poniedziałek, 09 styczeń 2023 19:30

Oszczędności: Inwestowanie w złoto Wyróżniony

inwestowanie w złoto inwestowanie w złoto pixabay

 W dzisiejszej dobie wiele osób inwestuje swoje oszczędności w stabilne zagraniczne waluty, albo też co się zdarza jeszcze częściej nabywa złoto inwestycyjne w postaci złotych monet lub sztabek. Wiele osób kupuje także złotą biżuterię jako zabezpieczenie gotówki, którą udało się zgromadzić w ramach oszczędności. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zainwestować w biżuterię, bo może lepiej nabyć złote monety bulionowe, albo też mniejsze lub większe sztabki złota? 


Złoto w sztabkach i w monetach

Podstawową formą złota lokacyjnego są sztabki złota o różnej wielkości oraz monety. Złoto w sztabkach posiada próbę 999,9 przedstawioną w uncjach trojańskich. 1 uncja (oz), to 30,1 grama czystego kruszcu. Podobnie sytuacja przedstawia się w złotych monetach zwanych bulionowymi, czy też złotymi kolekcjonerskimi. Zarówno jedno, jak i drugie jest wspaniałą lokatą kapitału. I choć najczęściej nie przynosi zysku (choć nie jest to reguła), lecz jest najlepszym zabezpieczeniem swoich oszczędności, bo złoto sprzeda się zawsze i wszędzie na świecie. 

Złoto jako zabezpieczenie finansowe

Złoto fizyczne inwestycyjne jest wspaniałym zabezpieczeniem na tak zwane gorsze czasy. Jest bardzo trwałe i nie ma możliwości, aby się popsuło, czy zardzewiało niezależnie od warunków, w jakich przebywa. Jedyne co może pozbawić nas zgromadzonego złota, to kradzież i dlatego posiadając złoto inwestycyjne trzeba go dobrze zabezpieczyć, jeżeli znajduje się w domu. Złoto można również ulokować w skrytce bankowej, czyli w depozycie. W takich skrzynkach depozytowych można przechowywać nie tylko złoto, lecz wszystkie inne wartościowe przedmioty. Zawartość skrzynki depozytowej owiana jest tajemnicą. Do takiej skrzynki bankowej ma dostęp tylko właściciel. Jednak w razie pilnej potrzeby, nadzwyczajnej i określonej w prawie do skrytki może mieć dostęp także prokurator, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policja, komornik i jeszcze inne organy państwowe ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy zachodzi podejrzenie o przestępstwo. 
Wspomniane wyżej skrytki bankowe są bardzo dobrze zabezpieczone i chronione. I gdyby na przykład wydarzyła się jakaś klęska żywiołowa i doprowadziła do zniszczenia, to wówczas bank wypłaci odszkodowanie w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu procent średniego wynagrodzenia w gospodarce. Gdy wartość depozytu jest większa, to niestety właściciel skrytki poniesie stratę, lecz takie wydarzenia, jak klęski żywiołowe nie zdarzają się często a zdarzają się raczej rzadko. 

Złota biżuteria

Natomiast jeżeli chodzi o biżuterię, to posiada ona dużo mniejszą próbę, czyli jest mniej czystego złota w nabywanym przedmiocie. I najczęściej posiada ona próbę 585, lecz są w biżuterii i inne wartości, czyli inne próby złota. 

Jaka jest różnica pomiędzy próbami i po co są w ogóle próby złota?

Próby złota są niezbędne, bo dzięki próbom złota wiemy, jaki jest stosunek masy szlachetnego metalu w stosunku na przykład do wielkości biżuterii. A tym samym wiemy, jak cenna jest ta biżuteria, którą kupujemy. Do określenia zawartości złota w biżuterii jubilerskiej używa się miary karatowej. Jak więc przedstawia się ona na przykładach?

Oto przykłady:
- Próba 999,9 posiada 24 karatowe złoto, czyli najczystszą jego wersję.
- Próba 916 zawiera 22 karatowe złoto a więc posiada 91,6% złota.
- Próba 750, to 18 karatów i 75% złota.
- Próba 585 zawiera 14 karatów i 58,5% złota.
- Próba 500 ma 12 karatów oraz 50% złota.
- Próba 375, to 9 karatów i 37,5% złota.
- Próba 333 posiada 8 karatów i posiada 33,3% złota.
 

Wyroby jubilerskie, czyli wszystka biżuteria są stopem, czyli mieszaniną złota i innego kruszcu. Najbardziej popularną biżuterią jest ta z próbą 585, czyli zawierająca 14 karatów i posiadająca 58,5% złota. Z takiego stopu uważanego przez znawców za najlepsze połączenie trwałości i szlachetności wyrobu pochodzą obrączki, pierścionki, sygnety, naszyjniki, bransoletki. Złoto takiej próby jest najbardziej praktyczne do wyrobów jubilerskich, bo nie jest tak miękkie, jak złoto posiadające wyższe próby i nie jest tak podatne na uszkodzenia i zarysowania. A złoto najwyższej próby wykorzystywane jest tylko do wyrobu produktów ze złota będących inwestycjami, jak sztabki, czy złote monety.