wtorek, 19 lipiec 2022 11:02

Co to są folie ferrytowe?

folie ferrytowe folie ferrytowe pixabay

Do produkcji pamiątkowych magnesów na lodówki, magnetycznych naklejek, uchwytów i różnego rodzaju ozdób o właściwościach magnetycznych zwykle wykorzystuje się proste w użyciu, a przy tym tanie folie ferrytowe.

To specyficzny rodzaj elastycznego materiału o właściwościach magnetycznych, a zatem charakteryzującego się zdolnością do przyciągania niektórych metali. Jak korzystać z tego typu folii i jakie są ich możliwe zastosowania?

Co to są ferryty?

Ferryty to specyficzny rodzaj materiałów o właściwościach magnetycznych, tworzonych w procesie spiekania sproszkowanych tlenków metali, najczęściej żelaza, niekiedy z użyciem pierwiastków ziem rzadkich, takich jak neodym - wówczas powstają magnesy neodymowe charakteryzujące się większą siłą przyciągania. Gdy głównym pierwiastkiem w procesie spiekania jest żelazo, efektem produkcji są klasyczne magnesy ceramiczne. Do wytwarzania folii ferrytowych wykorzystuje się proszek ferrytowy (taki sam, z jakiego powstają magnesy ferrytowe) i elastyczne tworzywo sztuczne. Materiały są ze sobą mieszane i utwardzane. Wyprodukowane w ten sposób folie ferrytowe są giętkie i niełamliwe. Taki materiał można ciąć zwykłymi nożyczkami lub nożem i formować w dowolny, pożądany przez użytkownika sposób.

Do czego używa się magnetycznej folii?

Ze względu na magnetyczne właściwości i dużą elastyczność folie ferrytowe powszechnie wykorzystywane są do produkcji niezwykle dziś popularnych, kolorowych magnesów na lodówki. Używa się ich również jako nośników reklam, które z łatwością można przytwierdzić do samochodowej karoserii bez większego ryzyka przypadkowego uszkodzenia delikatnej powłoki lakierniczej. Elastycznej folii ferrytowej można użyć również do przygotowania cyfr lub liter, które będą przywierały do metalowych powierzchni, do wykonania magnetycznej tablicy informacyjnej, listwy lub tablicy na metalowe narzędzia. W tym ostatnim przypadku należy zaopatrzyć się w folię z warstwą klejącą. Dzięki temu przytwierdzenie folii do dowolnego rodzaju gładkiej powierzchni jest wyjątkowo łatwe i szybkie.

W odróżnieniu od typowych magnesów ceramicznych, które są materiałami twardymi i kruchymi, folie ferrytowe są giętkie i zdecydowanie bardziej plastyczne. Dzięki temu znajdują mnóstwo zastosować w wielu branżach. Tego typu materiałów używa się m.in. w poligrafii i reklamie, przy produkcji pamiątek, akcesoriów szkolnych i różnego rodzaju ozdób. Ferrytowe folie mogą przydać się również w warsztacie i domu, pomagając w lepszym zorganizowaniu miejsca pracy w garażu, piwnicy lub kuchni.

 • Horoskop finansowy
  Horoskop finansowy

  Gromadzić oszczędności czy nie bać się inwestować? Sprawdź, co w tym miesiącu przygotował dla Ciebie i twoich pieniędzy los!

  Written on środa, 03 sierpień 2022 12:55
 • Cienie pod oczami: Jak usunąć domowymi sposobami?
  Cienie pod oczami: Jak usunąć domowymi sposobami?

  Jak usunąć lub zmniejszyć cienie pod oczami? Jest to zdecydowanie jeden z najgorszych dylematów. Nie dość, że sprawiają, że wyglądasz jak panda, to jeszcze ciemne kręgi pod oczami sprawiają, że wyglądasz na chorą. Kobiety są bardziej narażone na rozwój ciemnych kręgów pod oczami niż mężczyźni i żaden ekspert nie potrafi określić, dlaczego dokładnie tak się dzieje.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 13:17
 • Sok z granatu: 10 właściwości
  Sok z granatu: 10 właściwości

  Granat pochodzi z Iranu i został sprowadzony do Egiptu w 1600 r. p.n.e. Owoce te słyną ze swoich właściwości leczniczych. Granat korzystnie wpływa na skórę i włosy, a także pomaga utrzymać ogólny dobry stan zdrowia. Korzyści płynące z soków z granatów są na równi z tymi z borówek, ponieważ mają one wysoką zawartość przeciwutleniaczy, trzy razy więcej niż zielona herbata i pomarańcze!

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 12:06
 • Next-genowe gry 2022: Tytuły z najlepszą grafiką
  Next-genowe gry 2022: Tytuły z najlepszą grafiką

  Gry komputerowe nie ograniczają się do ładnych widoków i realistycznej grafiki. Jeśli jednak warstwa wizualna zostanie dobrze połączona z fabułą i mechaniką, to powstanie prawdziwa perła gamingowa. Tak właśnie zapowiadają się produkcje z poniższej listy.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 10:44
 • Kreatory postaci: Zobacz najciekawsze
  Kreatory postaci: Zobacz najciekawsze

  Fani papierowego RPG oraz późniejszych produkcji komputerowych zazwyczaj uwielbiają tworzyć własnych bohaterów, aby następnie się w nich wcielić i przemierzać fantastyczne światy. Jakie gry oferują najlepsze kreatory postaci?

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 10:20