niedziela, 31 lipiec 2022 15:40

Książki: 5 kreatywnych koncepcji o czym pisać Wyróżniony

O czym pisać książki? O czym pisać książki? fot: pixabay

Większość książek fabularnych (ale nie tylko, bo i poradników, biografii i tym podobnych) jest poświęcona wątkom romantycznym lub chociażby zawiera do nich przesłanki. Większości ten obrót spraw w ogóle nie przeszkadza, jednak dla niektórych czytelników i pisarzy stanowi utrapienie.

Czasami twórca tyle się nasłucha, tyle przeczyta o miłości - o tej czystej, o tej zakazanej, tej od pierwszego wejrzenia czy coraz częstsze banalne story typu "od nienawiści do miłości" - że w głowie nie pozostaje miejsca na nic innego! Żadnych wielkich odkryć, żadnych zaskoczeń, tylko te nudne schematy o głębokich niczym rów mariański uczuciach...

Jeżeli jesteś właśnie takim wypranym z weny autorem, ten spis jest dla Ciebie. Oto lista 5 pomysłów, które podpowiedzą Ci, wokół czego może zakręcić się fabuła Twojego dzieła.



1. DRUGIE DNO NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI



Jeżeli znasz tę przypadłość na własnej skórze, na pewno możesz opowiedzieć innym o swoim życiu ze strony, z której go nie znają. Jeśli jednak jesteś po drugiej stronie, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś lepiej poznał życie, które dotychczas może być Ci obce.

Nie musisz zaraz tworzyć wzniosłej historii, jak to główny bohater przezwycięża nie wiadomo jakie góry, by dolecieć aż do gwiazd! (Choć takie historie często są mile widziane przez wydawnictwa).

Napisz o czymś, co z łatwością można zauważyć na co dzień, a na co zwykle nie zwraca się uwagi. Co czuje ktoś, kto nie może boso pobiec po miękkiej trawie? Jak zmieniają się perspektywy muzyka, który nagle traci słuch? Czy niewidomi mają sny?

A może spróbuj skupić się na chorobach, które nie są powszechnie znane, na przykład osobowość wieloraka, nerwica natręctw czy zespół Williamsa.
Istnieje wiele przypadłości i na każdej z nich można by oprzeć fabułę niejednej książki.



2. PODWÓJNE ŻYCIE



Noszenia masek wymaga nie tylko życie superbohaterskie, ale również codzienne. Robimy to, nawet o tym nie myśląc, dlatego jeśli się zastanowić, jest o czym pisać.

Skupianie się na dwóch życiach naraz z automatu nastręcza kłopotów. A co, gdyby tych "żyć" było więcej? Gdyby bohater miał klucze do innych wymiarów i w każdym z nich był zmuszony odgrywać inną rolę?
A może protagonistka zostanie postawiona w podobnej sytuacji i bez świata fantasty? Jaką twarz przybierze wobec rodziców? Przyjaciół? Psychologa? Osoby, której chce zaimponować?

Sytuacji można by mnożyć, ale założenie pozostaje takie samo - pokazać, jakie skutki niesie ze sobą niewłaściwa mina do złej gry.



3. JEDNA WIELKA ANEGDOTA



Teksty poznane w szkole często kojarzą się tylko z jednym: Co autor miał na myśli?

To przytłaczające na swój sposób zdanie można wykorzystać, by tym razem inni głowili się nad tym, o czym właściwie jest treść napisanej przez Ciebie książki.
Czy istnieje jakaś sprawa, która nie daje Ci spokoju? Może jest to zanik oryginalnych kultur, destrukcja środowiska albo nawet pogarszający się wizerunek Twojego osiedla.

Przypisując otaczającemu Cię światu odpowiednie symbole, a niektórych ze swojego otoczenia uczynisz postaciami książki, możesz stworzyć dzieło, które pobudzi czytelników do prawdziwej refleksji.
Jeśli chcesz, żeby treść trafiła do odpowiednich osób, możesz opatrzyć swoją książkę krótkim wstępem lub apostrofą.



4. SZKOŁA NA COŚ SIĘ PRZYDAJE



Jeśli po ośmiu godzinach spędzonych w szkole nie masz jej jeszcze dość, możesz wykorzystać ją do spisania historii, która nie tylko z czytelnikami, ale i z Tobą zostanie na długie lata.

Wystarczy ująć w ciekawy sposób to, co przeżyłeś razem z kolegami, albo jakie przypały zaliczyliście razem przy nauczycielach, swoje przemyślenia, plany, wycieczki…
Oczywiście możesz wzbogacić fabułę o dodatkowe wątki i postacie, których w prawdziwym życiu nawet nie widziałeś na oczy. Uważaj tylko, żeby fantazja nie pomyliła Ci się z rzeczywistością, gdy będziesz opowiadać o szkolnych czasach swoim dzieciom.



5. ZWIERZĘ W MIEJSCE CZŁOWIEKA



Kojarzysz książkę "Zew krwi"? Jest ona świetnym przykładem w tym właśnie podpunkcie. Jej głównym bohaterem jest dzielny wojownik, wytrwały poszukiwacz. To nikt inny jak... pies.

Każdy czytał co najmniej jedną książkę o ludziach, jacykolwiek by oni nie byli. Ale co by się stało, gdyby dla odmiany nie skupić się na naszej historii, ale na przeżyciach innego gatunku?
Do opisania tego, co czują zwierzęta - ścigana gazela, cyrkowy tygrys, albo wykorzystywane w agresywnych korridach byki - trzeba prawdziwej kreatywności i zmiany perspektywy.

A może tym, który przemówi w ich imieniu, będziesz właśnie Ty?