sobota, 20 styczeń 2024 16:59

Przejęcie iRobota przez Amazon zablokowane

Przejęcie iRobota przez Amazon Przejęcie iRobota przez Amazon pl.wikipedia.org/wiki/IRobot

Amazon, technologiczny gigant, stoi w obliczu przeszkód w swojej ambicji przejęcia producenta odkurzaczy iRobot. Informacje przekazane przez BBC sugerują, że unijny organ nadzoru konkurencji zamierza zablokować tę transakcję, co stanowi znaczący cios dla przedsiębiorstwa. Choć brytyjski organ ds. konkurencji wyraził zgodę na zakup, Unia Europejska obawia się, że połączenie iRobota z Amazonem może naruszyć zasady uczciwej konkurencji.

 

Amazon wykupił firmę iRobot

Amazon ogłosił zakup iRobota, producenta znanego odkurzacza Roomba, w sierpniu 2022 roku za imponującą sumę 1,7 miliarda dolarów. Ten krok miał wzmocnić obecność giganta internetowego na rynku inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego. Jednakże, unijne organy ds. konkurencji podjęły decyzję o zablokowaniu tej transakcji, obawiając się jej wpływu na rynek konkurencyjny.

Amazon a konkurencyjność na rynku

Organy regulacyjne, w tym Komisja Europejska, obawiają się, że połączenie iRobota z Amazonem może wprowadzić nieuczciwą przewagę nad konkurencją, zwłaszcza na platformie handlu elektronicznego giganta. Ostateczna decyzja ma zapaść do 14 lutego, ale już teraz sytuacja wpływa na wartość akcji iRobota, które spadły o 40% po doniesieniach o zamierzeniach Unii Europejskiej. Matt Schruers, prezes grupy lobbingowej Computer and Communications Industry Association, wyraził obawy co do ewentualnego zablokowania umowy. Uważa, że może to ograniczyć wybór konsumentów i negatywnie wpłynąć na konkurencję w sektorze robotyki domowej. Branża wstrzymuje oddech, oczekując na ostateczną decyzję organów regulacyjnych.

Rynek odkurzaczy stał się polem bitwy pomiędzy gigantami technologicznymi. Decyzja Unii Europejskiej dotycząca blokady przejęcia iRobota przez Amazon będzie miała daleko idące konsekwencje dla obu firm i całości branży. Obecnie czekamy na decyzję, która może kształtować przyszłość konkurencji na rynku inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego.

Źródło: BBC, Ego - Man