wtorek, 16 kwiecień 2024 18:15

Ogień olimpijski Paryż 2024 zapłonął w starożytnej Olimpii

Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 pixabay

W malowniczej scenerii starożytnej Olimpii, kolebce igrzysk olimpijskich, rozpoczęła się oficjalna ceremonia zapalenia znicza olimpijskiego na Igrzyska w Paryżu 2024. W tradycyjnym rytuale, który odbył się 16 kwietnia 2024 roku, grecka aktorka Mary Mina, wcielająca się w rolę najwyższej kapłanki, zapaliła znicz olimpijski. Ze względu na pochmurne niebo, zamiast korzystać z parabolicznego lustra, użyto zapasowego płomienia.Czego się dowiesz?

1. Gdzie i kiedy został zapalony znicz olimpijski na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024?
2. Kto zapalił znicz olimpijski i jakie nietypowe rozwiązanie zastosowano podczas ceremonii?
3. Jakie znaczenie ma płomień olimpijski według prezesa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomasa Bacha?
4. Jaką trasę przebędzie znicz olimpijski z Grecji do Francji?
5. Jakie miasto będzie gościć zawody żeglarskie podczas Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024?

Sztafeta olimpijska rozpoczyna się w Grecji

Znicz olimpijski, po zapaleniu, rozpoczął sztafetę, która przeniesie go przez Grecję i Francję, aż do ceremonii otwarcia Igrzysk w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca. To symboliczny moment, który zwiastuje finał siedmioletnich przygotowań do tych prestiżowych zawodów. Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomas Bach, w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie tego wydarzenia w trudnych czasach globalnych konfliktów i wzrostu agresji. "Pragniemy czegoś, co nas łączy, co jest jednoczące i daje nam nadzieję. Płomień olimpijski, który dzisiaj zapalamy, jest symbolem tej nadziei," mówił Bach.

Płomień olimpijski w drodze do Paryża

Po 11-dniowej sztafecie po Grecji, płomień olimpijski zostanie oficjalnie przekazany organizatorom Igrzysk w Paryżu na Stadionie Panathinaiko w Atenach, miejscu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku. Następnie, 27 kwietnia, płomień wyruszy w podróż do Francji na pokładzie trzymasztowego statku Belem. Statek dotrze do Marsylii 8 maja, gdzie w Starym Porcie tego południowego miasta, oczekuje się, że ceremonię powitania płomienia zobaczy nawet 150,000 osób. Marsylia, miasto założone przez greckich osadników z Fokai około 600 roku p.n.e., będzie gościć zawody żeglarskie podczas Igrzysk.