środa, 23 marzec 2022 16:13

Pończochy kablowe - niezbędne podczas układania linii kablowych

pończocha kablowa pończocha kablowa pixabay

Układanie linii kablowych zazwyczaj kojarzy się z ciężkimi maszynami. Nie mniej istotne są jednak niewielkie narzędzia, które przyspieszają prace czy zapewniają bezpieczeństwo.

Wśród nich znajdują się pończochy kablowe, niepozorne elementy, bez których prowadzenie linii byłoby niemożliwe.

Przesuwanie kabla podczas budowy linii musi być przeprowadzane w odpowiedni sposób, aby uniknąć jego uszkodzenia. Konkretna technika jest uzależniona oczywiście od trasy. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, takie jak wykorzystywanie trwałych rolek, które utrzymują kabel w odpowiedniej pozycji podczas mechanicznego ciągnięcia przez wciągarkę kablową. Maszyna jest połączona z kablem przez łącznik obrotowy przez głowicę. Może ją zastępować właśnie pończocha kablowa. Dawniej odpowiednie prowadzenie kabla zapewniali też ręcznie pracownicy, rozstawieni wzdłuż trasy. Takie rozwiązania stosuje się już jednak coraz rzadziej.

Trzeba pamiętać, że kabel w żadnym wypadku nie powinien ocierać się o dno, boczne ściany czy krawędź wykopu lub kanału. Nie może również dotykać konstrukcji wsporczej. Brak ostrożności na tym etapie zazwyczaj ma naprawdę poważne konsekwencje - dochodzi do uszkodzenia izolacji kabla, przez co nie można go wykorzystać, a materiał zostaje zmarnowany. Podobnie jest w przypadku prowadzenia kabla w przepustach rurowych. Kabel nie może dotykać krawędzi otworów rury ani zaciągać gruntu do wnętrza przepustu. Koniec kabla jest przemieszczany przez głowicę ciągnącą lub nałożoną na niego pończochę kablową. Czasem stosuje się też różne zabiegi mające zmniejszać siłę tarcia w postaci materiałów poślizgowych, które oczywiście nie mogą oddziaływać na powłokę ani osłonę kabla.

Włókno na pończochy kablowe

Pończochy sprawdzają się tak dobrze podczas ochrony i przeciągania kabli, ponieważ są wykonane z wytrzymałych, wysokogatunkowych materiałów. Włókno na pończochy kablowe musi być niezawodne, ponieważ żaden inwestor nie może pozwolić sobie na straty materiału wynikające z uszkodzenia sprzętu. Wykorzystuje się tutaj włókno szklane, które doskonale sprawdza się podczas przeciągania kabli i przewodów. Włókno posiada końcówki zakończone szaklą w kilku wersjach, dlatego można dobrać najlepszy produkt do konkretnego projektu. Coraz częściej wykorzystuje się też włókno szklane powlekane żywicą na oplocie kratkowym, która znacznie wzmacnia produkt. Dzięki temu, włókno jest jeszcze bardziej odporne na zginanie. Produkt wykańcza się również polipropylenem, który stanowi zewnętrzną warstwę. Dodatek PP sprawia, że włókno staje się bardziej odporne na ścieranie oraz ma lepsze właściwości poślizgowe.

Pończocha kablowa jest niezbędna podczas przeciągania kabli i przewodów. Nic więc dziwnego, że można zauważyć niesłabnący popyt na tego typu produkty.