Czy to tylko zachcianka nowoczesnego i przykutego do smartfona użytkownika? Czy jednak inteligentny dom jest w stanie zaopatrzyć nas w rozwiązania, które realnie przysłużą się w codziennym życiu we własnych czterech ścianach?
Choć koszt instalacji elektrycznej, okablowania i robocizny w zakresie budowy inteligentnych rozwiązań może być stosunkowo wysoki, to wraz z nimi jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Poczynając od podłączenia ogrzewania, bojlerów i pieca czy pompy ciepła pod system inteligentnego domu, rozwiązania takiego systemu mogą ułatwić nam wykonywanie codziennych domowych obowiązków. Są w stanie jednocześnie zadbać o nasze bezpieczeństwo czy bezpieczeństwo majątku podczas nieobecności domowników. Wybierając się więc na długi urlop do najpopularniejszych nadmorskich kurortów, wciąż możemy mieć pieczę nad tym, co dzieje się w naszym domowy zaciszu.
Korzystne rozwiązania
Budowa inteligentnego domu jest najkorzystniejsza, gdy zaplanujemy wszelkie prace jeszcze w projekcie nowego budynku mieszkalnego. Możemy tego także dokonać podczas realizacji generalnego remontu, który sobie zaplanowaliśmy. Tak zgromadzone oszczędności z pewnością nie będą niskie. Tym bardziej że wykonanie pełnej instalacji okablowania i elektryki inteligentnych rozwiązań wymaga położenia ich wraz z powstającym budynkiem lub kucia ścian i dokonania zmian w obecnej instalacji.
Są jednak inne korzyści wykorzystania inteligentnych rozwiązań. Dzięki nim możemy zarządzać domowymi urządzeniami, nawet przebywając daleko od domu. Zagotować wodę w bojlerze i przygotować ją do wykorzystania w kąpieli, w czasie, gdy wracamy z pracy czy szykujemy dzieci przed snem. Ustalić poziom ogrzewania w czasie, kiedy pozostajemy poza domem i podnieść temperaturę powietrza, jeszcze przed powrotem z zakupów, pracy czy odwiedzin u znajomych. Także ustawić godzinę zraszania naszego ogródka czy zarządzać poziomem chloru w przydomowym basenie. Zabezpieczyć dom przed włamaniem z automatycznym uruchomieniem drzwiowych i okiennych zabezpieczeń, antywłamaniowych żaluzji i innych rozwiązań smart w czasie, gdy nie wykrywa się ruchu w domu lub o odpowiedniej wieczornej godzinie, kiedy to przygotowujemy się do wypoczynku. Jednocześnie mamy stały podgląd pod monitoring naszego obiektu, który uruchomimy wraz z wykorzystaniem odpowiednio skonfigurowanej i intuicyjnej aplikacji na telefon. Popularnym rozwiązaniem są m.in. dotykowe włączniki światła.
Zachcianka czy jednak nie
Choć koszty instalacji rozwiązań typu smart w obrębie domu mogą kształtować się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, to dzięki tego typu rozwiązaniom zadbamy o komfort i bezpieczeństwo własnej rodziny, jednocześnie naliczając miesięcznie rosnące oszczędności. I choć poniesione koszty nie zwrócą się z miesiąca na miesiąc, to otrzymane korzyści często przewyższają wartość poniesionej inwestycji. Szczególnie gdy często przebywamy poza domem, kiedy przechowujemy w jego obrębie kosztowności i inne cenne przedmioty, ale i w każdym wypadku, gdy nasz majątek może być narażony. Także z powodów powstania niebezpieczeństwa dla zdrowia czy życia, choćby w przypadku wyniknięcia pożaru. To nie jedyne atuty rozwiązań smart, które zaproponują nam doświadczeni instalatorzy. Tutaj granice automatyzacji wyznacza wyłącznie nasza wyobraźnia. W obecny stadium rozwoju i popularności tych technologii przystosowanie wszystkich urządzeń elektronicznych i systemów zabezpieczeń, ale innych istotnych dla nas rozwiązań jest na wyciągnięcie ręki, a może po prostu karty kredytowej. I gdy w ubiegłych dekadach rozwiązanie to mogło uchodzić za zachciankę, jest obecnie nie tylko trendy, ale i smart.
Bogaty asortyment produktów inteligentnego domu oferuje m.in. Erdom – https://mieszkaj-nowoczesnie.pl