piątek, 20 maj 2022 10:05

Diagnostyka samochodu w stacji kontroli pojazdów - wszystko o czym warto wiedzieć od A do Z

stacja kontroli pojazdów Dyszkiewicz stacja kontroli pojazdów Dyszkiewicz pixabay

Stan techniczny danego pojazdu to przede wszystkim główna zasada nie tylko własnego bezpieczeństwa, ale i również innych uczestników ruchu drogowego.

Warto wówczas chociaż raz do roku przeprowadzić szczegółową kontrolę samochodu, tym bardziej, że nie jest ona zbyt kosztowna w rozłożeniu na okres 12 miesięcy. W poniższej treści znajdziesz wszystkie informacje dotyczące diagnostyki oraz jej zakresu.

Na czym polega dokładne oszacowanie stanu technicznego?

Podczas takiego procesu brane są pod uwagę wszystkie mankamenty pojazdu, które mogłyby być przyczyną jego uszkodzenia. Każda usterka może w ostateczności doprowadzić do niechcianego wypadku. Niepokojącymi sygnałami, których na pewno nie należy lekceważyć są między innymi nieustannie świecące się kontrolki na desce rozdzielczej, większe spalanie, utrata mocy, bądź też problemy z uruchomieniem samochodu.

Jakie czynności obejmuje diagnostyka pojazdu?

Punkty z tego typu usługami powinny charakteryzować się przede wszystkim sumiennością i rzetelnością w stosunku do całej kontroli danego samochodu. Zakres diagnostyki obejmuje ocenę stanu technicznego poszczególnych układów i zespołów pojazdów mechanicznych przyrównując aktualne wartości parametrów do tych, jakie podał producent. Elementami, które podlegają takiemu procesowi są głównie hamulce, układ kierowniczy, zawieszenie, układy przenoszenia napędu, układy wtryskowe i zapłonowe silnika, ciśnienie sprężania silnika i podciśnienie w rurze dolotowej, skład spalin, amortyzatory, ustawienie świateł, sygnalizacja dźwiękowa oraz świetlna, stan instalacji elektrycznej.

Samochód dopuszczony do ruchu a samodzielne wykonanie diagnostyki

Niewątpliwy jest fakt, iż badanie oraz niektóre czynności związane z naprawą uszkodzonych komponentów można wykonać na własną rękę. Każdy z pojazdów powinien jednak podlegać obowiązkowej ocenie fachowców, gdzie dokładne oględziny za pomocą specjalistycznych sprzętów będą podstawą do ostatecznej decyzji o dopuszczeniu danego pojazdu do ruchu drogowego. Pełną ofertę profesjonalnej diagnostyki, włącznie ze szczegółami można znaleźć we wszystkich stacjach kontroli pojazdów Dyszkiewicz.

Kiedy warto wykonać diagnostykę?

Każdy właściciel samochodu zapewne chciałby, aby jego pojazd służył jak najdłużej, dlatego warto udać się do warsztatu na wizytę kontrolną po każdej kolizji. Idealnym pomysłem będzie również przegląd samochodu tuż przed okresem wiosenno-letnim, gdyż zimowa pora roku niestety, ale nie sprzyja elektronice w pojeździe.