czwartek, 23 luty 2023 12:53

Jak prawidłowo biegać na bieżni?

Prawidłowe biegnie na bieżni Prawidłowe biegnie na bieżni fot: pixabay

Bieżnie na siłowniach, to jedne z najpopularniejszych sprzętów dostępnych na salach ćwiczeń. Chętnie korzystają z nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Nie ma się zresztą czemu dziwić, gdyż trenowanie na takim sprzęcie pozwala nie tylko utrzymać zbudowaną latem kondycję, ale również jest świetną formą całorocznej aktywności. Ale w jaki sposób biegać na bieżni, aby trening był jak najbardziej efektywny? O tym w naszym wpisie!

 

Bieżnia sposobem na zdrowy tryb życia

Na samym początku warto zaznaczyć, że jak wskazują badania, zainteresowanie bieżniami stale wzrasta. Aktualnie można nawet powiedzieć, że właściwie na każdej siłowni znajdziemy takie urządzenia. Niezwykle istotne jest jednak bieganie na nich w sposób odpowiedni. Z jednej strony bowiem pozwala to na zmaksymalizowanie osiąganych efektów prowadzonych ćwiczeń, natomiast z drugiej niweluje ryzyko powstawania groźnych dla zdrowia urazów. I chociaż samo urządzenie nie należy do najbardziej skomplikowanych, to technika ma tutaj dość duże znaczenie. Bez względu na to, czy takie sprzęty zamierzamy używać do biegania, czy do chodzenia, zastosujmy kilka praktycznych rad. Jakich zatem zasad podczas treningu na bieżni warto się trzymać? Przede wszystkim wymienić tu należy:

- wchodzenie napas dopiero po jego uruchomieniu

- utrzymywanie prostego toru

- patrzenie na wprost w czasie treningu

- nietrzymanie się poręczy

Każda z nich ma oczywiście swoje praktycznie uzasadnienie. Uruchomienie pasa biegowego przed wejściem na bieżnię pozwoli uniknąć ćwiczącemu kłopotliwego wywrócenia i uszkodzenia nogi. Wszystko dlatego, że podczas startu urządzenia następuje dość gwałtowne szarpnięcie taśmy mogące spowodować upadek lub uraz użytkownika. Bieganie środkiem pasa na bieżni to natomiast bardzo dobry sposób nie, tylko na to, aby zapobiec niebezpiecznej utracie równowagi, ale również pomoże w ćwiczeniu odpowiedniej techniki. Patrzenie na wprost w czasie wysiłku oraz unikanie trzymania poręczy jest z kolei bardzo ważne dla utrzymania prawidłowej sylwetki ciała trenującego. Jak łatwo bowiem zauważyć na skutek takich działań sylwetka biegacza znacznie pochyla się do przodu, co powoduje, chociażby większe trudności w zachowaniu właściwej techniki biegu. Ponadto pamiętajmy, że wyprostowana postawa ciała pomoże też w lepszym dotlenianiu organizmu. 

Bieżnia stacjonarna - bezproblemowe użycie

Jak więc widać, bieżnia stacjonarna nie będzie wymagać od nas zbyt dużej wiedzy. I chociaż z wymaga ona nieco większej wprawy, niż rowerki do ćwiczeń, stepery, czy też orbitreki, to właściwie wystarczy tylko zastosować się do powyżej przytoczonych zasad, aby przeprowadzony na niej trening był czystą przyjemnością. Jeśli natomiast wciąż będziemy mieli wątpliwości w tym temacie, to zawsze możemy też zapytać o szczegółowe zasady jej użytkowania profesjonalny sklep sportowy ze sprzętem fitness. Pomocny może okazać się także wykwalifikowany trener personalny, wspierający osiągane przez klientów efekty treningowe.