czwartek, 14 kwiecień 2022 10:29

Czym jest system kominowy?

systemy kominowe systemy kominowe pixabay

Nie da się ukryć, że na rynku znajdziemy wiele rodzajów systemów kominowych. Czym one się od siebie różnią? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedź na to pytanie.

 

System kominowy - co to jest?

Komin może być albo tradycyjny, czyli murowany albo składać się z elementów prefabrykowanych do zamontowania. Drugi przypadek jest to właśnie tak zwany system kominowy, jednym z czołowych producentów takich kominów jest firma Pekabet. Taki komin systemowy umożliwia odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych, bez względu na rodzaj paliwa. Komin systemowy składa się dwóch elementów, jakimi są wkład wraz z obudową komina. Takie rozwiązanie jest w dzisiejszych czasach stosowane coraz częściej. Po pierwsze ich budowa o wiele szybsza, ponadto dostosowane są do rożnego rodzaju spalin.

Jaki rodzaj komina systemowego wybrać?

Na rynku znajdziesz kominowe ceramiczne i stalowe. Kominy wymienione jako pierwsze znajdują zastosowanie w nowoczesnych technologiach grzewczych. Ceramiczne systemy kominowe z kolei nadają się do domów wielo- oraz jednorodzinnych. Warto wspomnieć, że kominy ceramiczne są o wiele trwalsze od stalowych. Oprócz tego charakteryzuje się także niską nasiąkliwością, ze względu na to, że ceramika ceramika wykazuje odporność na wysokie temperatury i żrący kondensat. System kominowy ceramiczny jest także perfekcyjnym rozwiązaniem do energooszczędnego domu.

System kominowy ze stalowym kanałem wewnętrznym

Na rynku znajdziemy również system kominowy z kanałem wewnętrznym wykonanym ze stali. Czym on się wyróżnia? Taki komin powinno się dobrać do urządzenia grzewczego i paliwa, jakie będzie wykorzystywane. Taki zabieg da nam pewność, że komin posłuży nam bezawaryjnie przez długie lata. Takie kominy mogą być jedno- lub dwuścienne. Te, które zostały wymienione jako drugie można budować zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz budynku.

Systemy kominowe - jaki wybrać?

Jaki rodzaj systemu kominowego będzie najlepszy? Warto postawić na wkład stalowy czy może jednak na ceramiczny? Jednogłośnie polecamy kominy systemowe ceramiczne. Dzięki temu, że nie są wrażliwe na wysokie temperatury i kwasy, posłużą Ci o wiele dłużej niż stalowe. Jedynym minusem tego rozwiązania jest cena, ponieważ jest ona wyższa niż w przypadku kominów stalowych. Niemniej jednak warto w niego zainwestować. Pamiętaj, że przecież wybór dobrego systemu kominowego jest niezwykle istotny. Jeśli źle wybierzesz model to możesz spowodować, że zużycie paliwa będzie zbyt duże. Mogą się również pojawić zabrudzenia na ścianach czy suficie.