poniedziałek, 20 czerwiec 2022 11:27

Spółki na sprzedaż w Warszawie – czym się kierować przy ich wyborze?

Kupno gotowej spółki w Warszawie Kupno gotowej spółki w Warszawie pixabay

Czynników, które musimy wziąć pod uwagę, kupując gotową spółkę, jest naprawdę wiele. Odpowiedni jej wybór może ułatwić start, zminimalizować wszelkie formalności i oszczędzić później wiele problemów.

Kupno gotowej spółki w Warszawie z jednej strony jest łatwe, bo osób i firm handlujących spółkami jest sporo, jednak z drugiej strony trzeba zachować ostrożność, bo na nieuczciwych sprzedawców trafić jest nietrudno. Tak więc czym się powinniśmy kierować przy wyborze spółki?

Sytuacja finansowa spółki oraz jej historia

Bardzo często decydujemy się na kupno spółki bez historii, z czystą kartą. W takim przypadku mamy nieco ułatwione zadanie. Sprawdzenie wyniku finansowego za dany okres nie będzie stanowiło problemu. Dodatkowo warto poprosić sprzedającego o zaświadczenie dla danej spółki o braku zalegania z płatnościami w ZUS oraz Urzędzie Skarbowym. Kupno zadłużonej spółki przysporzy Ci wiele problemów.

Dodatkowo zwróć uwagę na historię spółki. Czy prowadziła jakąś działalność, czy jest stroną jakiejś umowy oraz, czy osoba sprzedająca nam spółkę jest jej pierwszym i jedynym właścicielem? Kupno spółki wcześniej kupionej od jeszcze innej osoby może okazać się ryzykowne, ponieważ odpowiedzialność za czas zarządzania spółki ponosi osoba, która w danym czasie spółką zarządza, w szczególności, gdy sprzedający zatai takie informacje przed kupującym, możesz mieć ogromny problem.

Sprawdź również, czy odpowiada Ci wpis do PKD danej spółki oraz, czy posiada ona potrzebne Ci koncesje. Lepiej mieć już wszystko gotowe, niż później wnioskować o zmianę PKD czy o koncesję np. na spedycję.

Ważne jest od kogo kupujesz spółkę

Kluczowym aspektem jest fakt, kto jest sprzedającym. Znacznie bezpieczniejsze będzie kupno spółki od profesjonalnej firmy z doświadczeniem, która od lat handluje spółkami i cieszy się bardzo dobrymi opiniami klientów. Natomiast kupno spółki od osoby prywatnej lub świeżo otwartej firmy, szczególnie za niewielkie pieniądze, może okazać się ryzykowne. Niektórzy sprzedają spółkę, by odzyskać kapitał zakładowy.

Najprostszym do tego sposobem jest sprzedaż spółki, szczególnie kiedy ma ona wady prawne, długi czy zobowiązania podatkowe wobec Urzędu Skarbowego, czy składkowe wobec ZUS. Tak więc powinieneś zawsze dokładnie prześwietlić sprzedającego, a najlepiej poprosić o wpisanie do umowy punktów, które zapewnią Ci bezpieczeństwo – np. gwarancję sprzedającego o braku bycia spółki stroną jakiejkolwiek umowy, braku zobowiązań i należności czy o odpowiedzialności sprzedającego za zobowiązania powstałe przed datą sprzedaży spółki. Jeśli sprzedający zacznie kręcić nosem – lepiej zmień go na innego, a najlepiej wybierz profesjonalną firmę.

Podsumowując, wybierając gotową spółkę na sprzedaż w Warszawie, kieruj się przede wszystkim rzetelnością i doświadczeniem firmy. To Ci pomoże przejść przez wszystkie formalności szybko i bezproblemowo. Takie firmy często świadczą dodatkowe usługi i pomagają załatwić dodatkowe formalności, jeśli będą potrzebne na początku działania firmy. Dodatkowo kieruj się wpisami do PKD danej spółki oraz posiadanymi koncesjami, byś miał później jak najmniej formalności do załatwiania.

 • Horoskop finansowy
  Horoskop finansowy

  Gromadzić oszczędności czy nie bać się inwestować? Sprawdź, co w tym miesiącu przygotował dla Ciebie i twoich pieniędzy los!

  Written on środa, 03 sierpień 2022 12:55
 • Cienie pod oczami: Jak usunąć domowymi sposobami?
  Cienie pod oczami: Jak usunąć domowymi sposobami?

  Jak usunąć lub zmniejszyć cienie pod oczami? Jest to zdecydowanie jeden z najgorszych dylematów. Nie dość, że sprawiają, że wyglądasz jak panda, to jeszcze ciemne kręgi pod oczami sprawiają, że wyglądasz na chorą. Kobiety są bardziej narażone na rozwój ciemnych kręgów pod oczami niż mężczyźni i żaden ekspert nie potrafi określić, dlaczego dokładnie tak się dzieje.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 13:17
 • Sok z granatu: 10 właściwości
  Sok z granatu: 10 właściwości

  Granat pochodzi z Iranu i został sprowadzony do Egiptu w 1600 r. p.n.e. Owoce te słyną ze swoich właściwości leczniczych. Granat korzystnie wpływa na skórę i włosy, a także pomaga utrzymać ogólny dobry stan zdrowia. Korzyści płynące z soków z granatów są na równi z tymi z borówek, ponieważ mają one wysoką zawartość przeciwutleniaczy, trzy razy więcej niż zielona herbata i pomarańcze!

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 12:06
 • Next-genowe gry 2022: Tytuły z najlepszą grafiką
  Next-genowe gry 2022: Tytuły z najlepszą grafiką

  Gry komputerowe nie ograniczają się do ładnych widoków i realistycznej grafiki. Jeśli jednak warstwa wizualna zostanie dobrze połączona z fabułą i mechaniką, to powstanie prawdziwa perła gamingowa. Tak właśnie zapowiadają się produkcje z poniższej listy.

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 10:44
 • Kreatory postaci: Zobacz najciekawsze
  Kreatory postaci: Zobacz najciekawsze

  Fani papierowego RPG oraz późniejszych produkcji komputerowych zazwyczaj uwielbiają tworzyć własnych bohaterów, aby następnie się w nich wcielić i przemierzać fantastyczne światy. Jakie gry oferują najlepsze kreatory postaci?

  Written on wtorek, 02 sierpień 2022 10:20