poniedziałek, 29 styczeń 2024 14:45

Panasonic: Firma pokazała projekt ścian i okien z paneli fotowoltaicznych

Panasonic panele fotowoltaiczne Panasonic panele fotowoltaiczne fot. pixabay

Na targach CES 2024 firma Panasonic ujawniła swoją rewolucyjną koncepcję - technologię, która zamieni okna i ściany w mini farmy energetyczne. Poprzez wykorzystanie technologii druku, panele solarne mają być aplikowane bezpośrednio na powierzchnie budynków, oferując nową perspektywę na zieloną energię.

 

Panele solarne na powierzchniach budynków

Panasonic planuje korzystać z perowskitu, minerału o unikalnej strukturze krystalicznej, w produkcji ogniw słonecznych. Ogniwa perowskitowe charakteryzują się wysoką wydajnością, niskimi kosztami produkcji i elastycznością, co otwiera drzwi do innowacyjnych zastosowań w architekturze. Głównym celem jest drukowanie paneli słonecznych bezpośrednio na ścianach i oknach budynków. Panasonic twierdzi, że takie ogniwa mogą osiągać efektywność porównywalną z tradycyjnymi panelami, co otwiera drogę do zastąpienia masowych układów czarnych paneli słonecznych.

Innowacyjna technologia Panasonic

Panele solarno-okienne będą transparentne lub półprzezroczyste, umożliwiając dostosowanie do różnych potrzeb klientów. Firma eksperymentuje z różnymi stopniami przezroczystości, tworząc na przykład okna, które zbierają więcej energii lub są bardziej przejrzyste, ale mniej wydajne. Obecnie technologia jest w fazie testów, a Panasonic prognozuje, że pełna implementacja zajmie jeszcze kilka lat. Mimo to opracowany sprzęt już teraz osiąga imponującą efektywność na poziomie 18,1%, zbliżoną do domowych paneli słonecznych.

Koncepcja Panasonic zmienia paradygmat energii słonecznej, przenosząc produkcję paneli na nowy poziom. Drukowane ogniwa solarne w oknach i ścianach to wyjątkowe podejście do zielonej energii, z potencjałem zrewolucjonizowania architektury i produkcji energii elektrycznej. 

Źródło:  Business Insider, Ego - Man