poniedziałek, 09 styczeń 2023 19:23

Srebro: Domowe sposoby na jego czyszczenie Wyróżniony

domowe sposoby na czyszczenie srebra domowe sposoby na czyszczenie srebra pixabay

Kiedy srebrna biżuteria ciemnieje, często uważa się, że to dlatego, że tak naprawdę nie jest wykonana z tego materiału, jednak jest to coś bardzo prawdopodobnego w tego typu przedmiotach. Ciemnienie i utrata blasku srebra wynika z faktu, że ulega ono reakcji chemicznej, gdy wchodzi w kontakt z czynnikami znajdującymi się w środowisku i chociaż ogólnie mówi się, że srebro się utlenia, to czynnikiem, który naprawdę powoduje, że srebro staje się brzydkie, jest siarkowodór.

 

To ciemnienie, które występuje w srebrze, można wyeliminować, czyli przywrócić tym produktom ich naturalny kolor, co pozwoli uniknąć ich nieużywania. Istnieje wiele metod, zarówno domowych, jak i z użyciem konkretnych produktów, na przywrócenie blasku srebru. 


Czyszczenie srebra pastą do zębów.

Pasta do zębów jest wielkim sprzymierzeńcem w przywracaniu srebru jego naturalnego blasku, ale może być też jego najgorszym wrogiem. Jeśli zdecydujemy się na czyszczenie poczerniałych przedmiotów pastą do zębów, należy pamiętać, że pasta do zębów zawiera cząsteczki ścierne, które mogą zarysować srebro, a także usunąć korozję. Z tego powodu warto starannie wybrać pastę do zębów, którą zamierzamy stosować. Zaleca się, aby nie była to pasta wybielająca lub specjalna pasta do kamienia nazębnego, ponieważ tego typu pasty mają znacznie więcej składników ściernych.

Aby wyczyścić srebro pastą do zębów należy za pomocą miękkiej szczoteczki lub wilgotnej ściereczki z mikrofibry rozmazać ją na przedmiocie i delikatnie pocierać. Należy co jakiś czas płukać szmatkę lub pędzel, ponieważ czernieje, a po wyczyszczeniu przedmiotu należy go spłukać wodą. Jeśli na końcu zobaczysz ciemne plamy możesz powtórzyć proces będąc bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić srebra.


Czyszczenie srebra za pomocą cytryny i soli.

Innym sposobem na wyczyszczenie srebra za pomocą domowych produktów jest użycie cytryny i soli. W tym celu weź pół cytryny obtoczonej w soli i pocieraj nią srebrne przedmioty, które chcesz wyczyścić. Jeśli chcemy, aby srebro lśniło jak nowe, trzeba być upartym w pocieraniu, aby sok z cytryny zaimpregnował sól i zadziałał złuszczająco, usuwając ciemność ze srebrnych przedmiotów. Po zakończeniu czyszczenia, spłucz pozostałości wilgotną ściereczką z mikrofibry.


Czyszczenie srebra za pomocą sody oczyszczonej i octu.

Soda oczyszczona i ocet to idealne składniki do wybielania i polerowania poczerniałego srebra. Aby wyczyścić srebro przy użyciu tych składników, zacznij od zrobienia pasty z sody oczyszczonej (duża łyżka) i wody (pół szklanki) wraz z pluskiem octu. Gdy pasta jest już gotowa, pokryj nią srebrne przedmioty przeznaczone do czyszczenia i zawiń je w folię aluminiową. Zaleca się pozostawienie ich na 5 minut, a po upływie tego czasu należy oczyścić przedmioty miękką szczoteczką do zębów i usunąć pozostałości wilgotną ściereczką z mikrofibry.


Czyszczenie srebra za pomocą folii aluminiowej i soli.

Jeśli chcesz wyczyścić małe srebrne przedmioty lub biżuterię, doskonałą metodą jest użycie folii aluminiowej i soli. Aby wyczyścić srebro tą metodą, wystarczy przykryć głęboki pojemnik folią aluminiową i wypełnić go wrzącą wodą oraz łyżką soli. Przedmioty zanurza się w pojemniku i pozostawia na 10 minut. Po upływie czasu oczyścić i wytrzeć przedmioty z wody czystą, suchą szmatką.


Czyszczenie srebra za pomocą banana.

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, można wyczyścić srebro za pomocą bananów. Banany zawierają aktywne elementy, które pomagają w czyszczeniu brudu gromadzącego się na metalowych przedmiotach. Wystarczy potrzeć srebro wewnętrzną stroną skórki od banana, aby przywrócić mu naturalny blask.


Czyszczenie srebra za pomocą kremu winnego.

Chociaż krem z kamienia winnego jest częściej używany w kuchni, jest doskonałym sprzymierzeńcem przeciwko zmatowieniu. Aby wyczyścić srebro za pomocą kremu winnego, wystarczy zagotować w rondlu litr wody, łyżkę kremu winnego i łyżkę soli. Gdy się zagotuje, włóż do niej srebrne przedmioty i pozostaw na 5 minut. Gdy czas minie, pozwól wodzie ostygnąć, wyjmij przedmioty i wyczyść srebro suchą szmatką.

Jak zapobiec czernieniu srebra?

  1. Unikaj dotykania środków czystości z założoną biżuterią. Zaleca się zdjęcie biżuterii przed rozpoczęciem jakiegokolwiek czyszczenia lub postępowania z produktami chemicznymi.
  2. Bardzo ważne jest, aby czyścić przedmioty tylko i wyłącznie za pomocą konkretnych produktów, które można znaleźć w oficjalnej sprzedaży.
  3. Zaleca się zdejmowanie srebrnej biżuterii podczas nakładania makijażu lub kosmetyków na miejsca, gdzie taka biżuteria jest często noszona.
  4. Choć może się to wydawać dziwne, spożywanie zrównoważonej i lekko zasadowej diety może zapobiec czernieniu srebra z powodu zakwaszenia pH skóry.
  5. Unikaj brania prysznica z założoną srebrną biżuterią, ponieważ żele i szampony mogą uszkodzić srebrną biżuterię.
  6. Długa ekspozycja na słońce nie jest dobra z tego powodu zaleca się nie używać wyrobów srebrnych do dekoracji zewnętrznych,oraz nie opalać się ze srebrną biżuterią.
  7. Wskazane jest przechowywanie srebrnych przedmiotów w pudełkach lub szczelnych torebkach, aby chronić je przed siarką znajdującą się w środowisku.