Typy whisky i pierwsza butelka
Żeby zacząć delektować się piciem whisky nie trzeba znać jej historii (ale ta jest całkiem ciekawa i warta poznania) czy doskonale znać każdego profilu sensorycznego który może w niej wystąpić. Picie whisky wymaga jednak podstawowego rozróżnienia jej dwóch typów.
Typy whisky - fot:pixabay
Single malt - butelka taka gwarantuje nam, że znajdujący się w środku alkohol dojrzewał w tej samej beczce, nie był mieszany ani rozrabiany z innym destylatem. Każda czołowa whisky jest właśnie typu single malt, gdyż gwarantuje nam to jednolity i bogaty profil smakowy, zgodny z założeniami jej twórcy.
Blend - blend to w zasadzie mieszanka whisky które mogą pochodzić nie tylko z różnych beczek, ale też innych destylarni, niekoniecznie tego samego producenta. Nie znaczy to, że jest to zły alkohol, jednak można śmiało powiedzieć, że firma nie ma pełnej kontroli nad profilem sensorycznym.
Wybór pierwszej whisky jest właściwie bardzo prosty. Kup w najbliższym sklepie butelkę alkoholu od znanego producenta. Zanim nasz język przyzwyczai się do ciężkiego, mocnego smaku whisky trzeba wypić kilka jej szklanek. Jeżeli od razu kupimy drogiego single malta, prawdopodobnie nie docenimy jego profilu sensorycznego. Warto jednak unikać tanich, dyskontowych marek. Bardzo często sposób ich przygotowywania nie ma zbyt wiele wspólnego ze sztuką destylacji whisky. Przez co charakteryzują się one mocno alkoholowym smakiem i słabym aromatem.
Z czego pić whisky?
Whisky należy pić ze szklanki z szerokim, grubym dnem. Dzięki temu nie będzie ona szybko nabierać temperatury powierzchni, na której została postawiona. Obecnie wiele dedykowanych naczyń ma dużo zdobień, które wpływają wyłącznie na aspekty wizualne. Nie trzeba jednak od razu kupować drogiego szkła. Do użytku własnego wystarczy tania, podstawowa szklana z marketu. Trochę inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy trunkiem chcemy poczęstować gości. Przyjęło się, że należy to zrobić w grubym, ciężkim szkle dobrej jakości.
Kiedy nabierzemy trochę doświadczenia w piciu whisky, warto zastanowić się nad zakupem kieliszka degustacyjnego. Jest on nieduży i charakteryzuje się mocny zwężeniem ku górze. Pozwala to skoncentrować aromaty w okolicach nosa, co przekłada się na lepsze czucie smaku trunku. W takim kieliszku whisky nalewa się w bardzo małych ilościach. Służy on do degustacji i nie sprawdzi się jako szkło na imprezach towarzyskich.
Za oceanem często spotkać można się z piciem whisky z kieliszków do shotów, w bardzo podobny sposób jak w Polsce podaje się wódkę. W Europie nie jest to raczej mile widziane gdyż kojarzy się z piciem dla efektów działania alkoholu, a nie dozdnań smakowych.
W jaki sposób pić whisky?
Bazowo, należy je spożywać bez żadnych dodatków i bez chłodzenia. Jednak pierwsze próby do picia whisky w formie nie będącej drinkiem mogą być dość trudne. Intensywny aromat, połączony ze smakiem alkoholu i szczypaniem w język wymaga pewnego przyzwyczajenia, żeby odczuwać przyjemność i umieć doszukiwać się delikatnych, szczegółowych profili sensorycznych. Dlatego na początku warto pić whisky z lodem, który wraz z topieniem się, rozcieńcza nieco trunek i czyni go bardziej przystępnym. Ma to jednak oczywiście wpływ na smak. Rozcieńczone whisky będzie mieć mocniej podbitą słodycz.
Jak pić whisky? - fot: pixabay
Można spotkać się z różnymi dodatkami, które nie są jeszcze drinkami, ale też nieco zmieniają smak trunku. Plasterek cytryny, parę liści mięty czy suszona pomarańcza potrafią fajnie wzbogacić smak whisky, jednak nie należy traktować tego jako coś, co należy dodawać zawsze. Po prostu są odmiany, które połączone z takim dodatkiem są bardzo smaczne. Zanim na taki zabieg się zdecydujemy, warto poznać profil sensoryczny naszego alkoholu.
Jak przechowujemy whisky?
Jest to na tyle wdzięczny trunek, że nie wymaga trudnych warunków przechowywania. Butelki warto trzymać w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej. Lodówka i zamrażarka mogą wpływać na profil sensoryczny. Podobnie przegrzane od słońca czy kaloryfera whisky stanie się bardziej gorzkie. Otworzona butelka może stać przez wiele lat i jej smak nie stanie się odczuwalnie inny. Warto jednak zawsze sprawdzić, czy jest odpowiednio zakręcona, gdyż nieszczelność może doprowadzić do ulotnienia się wielu aromatów, zwłaszcza tych delikatnych.
Jak przechowujemy whisky? - fot: pixabay