poniedziałek, 21 listopad 2022 10:54

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna Antykoncepcja awaryjna pixabay

Prezerwatywy, krążki dopochwowe, tabletki to tylko niektóre z wielu możliwości, jeśli chodzi o zapobieganie niechcianej ciąży. Co jednak zrobić, gdy zwykła antykoncepcja zawiodła, została źle zastosowana lub doszło do stosunku bez jakiegokolwiek zabezpieczenia? W takich sytuacjach można sięgnąć po rozwiązanie, jakim jest tabletka dzień po.

 

Pigułka po – działanie

Zanim dowiesz się, jak dokładnie działa tabletka dzień po musisz wiedzieć, że nie jest to środek wczesnoporonny. Zadaniem antykoncepcji awaryjnej jest niedopuszczenie do zapłodnienia i w zależności od wybranego środka może odbywać się to nieco inaczej. Tak na przykład:

– Tabletka Escapelle – należy zastosować ją w ciągu 72 godzin od stosunku, a więc w ciągu 3 dni. Tabletka Escapelle zawiera substancję czynną, która nazywa się lewonorgestrel i można kupić ją jedynie po okazaniu recepty. Jeśli chodzi o skuteczność tabletki, wynosi ona około 84%, aby zwiększyć szansę na powodzenie, trzeba przestrzegać wskazówek zawartych w ulotce, a także przyjąć środek w odpowiednim czasie. Warto pamiętać, że w przypadku wątpliwości lub pytań można skorzystać z porady lekarza albo farmaceuty. Jak działa tabletka Escapelle? Jej zadaniem jest zahamowanie uwalniania komórki jajowej przez jajnik, ponadto tabletka uniemożliwia także zapłodnienie już uwolnionej komórki jajowej, co jest bardzo ważne.

– Tabletka EllaOne – należy przyjąć ją jak najszybciej, nie później niż 120 godzin po stosunku, a więc w ciągu 5 dni. Tabletka EllaOne zawiera substancję czynną o nazwie octan uliprystalu i można kupić ją po okazaniu recepty. Jeśli chodzi o skuteczność tego środka, jeśli tabletka zostanie przyjęta w ciągu 24 godzin od stosunku, wynosi ona 97,9%. Substancja zawarta w tabletce EllaOne opóźnia uwolnienie komórki jajowej.

Zarówno w przypadku pierwszej, jak i drugiej tabletki występują pewne przeciwwskazania do przyjęcia środka. Mowa tutaj o chorobach nowotworowych, astmie, zaburzeniach o charakterze zakrzepowo-zatorowych, chorobie Leśniowskiego Crohna. Wszystkie najważniejsze informacje na temat przeciwwskazań, instrukcji stosowania, środkach ostrożności i możliwych skutkach ubocznych można znaleźć w ulotce preparatu i warto się z nią dokładnie zapoznać. Więcej na temat antykoncepcji awaryjnej i tabletki dzień po dowiesz się tu.

Recepta na tabletkę dzień po – gdzie ją dostać?

Potrzebna Ci pigułka dzień po? Pamiętaj, że aby ją kupić, potrzebujesz recepty. W jaki sposób można ją otrzymać? Należy skontaktować się z ginekologiem, najlepiej wykonać telefon do zaufanego lekarza. Drugą opcją cieszącą się coraz większą popularnością jest skorzystanie z konsultacji lekarskiej online. Jeśli jednak decydujesz się na tę opcję, pamiętaj, aby korzystać jedynie z zaufanych i pewnych witryn taki jak twoje-zdrowie24.pl.