poniedziałek, 04 marzec 2024 15:53

Narzędzie Hermes: czym jest?

Narzędzie Hermes Narzędzie Hermes fot. pixabay

Adam Haertle z serwisu zaufanatrzeciastrona.pl wyjaśnia, że Hermes, zakupiony przez Prokuraturę Krajową, to narzędzie analityczne do automatyzacji procesów zbierania informacji z otwartych źródeł, zwane OSINT. Haertle podkreśla, że Hermes nie jest zaawansowaną wersją Pegasusa, a raczej specjalistycznym narzędziem do przeszukiwania i analizy danych publicznych.

 

Funkcje i zastosowanie programu Hermes

Ekspert szczegółowo opisuje działanie programu Hermes. Gdy podane są dane obiektu zainteresowania, Hermes przeszukuje publicznie dostępne informacje w sieci, w tym wyszukiwarki, serwisy społecznościowe, fora oraz specjalistyczne serwisy, pobierając wszelkie informacje dotyczące danej osoby, włączając imię, nazwisko i pseudonim. Zebrane dane są następnie zapisywane w celu dalszej analizy.

Inne podobne narzędzia

Haertle zwraca uwagę na istnienie wielu darmowych narzędzi o podobnych możliwościach do Hermes. Pytanie, dlaczego Prokuratura Krajowa zdecydowała się na zakup kosztownego narzędzia komercyjnego, pozostaje otwarte i stanowi interesujący temat dla śledczych. Hermes nie posiada zdolności do włamania się na telefony czy pobierania danych z telefonów, ani nie ma związku z Pegasusem, jak sugerowano.

Program Hermes stanowi narzędzie analityczne wykorzystywane przez Prokuraturę Krajową do automatyzacji procesów zbierania danych z otwartych źródeł, zwanych OSINT. Pomimo istnienia darmowych narzędzi o podobnych możliwościach, Prokuratura zdecydowała się na zakup Hermes, co budzi zainteresowanie i pytania ze strony społeczeństwa. Hermesa nie należy mylić z Pegasusem ani przypisywać mu zdolności do włamywania się na telefony czy pobierania danych z urządzeń.

Źródło: Business Insider, Ego-Man