To właśnie dlatego typowa karma dla kota ma najczęściej dość rzadką, wodnistą konsystencję. Poza tym koty są wybredne, a karmy mokre są bardziej zbliżone do naturalnego pokarmu niż suche granulki, w związku z czym koty chętniej je pobierają.
Prawidłowe nawodnienie kociego organizmu
W naturalnych warunkach koty rzadko piją wodę, a potrzebną dla podtrzymania funkcji życiowych organizmu wilgoć pobierają z otoczenia wraz z pokarmem. Źródłem wody dla kotów są zjadane przez nie w całości drobne zwierzęta, głównie gryzonie i małe ptaki. Domowe koty nie muszą polować, a za ich żywienie odpowiada właściciel. W związku z tym, że większość kotów niechętnie pije wodę, nawet gdy dodamy do niej kocimiętkę czy rybi olej, jej źródłem powinna być karma. To właśnie dlatego większość dostępnych na rynku pełnoporcjowych karm dla kotów jest karmami mokrymi. Oczywiście w sprzedaży dostępne są również karmy suche, z których nigdy nie warto w pełni rezygnować. Sucha karma dla kota ma większą gęstość kaloryczną, a jej twardsza struktura w korzystny sposób wpływa na dziąsła i zęby zwierząt. Stosowanie wyłącznie suchych karm może skutkować jednak pojawieniem się problemów z nerkami i nadwagą.
Jaką mokrą karmę dla kota wybrać?
Rynek produktów żywnościowych dla zwierząt szybko rośnie i do sprzedaży wprowadzane są kolejne kategorie produktów, które mają zachwycać smakiem, a przy okazji zapewniać zwierzętom wszystko to, czego potrzebują ich organizmy. Niezależnie od tego, czy podstawą żywienia domowego zwierzęcia jest karma sucha, czy mokra, zawsze należy pamiętać, by była to karma pełnoporcjowa. Tylko takie karmy dla kotów są właściwie zbilansowane i dostarczają zwierzętom wszystkie składniki niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Poza tym mokra karma dla kota powinna być dostosowana do wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. W sprzedaży dostępne są m.in. karmy dla kociąt i kocich seniorów, karmy light o obniżonej kaloryczności dla zwierząt z nadwagą, karmy dla kotów po sterylizacji, bezzbożowe dla kotów z alergią pokarmową i wiele innych.
Stosowanie mokrej karmy dla kota to sposób na dostarczenie zwierzęciu wody niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. To szczególnie ważne w przypadku kotów, które w ogóle nie chcą pobierać wody lub robią to niechętnie. Dzięki wilgoci zawartej w karmie minimalizujemy ryzyko przewlekłego odwodnienia kociego organizmu i związanych z tym przykrych konsekwencji w postaci chorób nerek.