środa, 15 marzec 2023 12:15

Spacer: Czy i jak spala tkankę tłuszczową? Wyróżniony

spacer jako sport spacer jako sport pixabay

Spacer - niby nic takiego a swoje korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia ma. jest on sprawdzoną alternatywą dla męczących ćwiczeń fizycznych. Nie każdy też je lubi. Zalet ze spacerowania jest naprawdę sporo. Przede wszystkim sprzyjają one spalaniu zbędnych kilogramów, dotleniają nasz organizm, poprawiają fizyczną kondycję i wzmacniają mięśnie.

 

Spacerowanie należy do jednej z przyjemniejszych form aktywności fizycznej i wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest ono zarezerwowane wyłącznie dla osób w podeszłym wieku, zmagających się z nadwagą lub otyłością. Każdy człowiek powinien pokonać dziennie przynajmniej 5 kilometrów na piechotę, by zachować organizm w dobrej kondycji. Na spacerze intensywność ruchu możemy zwiększać nie tylko przyspieszając nasz chód ale również wybierając inny teren czy inną nawierzchnię, co efektywniej wpłynie na spalanie zbędnych kalorii. Spacer to także walory krajoznawcze, ponieważ poznajemy urokliwe zakątki i miejsca w naszym mieście, ciesząc się przy okazji pięknem przyrody, na którą zazwyczaj nie zwracamy uwagi.

Spacer na odchudzanie

Nieprawdą jest stwierdzenie, że tylko i wyłącznie intensywne treningi połączone z drakońską dietą zapewnią utratę niepotrzebnych, nadprogramowych kilogramów. W tym zakresie niesłusznie marginalizuje się spacer jako aktywność fizyczną. Spacer wysmukla ciało, pomaga wyzbyć się nadmiaru kilogramów, co więcej, dotlenia nasz mózg. Regularne spacerowanie uwalnia nas od efektu jo-jo. Przynosi ono naszemu organizmowi mnóstwo korzyści a nie tyle samo szkód, o czym warto jest pamiętać i mieć to na uwadze. Godzina spaceru to około 200 spalonych kalorii. Więcej kalorii możemy stracić spacerując w stylu nordic walking!

Trenując chodzenie z kijami, dodatkowo wprawiamy ruch inne partie ciała niż kiedy spacerujemy z wolnymi rękoma. Taki trening nie tylko pomaga spalić nam więcej kalorii ale również nie męczy nas tak bardzo jak chociażby bieganie. Godzinny spacer nordic walking pozwala spalić prawie 400 kalorii a więc drugie tyle niż zwykły spacer! im większy dystans przejdziemy, tym więcej zbędnej tkanki tłuszczowej spalimy. Nawierzchnia, tempo a także technika spaceru, mają tu olbrzymie znaczenie.

Techniki spacerowania

Wyróżnia się cztery techniki spacerowania. Pierwsza z nich to tradycyjna wędrówka, czyli wolny i spokojny spacer z dzieckiem, koleżanką, mężem - kimkolwiek - podczas którego prowadzone są zazwyczaj rozmowy.

Drugą techniką spacerowania jest fitness, czyli dość szybkie chodzenie, podczas którego dość trudno się rozmawia, dlatego najczęściej jest ona stosowana pojedynczo. To trening przede wszystkim dla osób dbających o figurę.

Trzecia technika to spacerowanie wyczynowe, czyli przeznaczone dla osób sprawnych fizycznie, które chcą spalać na bieżąco zbędne kalorie.

Czwarta technika to trening interwałowy, czyli na przemian biegamy i chodzimy. Znacznie poprawia on kondycję fizyczną i skutecznie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak zdrowo spacerować?

Ludzkie ciało, jeżeli planujemy rozpocząć spacerowanie na długich dystansach, podobnie jak do wszystkiego innego, należy odpowiednio przygotować. Pierwszą zasadą zdrowego spaceru jest wyruszenie w trzykilometrowy marsz, umiarkowanym i w miarę stałym tempem. Każdego następnego dnia naszej aktywności dodajmy do naszego celu dodatkowe pół kilometra. Pierwszy długi spacer, zanim się do niego przyzwyczaimy, może skończyć się dla nas zakwasami. Oznaczają one jedno – dobrze wykonaliśmy dane ćwiczenie a więc zakwasy to dobry znak.

Podczas spaceru starajmy się kontrolować w miarę możliwości naszą sylwetkę, aby była ona wyprostowana. Równolegle do ziemi należy trzymać nasz podbródek. Ściągamy łopatki a brzuch wciągamy. Starajmy się też unikać uderzania piętami o podłoże. Na ziemi stawajmy środek naszej stopy i przetaczajmy ją na nasze palce. Istotny jest model obuwia, które dla naszego większego komfortu, powinno być wodoodporne. Wygodne, lekkie, gwarantujące w miarę wysoką przyczepność podeszwy. Gdy minie pierwsze kilka minut, pamiętajmy o rozciągnięciu naszego ciała. Rozciągamy je także pod koniec naszego spaceru.

Mówimy tutaj o skłonach czy obrotach tułowia, które pomogą nam unikać ewentualnych kontuzji. Chcąc przyspieszyć naszą wędrówkę, zamiast zwiększać długość kolejnych kroków, zwiększmy częstotliwość ich stawiania. Jeżeli chcemy uregulować tempo marszu, możemy po cichu lub w myślach odliczać kolejno a każdy następny krok stawiać przy następnej wymienianej cyfrze. Aktywność fizyczną w formie spacerów możemy umilić sobie słuchaniem podcastów, ulubionej muzyki lub audiobooków.