To specyficzny rodzaj elastycznego materiału o właściwościach magnetycznych, a zatem charakteryzującego się zdolnością do przyciągania niektórych metali. Jak korzystać z tego typu folii i jakie są ich możliwe zastosowania?
Co to są ferryty?
Ferryty to specyficzny rodzaj materiałów o właściwościach magnetycznych, tworzonych w procesie spiekania sproszkowanych tlenków metali, najczęściej żelaza, niekiedy z użyciem pierwiastków ziem rzadkich, takich jak neodym - wówczas powstają magnesy neodymowe charakteryzujące się większą siłą przyciągania. Gdy głównym pierwiastkiem w procesie spiekania jest żelazo, efektem produkcji są klasyczne magnesy ceramiczne. Do wytwarzania folii ferrytowych wykorzystuje się proszek ferrytowy (taki sam, z jakiego powstają magnesy ferrytowe) i elastyczne tworzywo sztuczne. Materiały są ze sobą mieszane i utwardzane. Wyprodukowane w ten sposób folie ferrytowe są giętkie i niełamliwe. Taki materiał można ciąć zwykłymi nożyczkami lub nożem i formować w dowolny, pożądany przez użytkownika sposób.
Do czego używa się magnetycznej folii?
Ze względu na magnetyczne właściwości i dużą elastyczność folie ferrytowe powszechnie wykorzystywane są do produkcji niezwykle dziś popularnych, kolorowych magnesów na lodówki. Używa się ich również jako nośników reklam, które z łatwością można przytwierdzić do samochodowej karoserii bez większego ryzyka przypadkowego uszkodzenia delikatnej powłoki lakierniczej. Elastycznej folii ferrytowej można użyć również do przygotowania cyfr lub liter, które będą przywierały do metalowych powierzchni, do wykonania magnetycznej tablicy informacyjnej, listwy lub tablicy na metalowe narzędzia. W tym ostatnim przypadku należy zaopatrzyć się w folię z warstwą klejącą. Dzięki temu przytwierdzenie folii do dowolnego rodzaju gładkiej powierzchni jest wyjątkowo łatwe i szybkie.
W odróżnieniu od typowych magnesów ceramicznych, które są materiałami twardymi i kruchymi, folie ferrytowe są giętkie i zdecydowanie bardziej plastyczne. Dzięki temu znajdują mnóstwo zastosować w wielu branżach. Tego typu materiałów używa się m.in. w poligrafii i reklamie, przy produkcji pamiątek, akcesoriów szkolnych i różnego rodzaju ozdób. Ferrytowe folie mogą przydać się również w warsztacie i domu, pomagając w lepszym zorganizowaniu miejsca pracy w garażu, piwnicy lub kuchni.