To przerażające liczby,nie zmaleją, jeżeli nie zmienimy pewnych nawyków żywieniowych, a co najważniejsze nie wpoimy dzieciom od najmłodszych lat podstaw dbania o jamę ustną. Ale pójdźmy dalej… wśród dorosłych problem próchnicy dotyka aż 95% społeczeństwa, przeciętny Polak posiada 13 plomb, a więcej, niż 50% 40-latków nosi protezę. Co jest w takim razie nie tak? Może po prostu nie umiemy dbać o nasze zęby? W dużej mierze można zapobiec problemowi, dbając o nie regularnie i za pomocą dostępnych środków. Pasta, szczoteczka, płyn do płukania zrobią swoje. Jeszcze lepiej poradzą sobie te naturalne, takie jak ekologiczna pasta do zębów, czy naturalny płyn do płukania jamy ustnej, ponieważ nie powodują one podrażnień, które także mogą być przyczyną późniejszych stanów zapalnych.
Standardowe produkty, a naturalne płyny do płukania i pasty do zębów.
Wiele ze „zwykłych” kosmetyków do higieny jamy ustnej w formie płynów zawiera w swoim składzie alkohol, który bardzo mocno przesusza śluzówkę. To z kolei powoduje podrażnienia, stany zapalne i choroby dziąseł. Pasty do zębów przepełnione są z kolei, choćby triklosanem, który działa przeciwbakteryjnie, ale jest tak silny, że stosowny jest w innych dziedzinach gospodarki jako pestycyd. Czy to czyści zęby? Zdecydowanie tak. Czy w zdrowy sposób? Zdecydowanie nie.
Naturalne płyny do płukania jamy ustnej, jak ben&anna naturalny płyn do płukania nie posiadają w swoim składzie podrażniającego i przesuszającego błonę śluzową alkoholu. Z pomocą antybakteryjną przychodzą tu wyciągi z ziół i roślin. Naturalne pasty do zębów, najczęściej bazują na oleju kokosowym, który zwiększa wchłanianie potrzebnych zębom i dziąsłom składników, a także działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i pielęgnująco.
Naturalne płyny do płukania jamy ustnej.
Naturalne płyny do płukania ust zasługują na dodatkowy osobny akapit. Dlaczego? Ponieważ wbrew pozorom nie są codziennym widokiem w łazience przeciętnego Polaka. Tymczasem płukanie ust jest tak samo ważne jak szczotkowanie zębów. Dużo łatwiej jest dzięki niemu utrzymać higienę, zwłaszcza w miejscach, gdzie ciężko dostrzec szczoteczką. Tyczy się to zarówno po prostu przestrzeni między zębów, jak i miejsc ukrytych przez aparaty ortodontyczne czy ruchome protezy.