poniedziałek, 20 czerwiec 2022 11:27

Spółki na sprzedaż w Warszawie – czym się kierować przy ich wyborze?

Kupno gotowej spółki w Warszawie Kupno gotowej spółki w Warszawie pixabay

Czynników, które musimy wziąć pod uwagę, kupując gotową spółkę, jest naprawdę wiele. Odpowiedni jej wybór może ułatwić start, zminimalizować wszelkie formalności i oszczędzić później wiele problemów.

Kupno gotowej spółki w Warszawie z jednej strony jest łatwe, bo osób i firm handlujących spółkami jest sporo, jednak z drugiej strony trzeba zachować ostrożność, bo na nieuczciwych sprzedawców trafić jest nietrudno. Tak więc czym się powinniśmy kierować przy wyborze spółki?

Sytuacja finansowa spółki oraz jej historia

Bardzo często decydujemy się na kupno spółki bez historii, z czystą kartą. W takim przypadku mamy nieco ułatwione zadanie. Sprawdzenie wyniku finansowego za dany okres nie będzie stanowiło problemu. Dodatkowo warto poprosić sprzedającego o zaświadczenie dla danej spółki o braku zalegania z płatnościami w ZUS oraz Urzędzie Skarbowym. Kupno zadłużonej spółki przysporzy Ci wiele problemów.

Dodatkowo zwróć uwagę na historię spółki. Czy prowadziła jakąś działalność, czy jest stroną jakiejś umowy oraz, czy osoba sprzedająca nam spółkę jest jej pierwszym i jedynym właścicielem? Kupno spółki wcześniej kupionej od jeszcze innej osoby może okazać się ryzykowne, ponieważ odpowiedzialność za czas zarządzania spółki ponosi osoba, która w danym czasie spółką zarządza, w szczególności, gdy sprzedający zatai takie informacje przed kupującym, możesz mieć ogromny problem.

Sprawdź również, czy odpowiada Ci wpis do PKD danej spółki oraz, czy posiada ona potrzebne Ci koncesje. Lepiej mieć już wszystko gotowe, niż później wnioskować o zmianę PKD czy o koncesję np. na spedycję.

Ważne jest od kogo kupujesz spółkę

Kluczowym aspektem jest fakt, kto jest sprzedającym. Znacznie bezpieczniejsze będzie kupno spółki od profesjonalnej firmy z doświadczeniem, która od lat handluje spółkami i cieszy się bardzo dobrymi opiniami klientów. Natomiast kupno spółki od osoby prywatnej lub świeżo otwartej firmy, szczególnie za niewielkie pieniądze, może okazać się ryzykowne. Niektórzy sprzedają spółkę, by odzyskać kapitał zakładowy.

Najprostszym do tego sposobem jest sprzedaż spółki, szczególnie kiedy ma ona wady prawne, długi czy zobowiązania podatkowe wobec Urzędu Skarbowego, czy składkowe wobec ZUS. Tak więc powinieneś zawsze dokładnie prześwietlić sprzedającego, a najlepiej poprosić o wpisanie do umowy punktów, które zapewnią Ci bezpieczeństwo – np. gwarancję sprzedającego o braku bycia spółki stroną jakiejkolwiek umowy, braku zobowiązań i należności czy o odpowiedzialności sprzedającego za zobowiązania powstałe przed datą sprzedaży spółki. Jeśli sprzedający zacznie kręcić nosem – lepiej zmień go na innego, a najlepiej wybierz profesjonalną firmę.

Podsumowując, wybierając gotową spółkę na sprzedaż w Warszawie, kieruj się przede wszystkim rzetelnością i doświadczeniem firmy. To Ci pomoże przejść przez wszystkie formalności szybko i bezproblemowo. Takie firmy często świadczą dodatkowe usługi i pomagają załatwić dodatkowe formalności, jeśli będą potrzebne na początku działania firmy. Dodatkowo kieruj się wpisami do PKD danej spółki oraz posiadanymi koncesjami, byś miał później jak najmniej formalności do załatwiania.