poniedziałek, 03 czerwiec 2024 21:57

Nowe narzędzie AI Microsoftu wzbudza kontrowersje

Microsoft Recall Microsoft Recall fot: unsplash

Microsoft wprowadza nowe narzędzie AI, które automatycznie robi zrzuty ekranu twojego laptopa co kilka sekund. Choć firma zapewnia, że zdjęcia są przechowywane lokalnie i nie są dostępne dla pracowników Microsoftu ani zdalnych hakerów, eksperci ostrzegają przed potencjalnymi zagrożeniami dla prywatności.

  • Czym jest nowe narzędzie AI Microsoftu i jak działa?
  • Jakie obawy dotyczące prywatności wyrazili eksperci w kontekście narzędzia Recall?
  • Jakie funkcje oferuje narzędzie Recall użytkownikom?
  • Jakie stanowisko zajął Microsoft w odpowiedzi na krytykę dotyczącą narzędzia Recall?
  • Jakie są potencjalne korzyści i zagrożenia związane z używaniem narzędzia Recall?

Obawy ekspertów dotyczące prywatności

Dr Kris Shrishak, doradca w zakresie AI i prywatności, określił to narzędzie jako potencjalny "koszmar prywatności".

"Sam fakt, że zrzuty ekranu będą robione podczas korzystania z urządzenia, może mieć mrożący efekt na ludzi." - dr. Kris Shrishak dla BBC

James Bore, ekspert technologiczny z firmy doradczej Bores Group, zauważył, że narzędzie to może "uchwycić informacje, które normalnie nie byłyby zapisane", takie jak hasła, dane karty kredytowej czy dane logowania.

Bore podkreśla, że najważniejsze jest, aby było bardzo łatwo włączyć i wyłączyć to narzędzie, najlepiej automatyzując ten proces. Jednak Bore wierzy w zapewnienia Microsoftu, że nikt inny nie ma dostępu do tych zrzutów ekranu, ponieważ "konsekwencje kłamstwa w tej kwestii znacznie przewyższają wszelkie potencjalne korzyści".

Funkcjonalność narzędzia Recall

Recall jest ekskluzywnym narzędziem dla komputerów Copilot+, nowej linii laptopów Windows z asystentem AI Copilot (1), która została zaprezentowana na początku tego miesiąca. Microsoft twierdzi, że Recall ma na celu rozwiązanie jednego z najbardziej frustrujących problemów, z którymi spotykamy się na co dzień - ponowne znalezienie stron internetowych na komputerze. Dzięki temu narzędziu użytkownicy mogą przeglądać treści, które oglądali na swoim urządzeniu, korzystając z wyszukiwania lub paska czasu, który pozwala przewijać zrzuty ekranu.

Reakcja Microsoftu na krytykę

Microsoft w odpowiedzi na krytykę wydał oświadczenie:

"Zawsze doceniamy perspektywę społeczności badającej bezpieczeństwo, ponieważ wszyscy pracujemy nad ochroną ekosystemu. Zbudowaliśmy tę funkcję z myślą o bezpieczeństwie i mamy wiele warstw zabezpieczeń w systemie Windows, aby zapobiec kompromitacji. Wykorzystujemy również technologię szyfrowania i kontroli dostępu Windows do ochrony wrażliwych danych przed atakami."

Narzędzie Recall od Microsoftu budzi kontrowersje związane z prywatnością, mimo zapewnień firmy o bezpieczeństwie danych. Eksperci podkreślają potrzebę łatwego zarządzania tym narzędziem oraz dokładnej oceny ryzyka związanego z jego użytkowaniem. Czy narzędzie to rzeczywiście przyniesie korzyści, czy stanie się źródłem problemów z prywatnością użytkowników, okaże się w praktyce.

Przypisy:

(1) Copilot to asystent AI (sztucznej inteligencji) zintegrowany z nową linią laptopów Windows. Ta technologia jest zaprojektowana, aby wspierać użytkowników w codziennych zadaniach komputerowych, oferując pomoc w formie zaawansowanych funkcji automatyzacji i interakcji głosowej. Asystent AI, taki jak Copilot, ma na celu usprawnienie doświadczeń użytkowników poprzez automatyczne wykonywanie zadań, inteligentne przewidywanie potrzeb użytkownika oraz pomoc w zarządzaniu informacjami i zadaniami. Można go porównać do innych asystentów, takich jak Siri od Apple czy Google Assistant, ale jest szczególnie dostosowany do integracji z systemem operacyjnym Windows i jego specyficznymi aplikacjami oraz funkcjami.

Źródło: Dailymail