Spis treści:
- Wzrost popularności sake poza Japonią
- Jak odpowiednio pić sake?
- Różnorodność sake na rynku
- Historia i tradycja sake
Wzrost popularności sake poza Japonią
Jak informuje Hitoshi Utsunomiya, dyrektor Japan Sake and Shochu Makers Association, istotny wpływ na wzrost popularności sake miało rozpoczęcie importu tego trunku około 30 lat temu. Dzięki nowoczesnym metodom chłodzenia możliwe stało się lepsze kontrolowanie jakości oraz różnorodności smaków sake, co pozytywnie wpłynęło na jego odbiór poza granicami Japonii. Obecnie istnieje prawie 30 browarów sake w USA, a trunek ten staje się coraz popularniejszy w restauracjach oraz na kartach koktajlowych, podążając za podobnym trendem jak rzemieślnicze piwa i whisky.
Kim Roxas, sommelierka w japońskiej restauracji Matsu w San Diego, zauważa, że jednym z najważniejszych aspektów jej pracy jest dzielenie się historią sake z gośćmi.
"To nasza misja, aby dzielić się sake ze światem i wspierać mniejszych producentów, którzy od pokoleń prowadzą swoje browary." - Kim Roxas
Jak odpowiednio pić sake?
Podobnie jak w przypadku wina czy whisky, kluczową zasadą przy piciu sake jest delektowanie się jego smakiem. Istnieją różne rodzaje szkła, które mogą wpłynąć na wydobycie aromatów i smaków sake. Koshu, czyli sake starzone, może być podawane w kieliszku do Bordeaux, aby dać mu czas na otwarcie się i wyrażenie pełni smaku. Podczas picia sake istotna jest również etykieta - należy zawsze najpierw nalać sake dla innych, zanim napełni się własny kieliszek. Po nalaniu warto wznieść toast, używając tradycyjnego japońskiego zwrotu "kanpai".
Różnorodność sake na rynku
Sake oferuje szeroki wachlarz smaków i stylów. Najbardziej popularne rodzaje to:
- Ginjo i junmai ginjo - charakteryzują się owocowymi lub suchymi nutami.
- Daiginjo i junmai daiginjo - uznawane za bardziej wyrafinowane trunki, o wyższej jakości produkcji.
- Namazake - sake niepasteryzowane, wyróżnia się świeżością i powinno być przechowywane w lodówce.
- Nigori - sake mętne, charakteryzujące się słodkim, kremowym smakiem, doskonałe do deserów.
Historia i tradycja sake
Początki produkcji sake sięgają ponad 2000 lat. Choć metoda fermentacji ryżu prawdopodobnie wywodzi się z Chin, to w Japonii około 300 roku p.n.e. rozwinięto techniki, które pozwoliły na produkcję sake, jaką znamy dzisiaj. W okresie Meiji w Japonii istniało nawet od 10 000 do 20 000 browarów sake, a napój ten był często spożywany podczas ważnych uroczystości, takich jak śluby czy festiwale. Obecnie liczba browarów sake w Japonii spadła poniżej 2000, co sprawia, że odwiedzenie lokalnego browaru podczas podróży po Japonii staje się cennym doświadczeniem.
Sake pozostaje niezwykle ważnym elementem japońskiej kultury i kuchni, a jego popularność na całym świecie stale rośnie, otwierając nowe możliwości dla miłośników alkoholi.
Przypisy:
Źródło: Men's Journal