poniedziałek, 08 lipiec 2024 11:19

Już za kilka lat fotowoltaikę być może zastąpi... bimber

Fotowoltaika zastąpiona alkoholem Fotowoltaika zastąpiona alkoholem fot" pixabay

Zespół z Politechniki Warszawskiej stworzył prototyp urządzenia MCeFC (Molten Carbonate e-Fuel Cell), które wykorzystuje alkohol, w tym bimber, do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.Ten innowacyjny wynalazek ma potencjał do tego, aby konkurować z popularnymi obecnie rozwiązaniami, takimi jak panele słoneczne czy pompy ciepła.

Alkohol nie tylko do picia

Dr inż. Olaf Dybiński, lider projektu, tłumaczy, że MCeFC działa na zasadzie wykorzystania alkoholi jako paliwa. Urządzenie może być zasilane metanolem, etanolem, propanolem, butanolem, a nawet bimbrem. Dzięki swojej wszechstronności MCeFC może zostać realną alternatywą dla obecnie stosowanych metod ogrzewania i produkowania energii w domach i mieszkaniach.

Sukces w cieniu problemów

Zanim MCeFC trafi na rynek, trzeba rozwiązać szereg problemów. Dr Dybiński wskazuje na problemy związane z akcyzą na paliwa oraz przepisami dotyczącymi produkcji alkoholu. Konieczne będzie uregulowanie tych kwestii, zanim technologia trafi do powszechnego użytku.

Po komercjalizacji urządzenie MCeFC może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a jego rozmiary będą porównywalne do rozmiarów standardowej pralki.