwiązywać za dziecko. Jeśli nasza pociecha przyzwyczai się do tego, że w każdej sytuacji rodzice stoją za nią murem, a ona nie musi dawać z siebie niczego, aby jakiś problem został rozwiązany, nie będzie umieć rozwiązywać konfliktów w dorosłym życiu. W ten sposób stanie się zupełnie niewartościowa na rynku pracy, a co za tym idzie, nie osiągnie sukcesu, którego każdy rodzic życzy swojemu dziecku. Dziecko musi samo nauczyć się rozwiązywać swoje problemy i zrozumieć, że w rodzicach ma wsparcie, ale nie zrobią oni niczego za nie.