wtorek, 30 styczeń 2024 12:27

Neuralink: Wszczepiono pierwszy chip mózgowy człowiekowi!

Neuralink wszczepienie czipu Neuralink wszczepienie czipu fot. pixabay

Elon Musk, miliarder i założyciel firmy Neuralink, ogłosił, że udało się pomyślnie wszczepić bezprzewodowy chip mózgowy człowiekowi. Informacja ta zdobyła uznanie pośród entuzjastów technologii, ale także wywołała kontrowersje związane z etyką i bezpieczeństwem. Wprowadzenie tego zaawansowanego interfejsu mózg-komputer otwiera nowe perspektywy w dziedzinie medycyny i technologii.

 

Bezprzewodowa łączność z mózgiem

Elon Musk podzielił się wynikami eksperymentu na platformie X, twierdząc, że chip wszczepiony przez Neuralink przekazywał obiecujące impulsy nerwowe. Chociaż szczegółowe informacje na temat pacjenta i procedury nie zostały ujawnione, Musk zapewnił, że osoba, której wszczepiono chip, szybko wracała do zdrowia.

Konkurencja na polu interfejsów mózg-komputer

Neuralink nie jest jedyną firmą, która eksploruje możliwości integracji mózgu z komputerem. Instytucje takie jak École Polytechnique Fédérale w Lozannie osiągnęły sukces, umożliwiając sparaliżowanemu mężczyźnie chodzenie poprzez impulsy przekazywane bezprzewodowo do jego nóg i stóp. Historia Neuralink nie jest jednak wolna od kontrowersji. W 2022 roku firma była krytykowana za testy, podczas których zginęło około 1500 zwierząt. Choć władze amerykańskie stwierdziły brak naruszeń zasad badań na zwierzętach, trwają dalsze dochodzenia.

Wizja przyszłości: telepatia

Elon Musk ujawnił, że pierwszym produktem Neuralink będzie urządzenie noszące nazwę Telepatia. Twierdzi, że pozwoli ono użytkownikom kontrolować urządzenia elektroniczne za pomocą myśli. Musk wyobraża sobie, że ta technologia pomoże ludziom, którzy utracili kontrolę nad kończynami, a nawet porównuje ją do potencjalnej komunikacji z Stephenem Hawkingiem. Chociaż Elon Musk wkracza do świata interfejsów mózg-komputer, konkurencja nie śpi. Firmy, takie jak Blackrock Neurotech i Precision Neuroscience, również poszukują innowacyjnych rozwiązań w tej dziedzinie. Istniejące osiągnięcia, takie jak monitorowanie aktywności mózgu w celu ułatwienia komunikacji, przynoszą nadzieję na przyszłość, w której technologia ta stanie się dostępna dla szerszej grupy ludzi.

Wprowadzenie Neuralink do tego zaawansowanego obszaru technologicznego budzi wiele pytań, ale jednocześnie otwiera nowe perspektywy dla rozwoju medycyny i technologii.

Źródło: BBC, X, Ego - Man