środa, 10 lipiec 2024 20:53

Subaru WRX Project Midnight sprawia, że STI wypada blado

Subaru WRX Project Midnight Subaru WRX Project Midnight fot: Carburetor/YouTube

Subaru STI może zrezygnowało z WRX, ale Vermont SportsCar nie - oto Project Midnight, który zmierza na Goodwood Festival of Speed.

  1. Jaką wagę osiąga Subaru WRX Project Midnight w porównaniu do Airslayera?
  2. Jakie jest główne źródło inspiracji dla Project Midnight?
  3. Jakie są parametry silnika w WRX Project Midnight?
  4. Kto poprowadzi WRX Project Midnight na Goodwood Festival of Speed?
  5. Dlaczego nie możemy oczekiwać wersji WRX inspirowanej Project Midnight w salonach?

Premiera nowego potwora WRX

Subaru WRX STI może już nie być produkowane, ale dział motorsportu firmy stworzył coś jeszcze bardziej ekscytującego. W nocy odbyła się premiera Project Midnight, stworzonego przez Subaru Motorsports USA, którego celem jest bycie najszybszym samochodem z logo Subaru.

Zainspirowany poprzednimi specjalnymi modelami Subaru, takimi jak Airslayer WRX, którym Travis Pastrana (1) jeździł w Gymkhanie 2020, Project Midnight wyróżnia się jeszcze większymi aerodynamicznymi nadwoziami z odkrytego włókna węglowego.

Zaawansowane rozwiązania techniczne

Nowy wygląd sprawia, że samochód waży „znacznie poniżej” 1120 kg, co oznacza oszczędność ponad 130 kg w porównaniu do Airslayera i około 350 kg mniej niż najtańszy nowy WRX dostępny obecnie w Australii.

Podczas gdy Airslayer był mocno dostosowaną wersją WRX gotową na rallycross, Project Midnight wyposażony jest w unikalny system zawieszenia skoncentrowany na jeździe po asfalcie, większe 18-calowe koła OZ Racing z magnezu oraz opony slick Yokohama Advan.

Napędzany turbodoładowanym silnikiem o pojemności 2,0 litra, WRX Project Midnight generuje moc 500 kW i 922 Nm - znacznie wyższe osiągi niż standardowy WRX, który oferuje 202 kW i 350 Nm z silnika typu bokser o pojemności 2,4 litra. Silnik ten może osiągać aż 9500 obrotów na minutę.

Plany na przyszłość

Subaru oraz ich północnoamerykański partner motorsportowy, Vermont SportsCar, nie określili konkretnych celów dla Project Midnight, jednak jego debiut na tegorocznym Goodwood Festival of Speed w Wielkiej Brytanii ukazuje ich ambitne plany.

Były kierowca Formuły 1, Scott Speed (2), poprowadzi WRX po słynnej górskiej trasie Goodwood, gdzie wcześniej najczęściej jeździł Travis Pastrana z modelem Airslayer w 2021 roku, a następnie w 2022 i 2023 roku z Subaru Family Huckster.

Biorąc pod uwagę niższą wagę nowego pojazdu oraz jego bardziej torowy design w porównaniu z poprzednikiem, można spodziewać się, że osiągnięcie czasu 46 sekund na trasie będzie w zasięgu ręki.

Niestety, nie ma dużych szans, aby wersja WRX inspirowana Project Midnight trafiła do salonów, ponieważ zakończenie produkcji poprzedniego modelu doprowadziło Subaru do zaprzestania rozwoju pojazdów spalinowych w ramach swojej dywizji Subaru Technica International (STI).

Nazwa STI była używana w wyczynowych wersjach WRX od późnych lat 90. do początku lat 20. XXI wieku.

Przypisy:

(1) Travis Pastrana to amerykański kierowca wyścigowy, motocyklista freestyle'owy oraz kaskader, urodzony 8 października 1983 roku. Jest znany z osiągnięć w motocrossie, supercrossie, freestyle motocrossie (FMX) oraz w rallycrossie. Pastrana zdobył liczne tytuły i medale, w tym złote medale X Games w motocrossie freestyle.

Jest także twórcą i uczestnikiem Nitro Circus, serii filmów i pokazów stuntów, które łączą różne ekstremalne dyscypliny sportowe. W ramach Nitro Circus, Pastrana i jego zespół prezentują spektakularne wyczyny zarówno na motocyklach, jak i innych pojazdach.

Travis Pastrana znany jest również z uczestnictwa w rajdach samochodowych, biorąc udział w zawodach takich jak Rally America oraz Global RallyCross Championship. Jego zaangażowanie w motorsport obejmuje także wyścigi na torach NASCAR.

W swojej karierze Pastrana zyskał reputację za swoją odwagę i zdolność do wykonywania niezwykle trudnych i niebezpiecznych wyczynów, co sprawia, że jest jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci w świecie sportów motorowych i ekstremalnych.

(2) Scott Speed to amerykański kierowca wyścigowy, urodzony 24 stycznia 1983 roku w Manteca, Kalifornia. Jest znany z udziału w wielu różnych dyscyplinach motorsportu, w tym Formule 1, NASCAR, a także w rallycrossie.

Speed rozpoczął swoją karierę w kartingu, a następnie przeszedł przez różne niższe formuły wyścigowe. W 2006 roku stał się pierwszym Amerykaninem od kilkunastu lat, który ścigał się w Formule 1. Startował dla zespołu Scuderia Toro Rosso, lecz jego czas w najwyższej klasie wyścigów samochodowych nie przyniósł znaczących sukcesów i zakończył się w 2007 roku.

Po opuszczeniu Formuły 1, Scott Speed przeniósł swoje zainteresowania do serii wyścigowych w Stanach Zjednoczonych, dołączając do NASCAR. Występował w różnych serii NASCAR, w tym w Sprint Cup i Nationwide Series. Zdobył kilka zwycięstw w niższych serii NASCAR, ale nie osiągnął większych sukcesów w głównym cyklu serii.

Następnie skupił się na rallycrossie, dołączając do serii Global RallyCross Championship, gdzie osiągnął znaczny sukces, zdobywając kilka mistrzostw serii. Speed jest znany ze swojej wszechstronności i umiejętności adaptacji do różnych rodzajów wyścigów samochodowych.

Źródło: CarExpert