poniedziałek, 12 kwiecień 2021 17:29

Czy warto trzymać pieniądze na lokacie bankowej?

pieniądze na lokacie bankowej pieniądze na lokacie bankowej

Polacy coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, że posiadanie oszczędności pieniężnych jest bardzo ważne, aby prowadzić spokojne życie. Najczęściej odkładają oni pieniądze na kontach bankowych bądź w domu. Natomiast spora cześć osób po pewnym czasie planuje pierwsze inwestycje. Na początku najczęściej są to lokaty bankowe. Czy są one warte uwagi, czy może dać sobie lepiej z nimi spokój?

 

Czy Polacy ufają lokatom?

Niegdyś Polscy bardzo rzadko myśleli oszczędzaniu. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła, a nasi rodacy nadmiar gotówki wolą spożytkować w nieco bardziej przemyślany sposób. Jest to bardzo dobra informacja dla nas wszystkich, ponieważ pieniądze, które jedynie "leżą" i nie są w jakikolwiek sposób użytkowane, po prostu z biegiem czasu tracą na wartości. Z tego powodu o wiele lepszym sposobem wydają się chociażby konta oszczędnościowe w banku czy też wspomniane już lokaty bankowe. Obydwa rozwiązania są bardzo bezpieczne i nie musimy w żadnym wypadku martwić się o utratę pieniędzy. Natomiast są to metody lokowania oszczędności, które są stosunkowo nisko oprocentowane. Oznacza to, że raczej nie zarobimy na nich zbyt dużo.

Lakata lepsza niż konto oszczędnościowe

Jednak nie ma co ukrywać, że jeśli nie mamy lepszego sposobu na spożytkowanie zaoszczędzonych pieniędzy, jak np. inwestycja w biznes, to najlepszym rozwiązaniem wydają się właśnie lokaty bankowe. W porównaniu do popularnych kont oszczędnościowych, lokaty bankowe posiadają najczęściej zdecydowanie korzystniejsze oprocentowanie. Należy jednak pamiętać, że lokaty bankowe z reguły są zawierane na okres 12 miesięcy. Oznacza to, że pieniądze wraz z odsetkami można wypłacić dopiero po tym okresie. Natomiast konta oszczędnościowe umożliwiają wypłatę pieniędzy w dowolnym momencie, nawet wraz z odsetkami, które mogą być już naliczone np. po miesiącu bądź innym okresie.

Jak widać lokaty bankowe są ciekawym rozwiązaniem w momencie, gdy posiadamy oszczędności. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze mogą dla nas pracować. Natomiast w momencie, gdy mamy możliwość zainwestowania oszczędności w równie bezpieczne, lecz lepiej oprocentowane aktywa, to na pewno warto rozważyć taką opcję.

Więcej w tej kategorii: Czy powinieneś zakładać podcast? »