wtorek, 27 luty 2024 14:07

Chiny: Firma IT grozi możliwością włamania do brytyjskiego MSZ

włamanie do brytyjskiego MSZ włamanie do brytyjskiego MSZ fot. pixabay

Chińska firma cyberbezpieczeństwa i-Soon, znana ze swoich usług dla chińskiej armii i służb bezpieczeństwa, znalazła się w centrum uwagi po wycieku dokumentów sugerujących, że ma zdolność zhakowania brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W danych wyciekłych na platformę GitHub znalazły się także informacje o innych brytyjskich agencjach rządowych i organizacjach.

 

Analiza wycieku firmy i-Soon

Wyciek dokumentów ujawnił udane włamania do organów publicznych i przedsiębiorstw w Azji i Europie. Tożsamość osoby odpowiedzialnej za wyciek pozostaje nieznana. Mimo że ambasada Chin w Wielkiej Brytanii twierdzi, że nie jest świadoma wycieku danych, agencja prasowa AP informuje, że chińska policja i i-Soon badają sprawę.

Możliwość zhakowania brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Analiza wycieku, który zawiera 577 dokumentów i dzienników czatów, sugeruje autentyczność informacji. Dokumenty pokazują, że i-Soon pracowało nad wyodrębnianiem danych i uzyskiwaniem dostępu do systemów w różnych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Francji oraz na Tajwanie, w Pakistanie, Malezji i Singapurze. W jednym z dzienników czatów ujawnionych w wycieku, wspomina się o priorytetowym celu - brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jednakże, szef i-Soon zaleca skupienie się na innej organizacji, gdyż zadanie zostało już podjęte przez konkurencyjnego wykonawcę. Inne zapisy sugerują, że i-Soon omawiał kontrakty z Jens Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. Eksperci twierdzą, że wyciek danych oferuje rzadki wgląd w operacje wywiadowcze oparte na komercji. Dane pokazują, że kontrahenci obsługują wiele agencji jednocześnie, co podkreśla skalę i zakres działań tego typu firm. Motywy wycieku mogą być różnorodne, w tym złośliwy wyciek konkurencji lub działania niezadowolonego byłego pracownika.

Wyciek dokumentów i-Soon rzuca światło na zaangażowanie sektora prywatnego w operacje wywiadowcze. Chociaż wyniki dochodzeń mogą nigdy nie zostać upublicznione przez władze chińskie, to wyciek dostarcza istotnych informacji na temat sposobów, w jakie prywatne firmy mogą być zaangażowane w działania szpiegowskie na wielką skalę.

Źródło: BBC, Ego-Man