poniedziałek, 11 lipiec 2022 13:38

Wszystko, co trzeba wiedzieć o opiekowaniu się szczurami

karma dla szczura karma dla szczura pixabay

Szczur domowy jest doskonałym zwierzęciem jako pierwszy pupil. Zwierzątka wzbudzają szczególną sympatię u małych dzieci. Ze względu na niewielkie rozmiary zwierzęcia nie wymaga ono dużych nakładów finansowych oraz opieki.

Warto jednak wspomnieć o tym, że szczury domowe wykazują różne społeczne zachowania. Dlatego można się z nim zaprzyjaźnić. Warto wiedzieć jaka karma dla szczura będzie najlepsza i jak go pielęgnować.

Podstawowe informacje

Szczury domowe to prawdziwie kontrowersyjne zwierzęta. U wielu osób budzą bardzo pozytywne emocje, a u innych natomiast obrzydzenie. Wbrew powszechnej opinii są one inteligentne i społeczne, jak mało który z gryzoni. Nawiązują dobre relacje z opiekunem. Szczur będący domowym pupilem wymaga opieki. Wbrew powszechnej opinii nie jest on samowystarczalny i niezniszczalny. Przykładowo karma dla szczura musi być odpowiednio dobrana, a jego klatka dobrze przygotowana.

Jaka klatka?

Szczur potrzebuje przede wszystkim dużej klatki. Warto aby była metalowa, ponieważ plastikowe mogą ulec zniszczeniu. Spowodowane jest to twardymi ząbkami pupila. Aby zachować higienę otoczenia kuweta czyli dno klatki powinna być zabudowana. Dzięki temu uniknie się rozrzucania brudu. Bardzo ważne jest, aby domek dla szczura był przewiewny. Dlatego nie może być to akwarium. Plastikowe, drewniane lub wykonane z innego lekkiego materiału domki będą idealnym rozwiązaniem.

Karmy dla szczura

Szczury mają bardzo duży apetyt. Są one również wszystkożerne. Dlatego czasem zdarza się, że zjedzą coś nieodpowiedniego. Rolą opiekuna jest dobranie odpowiedniej diety. Doskonała karma dla szczura to taka, która zawiera odpowiednie składniki odżywcze. Przykładem doskonałego produktu jest ekstrudat. Szczur nie może wtedy wybrzydzać. Do karmy można dodawać warzywa lub owoce. Nie wolno jednak z nimi przesadzać.

Szczury pod pewnymi względami mają podobny układ pokarmowy, co ludzie. Dlatego należy pozbywać się mniej więcej po pełnej dobie świeżego pożywienia. Owoce lub warzywa mogą zgnić i zaszkodzić gryzoniowi. Z tych powodów warto zwracać uwagę na pożywkę dla szczura.

Omawiane gryzonie szczególnie lubią: arbuzy, banany, cukinię, buraki, granaty, jabłko, kalafiory, maliny albo papryki. Można im nawet podawać gotowane ziemniaki jednak trzeba pamiętać, aby nie dodawać soli. Większość nasion i orzechów będą dobrą karmą dla szczura.

Podstawowa pielęgnacja

Nie są wymagające pod tym względem. Zwykle same dbają o siebie. Obalając powszechny stereotyp są to dosyć czyste zwierzęta. Nie należy ich samodzielnie myć, chyba że inaczej zleci weterynarz. Jeśli szczur posiada dłuższe futro dobrym pomysłem będzie czesanie. Co jakiś czas warto obciąć rosnące pazurki. Wymaga to jednak większej praktyki, ponieważ są one małe.

 • Horoskop finansowy
  Horoskop finansowy

  Gromadzić oszczędności czy nie bać się inwestować? Sprawdź, co w tym miesiącu przygotował dla Ciebie i twoich pieniędzy los!

  Written on środa, 03 sierpień 2022 12:55
 • Cienie pod oczami: Jak usunąć domowymi sposobami?
  Cienie pod oczami: Jak usunąć domowymi sposobami?

  Jak usunąć lub zmniejszyć cienie pod oczami? Jest to zdecydowanie jeden z najgorszych dylematów. Nie dość, że sprawiają, że wyglądasz jak panda, to jeszcze ciemne kręgi pod oczami sprawiają, że wyglądasz na chorą. Kobiety są bardziej narażone na rozwój ciemnych kręgów pod oczami niż mężczyźni i żaden ekspert nie potrafi określić, dlaczego dokładnie tak się dzieje.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 13:17
 • Sok z granatu: 10 właściwości
  Sok z granatu: 10 właściwości

  Granat pochodzi z Iranu i został sprowadzony do Egiptu w 1600 r. p.n.e. Owoce te słyną ze swoich właściwości leczniczych. Granat korzystnie wpływa na skórę i włosy, a także pomaga utrzymać ogólny dobry stan zdrowia. Korzyści płynące z soków z granatów są na równi z tymi z borówek, ponieważ mają one wysoką zawartość przeciwutleniaczy, trzy razy więcej niż zielona herbata i pomarańcze!

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 12:06
 • Next-genowe gry 2022: Tytuły z najlepszą grafiką
  Next-genowe gry 2022: Tytuły z najlepszą grafiką

  Gry komputerowe nie ograniczają się do ładnych widoków i realistycznej grafiki. Jeśli jednak warstwa wizualna zostanie dobrze połączona z fabułą i mechaniką, to powstanie prawdziwa perła gamingowa. Tak właśnie zapowiadają się produkcje z poniższej listy.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 10:44
 • Kreatory postaci: Zobacz najciekawsze
  Kreatory postaci: Zobacz najciekawsze

  Fani papierowego RPG oraz późniejszych produkcji komputerowych zazwyczaj uwielbiają tworzyć własnych bohaterów, aby następnie się w nich wcielić i przemierzać fantastyczne światy. Jakie gry oferują najlepsze kreatory postaci?

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 10:20