Z powodu powszechności światła elektrycznego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna dla naszej aktywności jest ilość światła na stanowiskach pracy. Warto wyraźnie zaznaczyć, że natężenie światła ma bezpośrednie przełożenie na naszą efektywność w pracy.
Dlaczego ilość światła w pracy ma tak duże znaczenie?
Nasz rytm dobowy ściśle uzależniony jest od światła, ponieważ to właśnie melatonina, czyli hormon snu reguluje nasz codzienny rytm aktywności oraz odpoczynku. Co ciekawe, ludzki mózg nie rozpoznaje, czy źródło światła jest sztuczne, czy naturalne, czego następstwem jest znużenie, zmęczenie i brak koncentracji w pomieszczeniach słabo oświetlonych. Jak się okazuje, problemy ze wzrokiem, to jedynie wierzchołem góry lodowej problemów, które generowane są przez zbyt słabe światło w miejscu pracy. Brak koncentracji, znużenie, senność, czy apatia powodują zdecydowanie słabszą aktywność i efektywność pracownika, co ma przełożenie na wyniki firmy. O wiele groźniejsze konsekwencje braku koncentracji pojawiają się wszędzie tam, gdzie pracownik pracuje na ciężkim sprzęcie. W magazynach, na taśmach produkcyjnych, czy w warsztatach samochodowych brak koncentracji i znużenie zagrażają nie tylko naszemu zdrowiu, ale także i życiu. Warto wyraźnie podkreślić, że słaba koncentracja pracowników jest zdecydowanie negatywnym aspektem dla całego przedsiębiorstwa, dlatego też regularne pomiary oświetlenia na stanowisku pracy są niezwykle istotne zarówno dla bezpieczeństwa pracowników, jak i dochodów firmy.
Jakie natężenie światła powinno być na konkretnych stanowiskach pracy?
Wymagany poziom natężenia światła jest zdecydowanie różny, jeśli chodzi o konkretne branże i sektory. Dla przykładu podczas wykonywania prac związanych z komputerem (pisanie, przetwarzanie danych, obsługiwanie programów komputerowych) natężenie światła powinno wynosić co najmniej 500 lx, jednakże w przypadku prac wykonywanych w fabrykach, czy magazynach natężenie światła musi wynosić nie mniej niż 1000 lx, czyli dwa razy więcej, niż w przypadku pracy za biurkiem. Tak duża dysproporcja względem poszczególnych stanowisk pracy w konkretnych branżach sprawia, że pomiary oświetlenia w miejscu pracy musza wykonywane być przez wykwalifikowanych specjalistów.
Jak często należy badać natężenie światła w miejscu pracy?
Pomiary oświetlenia w miejscu pracy należy wykonywać zawsze, gdy w budynku przeprowadzony jest remont, wymiana okien czy modernizacja instalacji świetlnej. Co więcej, takie badanie przeprowadzone może być także na wyraźne wskazanie pracownika, ponieważ wówczas pracodawca ma obowiązek sprawdzić poziom natężenia światła na miejscu pracy danego pracownika. Wśród firm wykonujących takie usługi zdecydowanym liderem na rynku jest AXO24. Bogate doświadczenie oraz atrakcyjne ceny sprawiają, że firma ta jest najczęściej wybieranymi ekspertami od pomiarów oświetlenia w stolicy i jej okolicach.