wtorek, 12 lipiec 2022 10:44

Dlaczego kotom powinno podawać się mokrą karmę?

karma dla kota karma dla kota pixabay

W odróżnieniu od psów koty niechętnie piją wodę i podawanie im wyłącznie suchej karmy, może mieć negatywny wpływ na kondycję ich nerek.

To właśnie dlatego typowa karma dla kota ma najczęściej dość rzadką, wodnistą konsystencję. Poza tym koty są wybredne, a karmy mokre są bardziej zbliżone do naturalnego pokarmu niż suche granulki, w związku z czym koty chętniej je pobierają.

Prawidłowe nawodnienie kociego organizmu

W naturalnych warunkach koty rzadko piją wodę, a potrzebną dla podtrzymania funkcji życiowych organizmu wilgoć pobierają z otoczenia wraz z pokarmem. Źródłem wody dla kotów są zjadane przez nie w całości drobne zwierzęta, głównie gryzonie i małe ptaki. Domowe koty nie muszą polować, a za ich żywienie odpowiada właściciel.  W związku z tym, że większość kotów niechętnie pije wodę, nawet gdy dodamy do niej kocimiętkę czy rybi olej, jej źródłem powinna być karma. To właśnie dlatego większość dostępnych na rynku pełnoporcjowych karm dla kotów jest karmami mokrymi. Oczywiście w sprzedaży dostępne są również karmy suche, z których nigdy nie warto w pełni rezygnować. Sucha karma dla kota ma większą gęstość kaloryczną, a jej twardsza struktura w korzystny sposób wpływa na dziąsła i zęby zwierząt. Stosowanie wyłącznie suchych karm może skutkować jednak pojawieniem się problemów z nerkami i nadwagą.

Jaką mokrą karmę dla kota wybrać?

Rynek produktów żywnościowych dla zwierząt szybko rośnie i do sprzedaży wprowadzane są kolejne kategorie produktów, które mają zachwycać smakiem, a przy okazji zapewniać zwierzętom wszystko to, czego potrzebują ich organizmy. Niezależnie od tego, czy podstawą żywienia domowego zwierzęcia jest karma sucha, czy mokra, zawsze należy pamiętać, by była to karma pełnoporcjowa. Tylko takie karmy dla kotów są właściwie zbilansowane i dostarczają zwierzętom wszystkie składniki niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Poza tym mokra karma dla kota powinna być dostosowana do wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. W sprzedaży dostępne są m.in. karmy dla kociąt i kocich seniorów, karmy light o obniżonej kaloryczności dla zwierząt z nadwagą, karmy dla kotów po sterylizacji, bezzbożowe dla kotów z alergią pokarmową i wiele innych.

Stosowanie mokrej karmy dla kota to sposób na dostarczenie zwierzęciu wody niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. To szczególnie ważne w przypadku kotów, które w ogóle nie chcą pobierać wody lub robią to niechętnie. Dzięki wilgoci zawartej w karmie minimalizujemy ryzyko przewlekłego odwodnienia kociego organizmu i związanych z tym przykrych konsekwencji w postaci chorób nerek.

 • Horoskop finansowy
  Horoskop finansowy

  Gromadzić oszczędności czy nie bać się inwestować? Sprawdź, co w tym miesiącu przygotował dla Ciebie i twoich pieniędzy los!

  Written on środa, 03 sierpień 2022 12:55
 • Cienie pod oczami: Jak usunąć domowymi sposobami?
  Cienie pod oczami: Jak usunąć domowymi sposobami?

  Jak usunąć lub zmniejszyć cienie pod oczami? Jest to zdecydowanie jeden z najgorszych dylematów. Nie dość, że sprawiają, że wyglądasz jak panda, to jeszcze ciemne kręgi pod oczami sprawiają, że wyglądasz na chorą. Kobiety są bardziej narażone na rozwój ciemnych kręgów pod oczami niż mężczyźni i żaden ekspert nie potrafi określić, dlaczego dokładnie tak się dzieje.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 13:17
 • Sok z granatu: 10 właściwości
  Sok z granatu: 10 właściwości

  Granat pochodzi z Iranu i został sprowadzony do Egiptu w 1600 r. p.n.e. Owoce te słyną ze swoich właściwości leczniczych. Granat korzystnie wpływa na skórę i włosy, a także pomaga utrzymać ogólny dobry stan zdrowia. Korzyści płynące z soków z granatów są na równi z tymi z borówek, ponieważ mają one wysoką zawartość przeciwutleniaczy, trzy razy więcej niż zielona herbata i pomarańcze!

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 12:06
 • Next-genowe gry 2022: Tytuły z najlepszą grafiką
  Next-genowe gry 2022: Tytuły z najlepszą grafiką

  Gry komputerowe nie ograniczają się do ładnych widoków i realistycznej grafiki. Jeśli jednak warstwa wizualna zostanie dobrze połączona z fabułą i mechaniką, to powstanie prawdziwa perła gamingowa. Tak właśnie zapowiadają się produkcje z poniższej listy.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 10:44
 • Kreatory postaci: Zobacz najciekawsze
  Kreatory postaci: Zobacz najciekawsze

  Fani papierowego RPG oraz późniejszych produkcji komputerowych zazwyczaj uwielbiają tworzyć własnych bohaterów, aby następnie się w nich wcielić i przemierzać fantastyczne światy. Jakie gry oferują najlepsze kreatory postaci?

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 10:20